Czesi, Polacy i Niemcy ponownie spotkają się u Maria Hilf. XXVI Pielgrzymka Narodów do Maria Hilf w Zlatych Horach

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Pielgrzymka Narodów do Matki Bożej Pomocnej w Zlatych Horach trwa od 1995 roku. Korzenie ruchu pielgrzymkowego w to miejsce sięgają aż 1718 roku
Pielgrzymka Narodów do Matki Bożej Pomocnej w Zlatych Horach trwa od 1995 roku. Korzenie ruchu pielgrzymkowego w to miejsce sięgają aż 1718 roku fb.com/mariahilfzlh
W najbliższą sobotę 17 września odbędzie się XXVI Pielgrzymka Narodów do Maria Hilf w Zlatych Horach. Sanktuarium ma niesamowita historię i nadal przyciąga tłumy wiernych z Czech, Polski, Niemiec i innych krajów.

Mottem tegorocznego spotkania będą słowa Jezusa: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka!”

Pielgrzymkę poprowadzą księża biskupi z Czech i Polski: bp Martin David z Ostrawy oraz bp Rudolf Pierskała z Opola.

Jak zapewniają organizatorzy, w czasie spotkania modlitwą będą otaczane rodziny, młode pokolenie, diecezje i parafie, narody Europy i ludzi na całym świecie, prosząc o miłość, jedność i zgodę przez wstawiennictwo Maryi, Matki Bożej wspomożenia wiernych, św. Jana Pawła II oraz świętych i błogosławionych patronów naszych regionów i krajów.

Program pielgrzymki:

  • 9.30 Modlitwa różańcowa
  • 11.00 Msza święta
  • 14.00 Nabożeństwo

Ruch pątniczy na zboczach Poprzecznej Góry rozpoczął się ponad 300 lat temu, a jego źródłem jest cudowne uratowanie ciężarnej kobiety i jej dziecka w czasie trwania wojny 30-letniej. Z tego też powodu pełna nazwa tego miejsca to sanktuarium Matki Bożej Pomocnej Obrończyni Życia Poczętego.

Z kolei Pielgrzymkę Narodów do zlatohorskiego sanktuarium „Maria Hilf” odbywa się od połowy lat 90. XX wieku i jest związana z poświęceniem odbudowanej świątyni. Wcześniejszy kościół został zrównany z ziemią w latach 70. XX wieku na polecenie czechosłowackich władz komunistycznych.

- 23 września 1995 r. Kościół pielgrzymkowy został konsekrowany przez Ołomunieckiego arcybiskupa Jana Graubnera. Podczas Mszy św. Koncelebrowali: Arcybiskup Giovanni Coppa, nuncjusz apostolski, biskup pomocniczy Josef Hrdlička z Ołomuńca, polski Biskup Alfons Nossol z Opola, rodak z Niemiec x. Adolf Schrenk z Weilersbach i ponad 30 innych kapłanów. W uroczystości uczestniczyło 12 000 pielgrzymów ze Śląska, Moraw, Czech, Niemiec i Polski – czytamy na stronie internetowej sanktuarium.

Sanktuarium leży niedaleko czeskiego miasta Zlate Hory, w bukowym lesie rosnącym na wschodnim zboczu Poprzecznej Góry. Jadąc w to miejsce z Opola należy pokonać drogę mierzącą 73 kilometry. Z Głuchołaz to zaledwie 13 km.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska