Czas to mózg

Małgorzata Fedorowicz <a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a> 077 44 32 576
Dr Sławomir Romanowicz przygotowuje aktywator plazminogenu do podania pacjentce
Dr Sławomir Romanowicz przygotowuje aktywator plazminogenu do podania pacjentce
Przed chorymi, u których doszło do udaru mózgu, pojawiła się ogromna nadzieja. Jest nią nowy lek - aktywator plazminogenu.

Ważne

Ważne

Do szpitala wraz z pacjentem powinna się zgłosić osoba z rodziny lub opiekun, w celu udzielenia informacji o chorym.
Leczenie jest prowadzone w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Neuropsychiatrycznym w Opolu, ul. Wodociągowa 4
Można też do niego dzwonić przez całą dobę pod numer: (077) 541 41 11, aby uzyskać odpowiednie informacje.

Powstaniu udaru sprzyja: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca, wysoki poziom cholesterolu we krwi, otyłość, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu.

Dysponuje nim na Opolszczyźnie jeden szpital - Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Neuropsychiatryczny w Opolu - gdyż jedynie on spełnia wszystkie wymogi, niezbędne do podawania tego specyfiku. Dlatego obowiązuje zasada, aby każdy pacjent, u którego zachodzi podejrzenie wystąpienia udaru, trafiał tylko do niego, i to jak najszybciej.

Udarem określa się zaburzenia w dopływie krwi do mózgu. Wyróżnia się jego dwa typy:
- niedokrwienny - następuje zamknięcie naczynia tętniczego, którym dochodzi krew do mózgu
- krwotoczny - naczynie to pęka i następuje krwawienie do mózgu.

Specyfik ten może być stosowany tylko w udarach niedokrwiennych, ale na szczęście udary krwotoczne dotyczą jedynie 15 procent przypadków - wyjaśnia Sławomir Romanowicz, specjalista neurolog, ordynator oddziału neurologii "A" dla dorosłych Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego w Opolu, koordynator leczenia trombolitycznego (czyli aktywatorem) na Opolszczyźnie. - Jego działanie polega na rozpuszczaniu już istniejącego skrzepu. Wcześniej w leczeniu udarów były dostępne tylko leki, które leczyły skutki choroby, ograniczały rozwój ogniska udarowego. Niczego nie odwracały.

Udar może dotyczyć wszystkich. Z jego powodu na 1000 mieszkańców naszego kraju umiera 85 kobiet i 107 mężczyzn. Nie musiałoby jednak do tych tragedii dochodzić, gdyby pacjent otrzymał pomoc na czas. Aktywator ma to zmienić. Opolski NFZ obiecał sfinansować jego podanie każdemu, kto tego wymaga.

Jeśli chorych udaje się uratować, to przebyte udary i tak stają się u nich najczęstszą przyczyną inwalidztwa. Pozostawiają po sobie defekty w postaci niedowładów, zaburzeń mowy, co z kolei doprowadza do braku samodzielności i sprawia, że taki człowiek potrzebuje stałej opieki. Dzięki aktywatorowi pojawiła się szansa, że udar niedokrwienny nie musi już oznaczać wyroku lub niepełnosprawności. Dotychczas w opolskim szpitalu podano go 45 osobom - głównie z dobrym skutkiem.

Aby zastosowanie leku było skuteczne, trzeba rozpocząć leczenie nim pacjenta do 3 godzin od momentu wystąpienia objawów udaru. Istnieje nawet specjalne określenie na taką strategię: "Time is brain", czyli "Czas to mózg".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska