Czego rak nie lubi

fot. sxc
fot. sxc
Nadal nie znamy do końca przyczyny powstawania wielu nowotworów. Istnieje jednak wiele czynników, które im sprzyjają. W wielu krajach osób umierających na raka jest co najmniej dwukrotnie mniej. Wiele więc zależy od nas samych.

Za najważniejsze znane czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka onkolodzy na całym świecie uznają: dym tytoniowy, promienie ultrafioletowe, emisję ciał promieniotwórczych, niektóre substancje chemiczne, długotrwały stres, alkohol, dziedziczność. Na liście tej równorzędną pozycję zajmuje też niewłaściwa dieta. Wiadomo np., że błędy w żywieniu: nadmiar czerwonego mięsa i niedobór warzyw, mogą sprzyjać rozwojowi raka jelita grubego. Te ostatnie zawierają bowiem cenny błonnik, który ułatwia przemianę materii i zarazem usuwanie toksyn z organizmu.

Specjaliści z Centrum Onkologicznego w Nowym Jorku, którym przewodził prof. Mitchell Gaynor, poszli krok dalej. Opracowali program zmniejszający ryzyko zachorowania na raka piersi. Znacząca jego część dotyczyła sposobu odżywiania. Można w te zalecenia uwierzyć lub nie, ale poznać je warto.

Z ich badań wynika, że dieta bogata w tłuszcze zwierzęce zwiększa ryzyko wystąpienia tego nowotworu, bo przyczynia się do wytwarzania w organizmie nadmiaru estrogenów. A te zwiększają podatność na raka piersi. Dlatego panie powinny zredukować spożywanie tłuszczu w diecie do 20 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Druga ważna rada: jedz dużo błonnika, który występuje w owocach, warzywach, fasoli, grochu i ziarnach. Bowiem on też obniża poziom estrogenów. Zdaniem amerykańskich naukowców dieta bogata w ten składnik obniża ryzyko powstania raka piersi o 54 proc.

- Jeżeli chodzi o zredukowanie tłuszczów zwierzęcych w jadłospisie do minimum, a w zamian poważne jej wzbogacenie o warzywa i owoce, to akurat poglądy europejskich, w tym polskich onkologów niczym się od siebie nie różnią - mówi dr n. med. Kazimierz Drosik, konsultant wojewódzki ds. onkologii klinicznej. - Zalecenia te dotyczą zresztą profilaktyki wszystkich nowotworów. Od dawna znana jest np. rola witaminy C, obecnej w dużych ilościach w owocach cytrusowych i zielonych warzywach, choćby w natce pietruszki. Pomaga ona usuwać z organizmu szkodliwe wolne rodniki. Działanie przeciwrakowe przypisuje się też witaminie beta-karoten, której bogatym źródłem są zwłaszcza czerwone i pomarańczowe warzywa: papryka, marchewka, dynia.

Kolejne zalecenie dotyczy wprowadzenia do menu żywności organicznej, bo nie zawiera ona pestycydów, hormonów ani innych związków chemicznych. Warto polubić algi morskie, ze względu na obecny w nich chlorofil, który działa podobnie jak witamina C. Dorzućmy też produkty sojowe: tofu, miso. Obecna w nich genistyna, czyli naturalny roślinny estrogen, wypiera bowiem ten sam hormon, ale pochodzący z tłuszczów zwierzęcych. Raz w tygodniu zwłaszcza kobiety powinny jeść ryby morskie np. tuńczyka, makrelę czy sardynki. Zawarty w nich olej omega-3 chroni również przed rakiem piersi. Dowodem na to niech będzie fakt, że Eskimoski w ogóle na niego nie chorują, bo jedzą bardzo dużo ryb.

Na raka piersi rzadko też chorują Japonki. Po pierwsze też często spożywają ryby. I preferują zieloną herbatę, która zawiera polifenole wymiatające wolne rodniki.

Jak można uchronić się przed rakiem

obniżając udział tłuszczów w diecie
spożywając mniej tzw. tłuszczów nasyconych obecnych np. w margarynach twardych, smalcu
jedząc jeszcze więcej owoców i warzyw
zwiększając w codziennym jadłospisie udział produktów zbożowych z dużą zawartością błonnika
unikać żywności nieświeżej, wędzonej i skażonej
unikać jedzenia zawierającego konserwanty
zwiększyć spożycie niskotłuszczowych produktów mleczarskich
unikać otyłości
nie palić tytoniu
unikać miejsc zadymionych przez palaczy, czyli efektu tzw. biernego palenia
nie pić alkoholu
zmniejszyć czas i intensywność opalania
uprawiać regularnie sport
unikać stresów i nauczyć się z nimi żyć
pamiętać o okresowych badaniach radiologicznych płuc
> pamiętać (dotyczy kobiet) o badaniach cytologicznych i kontrolach piersi
tycznych
przeprowadzać regularnie badania profilaktyczne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska