Czeski łącznik pobiegnie przez Opolszczyznę. Trwają przygotowania do budowy Stork II

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Budowa gazociągu Zdzieszowice - Kędzierzyn
Budowa gazociągu Zdzieszowice - Kędzierzyn Archhiwum Gaz System
Budowa gazociągu z Kędzierzyna Koźla do granicy z Czechami coraz bardziej realna. Gaz - System rozbudowuje tłocznię gazu w Kędzierzynie Koźlu.

Pod koniec września wojewoda opolski zmienił wydane 5 lat wcześniej pozwolenie budowlane, dotyczące rozbudowy tłoczni gazu i stacji pomiarowo kontrolnej w Kędzierzynie Koźlu. Na terenie tłoczni w Kędzierzynie powstaną trzy filtroseparatory, przeznaczone do czyszczenia gazu ziemnego. Mają zwiększyć możliwość tłoczenia dodatkowych ilości gazu w kierunku nowego gazociągu głównego Północ - Południe oraz w kierunku interkonektora Polska – Słowacja. Przygotowywana jest dalsza rozbudowa tłoczni o czwarty mobilny aparat sprężarkowy, co jeszcze bardziej zwiększy możliwości tłoczenia gazu.

- Aktualnie zadaniem tłoczni Kędzierzyn jest sprężanie gazu do zadanego ciśnienia z kierunku zachodniego na wschodni – informuje Iwona Dominiak, rzecznik Gaz - System czyli państwowej spółki zajmującej dystrybucją gazu ziemnego - Infrastruktura tłoczni jest już przygotowana do tłoczenia gazu również w kierunku południowym.

Polski operator Gaz - System w ostatnich latach intensywnie przebudowuje sieć gazową wysokich ciśnień. Wcześniej polski system gazowy był zasilany głównie z gazociągów tranzytowych z Rosji. Teraz przyjmuje zasilanie gazem z gazoportu w Świnoujściu oraz z rurociągu Balitc Pipe, tłoczącego gaz z Norwegii pod Bałtykiem. To wymaga budowy nowych odcinków głównych, z rurą o największej średnicy jednego metra oraz budowy i rozbudowy tłoczni gazu.

Część z tych inwestycji ma miejsce na Opolszczyźnie. W 2020 roku oddano do użytku dwa odcinki gazociągu Północ – Południe: Zdzieszowice – Kędzierzyn Koźle (17 kilometrów) oraz odcinek z Kędzierzyna do wioski Tworóg na Śląsku (43 kilometry). Ich zadaniem jest także zwiększenie możliwości przesyłu gazu na południe i wschód kraju.

Wojna na Ukrainie i odcięcie dostaw rosyjskiego gazu postawiło w trudnej sytuacji energetycznej także naszych południowych sąsiadów – Czechy i Słowację. Oba kraje są zainteresowane przesyłem lub zakupem gazu z Polski. Interkonektor czyli odcinek łączący dwie sieci gazowe Polski i Słowacji jest już gotowy. Prowadzi ze Strachocina koło Sanoka do granicy (61 kilometrów) i dalej 100 kilometrów na terenie Słowacji. Gorzej wyglądają połączenia z Czechami. W 2011 roku wybudowano gazociąg Stork (Bocian), łączący oba kraje w Cieszynie, jednak jego przepustowość wynosi tylko 0,5 mln metrów sześciennych gazu rocznie.
Po wybuchu wojny na Ukrainie czeski rząd powrócił do zarzuconego w 2019 roku projektu budowy gazociągu Stork II (Bocian II), który będzie się zaczynać w Kędzierzynie.

- Gaz – System uzyskał niezbędne decyzje administracyjne dla realizacji inwestycji „Gazociąg Kędzierzyn-Koźle – granica RP”. Decyzja o rozpoczęciu budowy gazociągu nie została jeszcze podjęta – informuje Iwona Dominiak z Gaz System.

Po polskiej stronie gazociąg będzie miał 55 kilometrów długości i pobiegnie wzdłuż granicy Opolszczyzny i województwa śląskiego. Granice państwa ma przekraczać koło czeskiej miejscowości Hat. Stamtąd jeszcze 52 kilometry do miasta Libhost, gdzie byłby wpięty do czeskiej sieci gazociągów.

Jak informuje Ministerstwo Klimatu gazociąg Polska - Czechy (Stork II) mógłby osiągnąć przepustowość ok. 1 mln m3 gazu rocznie w obu kierunkach, z możliwością zwiększenia przepustowości w przypadku zainteresowania rynkowego.

Jednocześnie prowadzone są przygotowania do budowy drugiego po Świnoujściu gazoportu w Gdańsku. Pływający na morzu terminal (FSRU) mógłby rocznie przyjmować ze statków do 6 milionów metrów skroplonego gazu ziemnego, który na miejscu byłby podgrzewany i zamieniany w postać gazową.

- Realizacja obu projektów, zarówno STORK II jak i terminalu FSRU w Gdańsku przyczyni się do dalszego zwiększania dywersyfikacji dostaw, konkurencyjności i integracji rynków. Realizację obu tych projektów uznajemy za szczególnie istotną – komentowała minister klimatu Anna Moskwa. - Cieszymy się, że nasi partnerzy z Czech w podobny sposób jak my postrzegają warunki niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w regionie.

Oba kraje zabiegają o finansowe wsparcie Unii Europejskiej dla tych inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska