Część uchodźców może mieć problem, żeby znaleźć na Opolszczyźnie pracę

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Jak wynika z danych MSWiA zdecydowaną większość uchodźców stanowią kobiety i dzieci.
Jak wynika z danych MSWiA zdecydowaną większość uchodźców stanowią kobiety i dzieci. Radosław Dimitrow
W opolskich pośredniakach ofert pracy nie brakuje, ale spora część z nich jest dopasowana bardziej do mężczyzn. Tymczasem ok. 96 proc. uchodźców stanowią kobiety z dziećmi.

Kobiety z Ukrainy, które z powodu rosyjskiej agresji musiały uciekać z własnych domów, chcą w Polsce pracować - zauważa Irena Pordzik, Konsul honorowy Ukrainy w Opolu. - Chodzi nie tylko o możliwość zarobku, ale też zajęcie głowy czymś innym aniżeli tylko ciągłym rozmyślaniem o tym: co się dzieje w Ukrainie, czy u męża wszystko dobrze i czy rodzinny dom nadal stoi…

Część kobiet może mieć jednak problem ze znalezieniem zatrudnienia. Choć ofert pracy nie brakuje, to spora część z nich jest skrojona bardziej pod mężczyzn. Firmy szukają m.in. ślusarzy, spawaczy, murarzy, kierowców samochodów ciężarowych itd. Tymczasem jak wynika z danych MSWiA aż 96 proc. osób, które po 24 lutego wyjechały z Ukrainy do Polski to kobiety i dzieci. Panie znacznie łatwiej odnajdują się w pracy w gastronomii, w sklepach, piekarniach, salonach kosmetycznych i jako krawcowe.

- Pewną przeszkodą jest jeszcze nieznajomość języka polskiego oraz fakt, że spora część matek ma pod opieką małe dzieci i - zauważa Norbert Jaskóła z Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelcach Opolskich. - Ale niektóre panie szukają zatrudnienia pomimo tych przeciwności.

O problemach z dopasowaniem rynku pracy do obecnych realiów dyskutowali przedsiębiorcy na ostatnim śniadaniu biznesowym w gminie Ujazd.

- Współpracujemy z firmami, kontaktując przedsiębiorców bezpośrednio z uchodźcami poszukującymi pracy - deklaruje Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu.

Ponadto by pomóc paniom z Ukrainy starostwo zwróciło się do urzędu pracy z wnioskiem o zorganizowanie prac interwencyjnych i dodatkowych staży dla bezrobotnych. Z kolei w Strzelcach Opolskich Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji Lokalnej zorganizowało dla uchodźców bezpłatne kursy języka polskiego.

- Odbywają się dwa razy w tygodniu w trzech punktach w mieście - informuje Marzenna Staroszczyk, która z ramienia gminy odpowiada za oświatę.

Pracownicy urzędów pracy zauważają, że w najbliższych tygodniach będzie przybywać ofert sezonowych. Więcej rąk do pracy będzie potrzebnych m.in. w gastronomii i rolnictwie.

Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie