Czekaja nas zwolnienia grupowe? "Wiele firm ma już awaryjne scenariusze redukcji kosztów, które zakładają również zwolnienia pracowników"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak informuje środowa "Rzeczpospolita", od początku roku do końca lipca pracę straciło 12,9 tys. osób, o ponad 25 proc. więcej niż przed rokiem.
Jak informuje środowa "Rzeczpospolita", od początku roku do końca lipca pracę straciło 12,9 tys. osób, o ponad 25 proc. więcej niż przed rokiem. Karolina Misztal/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Od początku roku do końca lipca pracę w Polsce straciło 12,9 tys. osób, o ponad 25 proc. więcej niż przed rokiem – informuje "Rzeczpospolita". Jednocześnie dodaje, że tegoroczne zwolnienia, zwłaszcza te z pierwszego kwartału, to w dużej mierze efekt kadrowych cięć zgłoszonych jeszcze w zeszłym roku.

Jak informuje środowa "Rzeczpospolita", od początku roku do końca lipca ponad 140 pracodawców zgłosiło do urzędów pracy zwolnienia grupowe obejmujące prawie 12,7 tysiąca osób. Jednak z wyliczeń "Rz" na podstawie miesięcznych raportów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w tym okresie pracę straciło 12,9 tys. osób, o ponad 25 proc. więcej niż przed rokiem.

Jednocześnie wyjasniono, że "tegoroczne zwolnienia, to w dużej mierze efekt kadrowych cięć zgłoszonych jeszcze w 2021 r.", kiedy to gospodarka walczyła z pandemicznymi lockdownami. Główną przyczyną problemów firm ma być kryzys energetyczny i rosnące ceny surowców i paliw.

Cytowana przez "Rzeczpospolitą" Magdalena Warzybok, dyrektor zarządzająca firmy doradczej Kincentric Poland, tłumaczy, że pracodawcy starają się unikać dużych zwolnień, głównie ze względów wizerunkowych, lecz, jej zdaniem, część firm ma przygotowane "awaryjne scenariusze redukcji kosztów, które zakładają również zwolnienia pracowników".

Zatrudnienie trzyma się nieźle

– W sierpniu 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6 502,6 tys. etatów (+2,4% r/r). Dane dotyczą podmiotów z sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących 10 i więcej osób w wybranych rodzajach działalności PKD 2007 – poinformował we wtorek Główny Urząd statystyczny.

– Dane o sierpniowym zatrudnieniu elektryzują chyba najmniej. Taki wynik był powszechnie oczekiwany (tyle wynosił konsensus i nasza prognoza). W szczegółach nie widać nic, co mogłoby nadmiernie niepokoić - zwracają uwagę w swoim komentarzu ekonomiści mBanku.

Jednocześnie podkreślają, że samo zatrudnienie spadło m/m o 5,7 tys. etatów, ale ich zdaniem, nie jest to liczba, która znacząco odbiega in minus od tego co można było zauważyć "w sierpniach w poprzednich latach". – Podobne wnioski można wyciągnąć patrząc na dane od początku roku - przeciętne zatrudnienie podąża podobnym torem jak w wielu poprzednich latach – dodają.

Jednak zaznaczają, że "głównym zagrożeniem dla rynku pracy pozostaje nadchodzące spowolnienie". – Ale proste wnioskowanie pod tytułem skoro spadnie PKB, to spadnie zatrudnienie, może napotkać na swojej drodze kilka pułapek – wskazują.

– Z jednej strony, firmy mogą zahamować produkcję i w efekcie po prostu ograniczać zatrudnienie. Z drugiej strony pamięć problemów z kilku ostatnich lat ze znalezieniem kandydata na rynku pracownika może być na tyle silna, że firmy będą "chomikować" pracowników w okresie ze zmniejszoną produkcją i nieco tylko luźniejszym rynkiem pracy (analogicznie jak w okresie pandemii, ale pamiętajmy też o ówczesnym wpływie tarcz) – zaznaczają.

Na koniec eksperci mBanku podkreślają, że "nie spodziewają się ani silnych przyrostów zatrudnienia, ani też wyraźnych spadków". – Stopa bezrobocia może w dalszych kwartałach wzrastać, ale mówimy tu o ruchach w górę w zakresie 1pp. – podsumowują.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska