Czekając na nadpłatę

Redakcja
Zaświadczenie spoza Unii Europejskiej o zasiłku na dzieci i wsparciu potrzebujących to istotne dokumenty dla składających zeznanie podatkowe.

Dla osób z Polski pracujących w Niemczech, które składają zeznanie podatkowe w niemieckim urzędzie skarbowym, bardzo ważne jest przedłożenie określonych dokumentów. Wiele wątpliwości wśród starających się o zwrot nadpłaty podatkowej budzą zwłaszcza trzy z nich: zaświadczenie spoza UE/EOG o zasiłku na dzieci i o wsparciu na rzecz osób potrzebujących.

Zaświadczenie spoza UE/EOG. Niemieckie urzędy skarbowe wymagają złożenia "zaświadczenia spoza UE (Unii Europejskiej)/ EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego)" wypełnionego w języku niemieckim (lub przetłumaczonego na niemiecki) przez właściwy urząd skarbowy. Niemiecka ustawa o podatku dochodowym stanowi bowiem, że w celu ustalenia wysokości opodatkowania uwzględnić należy wszelkie dochody podatnika, niezależnie od tego, w jakim kraju je uzyskał. Dlatego też, jeśli zależy Państwu na szybkim i sprawnym załatwieniu zeznania podatkowego przez niemiecki urząd skarbowy, należy z własnej inicjatywy i w każdym przypadku załączyć takie zaświadczenie.
Wszystkie adnotacje na zaświadczeniu muszą być czytelne, jednoznaczne i zapisane w języku niemieckim. "Jednoznaczne" to znaczy na przykład, że jeżeli podatnik nie uzyskał dochodu w Polsce, to nie należy wyrażać tego skreśleniem, lecz poprzez wpisanie cyfry "zero". Jeżeli polski urząd skarbowy dokona jakiegoś wpisu w rubrykach od 14 do 16 zaświadczenia, to treść tego wpisu musi być przetłumaczona na język niemiecki. Niespełnienie tego wymogu może spowodować, że niemiecki urząd skarbowy uzna zaświadczenie za niezłożone i w rezultacie dokona oszacowania dochodów uzyskanych przez Państwa w Polsce, albo też odmówi załatwienia złożonego zeznania podatkowego.
Wielu pracobiorców, którzy zaniedbali przedłożenia tego zaświadczenia, nie odzyskało znaczących pieniędzy należnych im od niemieckiego urzędu skarbowego.

Zaświadczenia o zasiłku na dzieci. Wszyscy zatrudnieni, którzy mają dzieci żyjące w Polsce, powinni również bez wezwania dołączyć do swego zeznania podatkowego urzędowe zaświadczenie wykazujące wysokość zasiłku na dzieci/zasiłku rodzinnego pobieranego przez nich w Polsce. Z zaświadczenia tego wynikać musi łączna wysokość kwoty zasiłku na dzieci/zasiłku rodzinnego, uzyskanego w przeciągu roku, za który oblicza się podatek dochodowy. Wszelkiego rodzaju oświadczenia, w tym również oświadczenia z mocą przysięgi, nie są z reguły akceptowane przez niemieckie urzędy skarbowe. Brak urzędowego zaświadczenia spowoduje, że urząd skarbowy dokona szacunku wysokości zasiłku na dzieci/zasiłku rodzinnego, a szacunek ten z pewnością wypadnie niekorzystnie dla zainteresowanego. Zwłaszcza wtedy, jeżeli nie pobierali Państwo takich zasiłków w Polsce.

Zaświadczenie o wsparciu na rzecz potrzebujących. Jeżeli ponoszą Państwo koszty z tytułu świadczenia pomocy na rzecz potrzebujących i jeżeli pomoc ta jest nieunikniona ze względów prawnych, faktycznych lub obyczajowych, to również należy przedłożyć zaświadczenie o wysokości tych wydatków (przetłumaczone na język niemiecki). Z zaświadczenia musi wynikać łączna kwota poniesionych wydatków i wysokość dochodów wspieranej osoby.

Rubryka jest redagowana we współpracy z Kancelarią Rogów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska