Czekają nas kolejne duże inwestycje. Opolskie samorządy otrzymają kolejne miliony złotych z Unii Europejskiej

Krzysztof Marcinkiewicz
Inauguracja programu „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027”.
Inauguracja programu „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027”. Krzysztof Marcinkiewicz
Zainaugurowano program „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027”. To łącznie ponad 966 milionów euro. Dla gmin i powiatów z województwa opolskiego to duża szansa.

W czwartek (12 stycznia) przedstawiciele gmin województwa opolskiego przyjechali do Opola, gdzie wzięli udział w spotkaniu inaugurującym wdrażanie nowego programu europejskiego. Jak podkreśla burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara, wszystkie gminy czekają na ogłoszenie naborów.

- Pomimo że dużo się dzieje w Lewinie Brzeskim, to potrzeby są nadal przeogromne. Mamy kilka nieskanalizowanych miejscowości o populacji od 150 do 200 mieszkańców. Do tego chcemy również skończyć termomodernizację obiektów oświatowych. Mamy też do wykonania farmę fotowoltaiczną, co chcielibyśmy zrobić w pierwszej kolejności – burmistrz włodarz.

Również w innych gminach potrzeby są duże. Jak tłumaczy burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, zależy mu przede wszystkim na współfinansowaniu ze środków europejskich inwestycji, na które gmina już otrzymała inne środki.

- Zależy nam na ich uzupełnieniu, ponieważ planowane przez nas inwestycje są bardzo duże. Przykładowo, termodernizacja największej szkoły w województwie opolskim wymaga kilkunastu milionów złotych. Chcemy też wybudować centrum szkoleniowe dla służb mundurowych. Otrzymaliśmy na to duże dofinansowanie ze środków rządowych, ale szukamy również wsparcia na poziomie regionalnym – opowiada Sylwester Lewicki.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła zwraca uwagę, że pieniądze dla województwa opolskiego oznaczają duże możliwości.

- To spełnienie marzeń, planów, poradzenie sobie z deficytami i problemami. Lub jak to było w poprzednich latach, poradzenie sobie z czymś, czego nie można było przewidzieć: mowa o Covidzie i nieuprawnionej agresji Rosji na Ukrainę – podkreśla marszałek Buła.

O tym, jak na Opolszczyźnie przebiega dysponowanie środków finansowych, mogły się przekonać dwie przedstawicielki Komisji Europejskiej: Angela Martinez Sarasola z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE, a także Cinza Masina z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego KE. Od kilku dni przebywają one w województwie opolskim.

- Mimo zimowej aury, miałyśmy możliwość ze spotkaniem się w pigułce z państwa regionem. Widziałyśmy, jakie efekty przynosi wdrażanie programów, zarówno z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jak również Europejskiego Funduszu Społecznego. To był ciekawy przegląd, jak polityka spójności przekłada się na rzeczywistość Państwa regionu – zapewnia pochodząca z Hiszpanii Angela Martinez Sarasola.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska