Pielgrzymka OHP na Jasnej Górze
Doroczna Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy zgromadziła na Jasnej Górze młodzież ze wszystkich województw, komendantów wojewódzkich, dyrektorów, wychowawców, nauczycieli, opiekunów i duszpasterzy OHP. W sumie w wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób z różnych jednostek OHP z terenu całego kraju.
W czwartek, 25 maja, pątnicy wyruszyli z Archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie, przeszli alejami Najświętszej Maryi Panny i dotarli na Jasną Górę. W bazylice mszę świętą dla młodych pielgrzymów odprawił biskup Andrzej Przybylski.
- Tłumy ludzi przyjeżdżają na Jasną Górę. Tysiące maturzystów, uczniów, studentów, reprezentantów różnych zawodów... Każdy z nich ma jakąś prośbę do Boga, każdy ma jakiś problem - mówił w czasie homilii biskup Andrzej Przybylski. - Każdy z nas ma różne potrzeby i pragnienia. Dlatego ludzie tutaj przychodzą. To miejsce szczególnego spełniania się próśb. Pewnie wy również macie własne intencje i chce powiedzieć Matce Bożej o swoich konkretnych sprawach. Dlatego dobrze wykorzystajcie swoją obecność na Jasnej Górze i powiedzcie Bogu o wszystkim, co leży w waszych sercach, co was niepokoi, co was boli... - zachęcał młodzież.
Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy potrwa do piątku, 26 maja. Uczestnicy wezmą jeszcze udział w Apelu Jasnogórskim oraz wyjątkowym koncercie.
Społeczność OHP na Jasnej Górze
OHP tradycją sięgają do czasów przedwojennych, do 1936 r. Pierwszym duszpasterzem OHP po wojnie był bp Antoni Długosz z Częstochowy. Obecnie - nieprzerwanie od 2006 r. - duszpasterzem krajowym jest ks. prał. Jarosław Sroka, również z Częstochowy.
Pielgrzymowanie społeczności OHP rozpoczęło się w 1991 r. od spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II podczas VI Światowego Dnia Młodzieży.
Wydarzenie jest okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, ale także jest dziękczynieniem za pomyślne ukończenie zajęć w bieżącym roku szkolnym. Podczas spotkania opiekunowie młodzieży oraz księża współpracujący z kadrą OHP podsumują efekty całorocznej pracy wychowawczej i duszpasterskiej.
Ochotnicze Hufce Pracy to instytucja państwowa, która zajmuje się młodzieżą między 15. a 25. rokiem życia. Proponuje zatrudnienie, przeciwdziała marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży, podejmuje zadania w sferze kształcenia i wychowania.
Głównym celem działalności OHP jest stwarzanie młodzieży warunków prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego poprzez aktywne budowanie systemu pomocy dla grup najsłabszych, organizowanie i wspieranie form wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia i patologii społecznych.
OHP zajmują się przede wszystkim młodzieżą ze środowisk bezrobotnych, rodzin niewydolnych wychowawczo, zagrożoną wypadnięciem z systemu edukacji.
Nie przeocz
- Pusty zbiornik na górze Żar w Międzybrodziu Bialskim. Co się dzieje? ZDJĘCIA, FILM
- Co robi porzucony kuter rybacki w głębi lasu na Śląsku? Zobaczcie ZDJĘCIA
- Przerażające odkrycie w pow. mikołowskim. Znaleziono poranione i wychudzone psy
- Rozbark w Bytomiu, czyli ciekawa architektura w cieniu ruiny. Zobacz FILM i ZDJĘCIA
Zobacz także
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?