Czeskie góry zimą: rekordy i ciekawostki. Niektóre atrakcje są blisko Opolszczyzny, np. Morawski Lodowiec. Odwiedź je w ferie

Drim
Pradziad
Pradziad Daniel Prudek Shutterstock
W Czechach na miłośników zimowego wypoczynku czekają dobrze przygotowane trasy narciarskie, tory bobslejowe i inne atrakcje. W czeskich ośrodkach odbywają się słynne imprezy sportowe, między innymi zawody Pucharu Świata w biathlonie czy jedne z najtrudniejszych wyścigów psich zaprzęgów, Šediváčkův long w Górach Orlickich. Poznajcie ciekawostki i rekordy czeskich stoków. Niektóre atrakcje są niedaleko Opolszczyzny.

Najwyższe czeskie góry

To oczywiście Karkonosze, ze Szpindlerowym Młynem, Pecem pod Śnieżką, Harrachovem czy Rokytnicami nad Jizerou.

W Karkonoszach wznoszą się cztery najwyższe czeskie szczyty: Śnieżka (1603 m n.p.m), Luční hora (1555 m n.p.m), Studniční hora (1554 m n.p.m) i Vysoké kolo (1509 m n.p.m).

Drugim najwyższym pasmem górskim w Czechach jest Wysoki Jesionik, ze szczytem Pradziad (1491 m n.p.m.). Kolejne co do wysokości pasma górskie to Śnieżnik Kłodzki i Szumawa.

Największy ośrodek narciarski

Największym ośrodkiem narciarskim w Czechach jest SkiResort Černá Hora – Pec, który oferuje ogółem 50 km tras zjazdowych.

Kompleks tworzy sześć stacji narciarskich:

  • Černá hora – Jańskie Łaźnie,
  • Pec pod Śnieżką,
  • Černý Důl,
  • Malá Úpa,
  • Velká Úpa,
  • Svoboda nad Úpou.

Między stacjami można przemieszczać się na nartach, skibusem lub ratrakiem.

Najbardziej stroma trasa zjazdowa

Najbardziej stromą trasą zjazdową w Czechach jest Šance w ośrodku narciarskim Špičák koło Železnej Rudy na Szumawie. W najbardziej stromym odcinku ma nachylenie 45° i przewyższenie 330 m. Całkowita długość trasy wynosi 1405 m.

Drugim najbardziej stromym stokiem jest Slalomák na Bouřňáku w Rudawach. Trasa na północnym zboczu góry ma średnie nachylenie 37 proc., długość 700 m i przewyższenie 256 m.

Trzecią najbardziej stromą trasą zjazdową jest Slalomák w Zadní Telnicy w Rudawach (nachylenie 36 proc.).

Kolejne strome trasy znajdziemy w:

  • Rokytnicy nad Jizerou – Horní Domky – trasa Dřevařská (34 proc.)
  • Szpindlerowym Młynie - FIS World Cup na Świętym Piotrze (33 proc.)
  • Ośrodek Ještěd - Slalomák (33 proc.)

Najdłuższa trasa zjazdowa

Ile mierzy najdłuższa trasa zjazdowa w Czechach? Dokładnie 3400 m. Znajduje się w Klínovcu w Rudawach i prowadzi do Jáchymova.

Drugą najdłuższą trasę zjazdową znajdziemy w ośrodku narciarskim Ramzová w Jesionikach. Mierzy 3381 m, wiedzie z góry Šerák (1325 m n.p.m.), przez Mračną (1253 m n.p.m.) do Ramzovej (767 m n.p.m.).

Trzecie miejsce należy do karkonoskiej trasy Turistická Modrá w Rokytnicy nad Jizerou. Mierzy 3185 m i leży na południowym stoku Łysej Góry. Na czwartym miejscu plasuje się karkonoska trasa Suzuki Černohorské w Jańskich Łaźniach, której długość wynosi 3057 m.

Najwyżej położone trasy zjazdowe

Najwyżej ulokowany ośrodek narciarski w Czechach to Praděd – Ovčárna w Jesionikach. Leży na wysokości 1438 m n.p.m. Bywa nazywany Morawskim Lodowcem.

Na północnych stokach szczytu Petrovy kameny znajdują się najwyżej położone wyciągi i trasy zjazdowe w Czechach. Panują tu idealne warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego. Zimą pokrywa śnieżna wynosi zwykle od 250 do 300 cm.

Największy snowpark

Największy snowpark w Czechach oferuje Pec pod Śnieżką. Snowpark znajduje się na trasie zjazdowej Javor i jest podzielony na trzy części, w zależności od poziomu trudności.

Najsłynniejszym snowparkiem na Morawach jest Karolinka w Beskidach. Zadowoli zarówno początkujących, jak i zaawansowanych snowboardzistów.

Najdłuższa trasa saneczkowa

Tor saneczkowy z Černej hory do Jańskich Łaźni wiedzie tak zwaną Drogą Dzwonkową, którą sto lat temu pokonywano saniami rogatymi.

Nazwa Droga Dzwonkowa nawiązuje prawdopodobnie do dzwonków, w które zaopatrzone były sanie. Trasa mierzy 4352 m, jej przewyższenie wynosi 560 m. Wstęp na trasę jest bezpłatny, sanki można wypożyczyć przy dolnej stacji kolejki linowej.

Najdłuższy tor łyżwiarski

Najdłuższy tor łyżwiarski w Czechach powstaje co roku na zamarzniętym jeziorze Lipno na Szumawie. Utrzymywany odcinek mierzy niemal 12 kilometrów.

Trasa między miejscowościami Lipno nad Wełtawą i Frymburk jest udostępniana jak tylko lód osiąga bezpieczną grubość (około 17 – 20 cm).

W 2012 roku została uznana za najdłuższą trasę łyżwiarską na świecie, po mierzącej 7,8 km trasie łyżwiarskiej w kanadyjskiej Ottawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska