Czechy. Nowości turystyczne po pandemii. Zamki i muzea powracają po wieloletnich remontach. Atrakcje dla fanów aut Skoda i Tatra

Red
Kościół św. Jana Nepomucena przywita wiernych po remoncieWpisany na listę UNESCO kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena na Zielonej Górze w mieście Žďár nad Sázavou otworzy w tym roku swe podwoje po trzyletnim remoncie.  Kościół jest dziełem genialnego architekta Jana Błażeja Santiniego, należy do najznamienitszych budowli barokowych na terenie Czech.
Kościół św. Jana Nepomucena przywita wiernych po remoncieWpisany na listę UNESCO kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena na Zielonej Górze w mieście Žďár nad Sázavou otworzy w tym roku swe podwoje po trzyletnim remoncie. Kościół jest dziełem genialnego architekta Jana Błażeja Santiniego, należy do najznamienitszych budowli barokowych na terenie Czech. fot. Libor Sváček
Choć większość osób może obecnie o zapomnieć o swobodnym wjeździe do Czech, to po złagodzeniu obostrzeń warto brać ten kraj pod uwagę w planach wypoczynkowych. Szczególnie, że część atrakcji turystycznych przygotowało nowe ekspozycje. Do tego dostępne mają być miejsca, które w ostatnich latach były nieczynne z powodu remontu. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy kultury, jak i motoryzacji. Zobacz, jakie nowości czekają na turystów w Czechach w 2021 roku.

Przez ostatnie trzy lata trwał remont na zamku Helfštýn (43 km na wschód od Ołomuńca). Po otwarciu miłośnicy architektury będą mogli podziwiać odnowione wnętrza zamku i pałacu oraz wystawę kowalstwa artystycznego i artefaktów archeologicznych. Każdego roku na zamku odbywa się tradycyjna impreza Hefaiston, największe w Europie spotkanie kowali artystycznych z całego świata, organizowana od roku 1982 przez Muzeum Komenskiego w Přerovie.

W tym roku zakończony ma być też remont generalny na zamku Strakonice (112 km na południe od Pragi). Na gości czeka między innymi unikatowa wystawa przedstawiająca dzieje Zakonu Maltańskiego, największa kolekcja dud w środkowej Europie, a także ekspozycja motocykli, broni i przemysłu tekstylnego. Muzeum zamkowe otworzy swe podwoje dla zwiedzających prawdopodobnie w lipcu 2021 roku.

Po trwającym od 2018 roku remoncie, twierdza Dobrošov (w pobliżu Náchodu) zostanie otwarta dla zwiedzających w lecie 2021 roku. Budowa twierdzy rozpoczęła się w 1937 roku. Obiekt należy do rozległego systemu umocnień granicznych, powstałego w latach 1935–1938 w celu obrony kraju przed nazistowskimi Niemcami.

Czechy. Nowe Atrakcje dla miłośników motoryzacji

Wiosną 2021 roku otwarta ma być jedna z największych na świecie prywatnych kolekcji samochodów marki Skoda. Muzeum znajduje się w miejscowości Mrač (40 km od Pragi, w kierunku na Brno). Znajdziemy tu prototypowe pojazdy (Škoda 1000 MB, 110 R, Garde czy 720), modele użytkowe (m.in. wszystkie warianty nadwozia Skody 1202 lub specjalnie zmodyfikowaną Skodę Favorit na podwoziu hydraulicznym do transportu osób niepełnosprawnych).

Spośród modeli wyścigowych, zobaczymy Skodę 130 RS w kilku oryginalnych egzemplarzach, a także Rapid H, Favorit 1600 H lub 130 LR / H, pierwotnie stworzoną dla grupy rajdowej S.

Z kolei w w czerwcu 2021 roku w Kopřivnicy otwarte ma być nowe Muzeum Samochodów Tatra. Powstanie w hali dawnej odlewni na skraju fabryki. Nowa ekspozycja będzie prezentowała głównie samochody ciężarowe. Znajdzie się tu także odrestaurowany unikatowy pociąg czechosłowacki Słowacka Strzała z 1936 roku, który kursował na trasie Praga – Bratysława.

Czechy. Dostępne będą nowe pałace

Pałac w Vimperku (około 60 km na zachód od Czeskich Budějovic) po remoncie otworzy swe podwoje dla zwiedzających w maju 2021 roku. Na gości czeka muzeum regionalne i sale zamkowe ozdobione cennymi arrasami flamandzkimi z XVII wieku.

Barokowy pałac rodziny Clam-Gallas na Starym Mieście w Pradze zostanie otwarty po remoncie pod koniec 2021 roku. W zabytkowym budynku znajdą się restauracja, winiarnia i sale wystawowe.

Obecny wygląd pałacu pochodzi z 1713 roku, kiedy to jego ówczesny właściciel – austriacki dyplomata, hrabia Jan Václav Gallas – zlecił jego przebudowę jednemu z najlepszych europejskich architektów barokowych, Johannowi Bernhardowi Fischerowi von Erlach. Posągi w fontannie, na schodach i na froncie budynku są dziełem Matthiasa Bernarda Brauna.

Jakie Czeskie atrakcje będą jeszcze dostępne w 2021 roku? Zobacz w galerii!

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska