Członkowie mniejszości niemieckiej chcą być coraz lepsi

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Wiele zajęć na szkoleniu miało charakter praktyczny. Uczestnicy samodzielnie wykonywali różne zadania.
Wiele zajęć na szkoleniu miało charakter praktyczny. Uczestnicy samodzielnie wykonywali różne zadania. Fot. DWPN
Około pięćdziesięciu osób uczestniczyło w sobotę i w niedzielę w Gogolinie w szkoleniu, jakie dla członków mniejszości zorganizował DWPN.

Praca odbywała się w trzech grupach (dwie w języku polskim, jedna w niemieckim) – mówi Andrea Zachon z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. - Uczestnicy zajęć pt. „Lider – warsztat komunikacji” doskonalili umiejętność bycia liderem, komunikowania się z osobami należącymi do koła, by było to skuteczne, a i przewodniczący, i członkowie DFK czuli się dobrze.

Warsztat „Promocja działalności koła DFK” pomagał zrozumieć, czym jest koło mniejszości niemieckiej i jaka jest jego misja, także wobec polskiej większości. Jak promować działalność nie tylko metodą „z ust do ust”, ale i w mediach.

Zajęcia pt. „Nowy? Młody? Aktywny? – skuteczny sposób pozyskiwania nowych członków do DFK” prowadzone były po niemiecku. (Jak zachęcić młodych do udziału w MN, jakie projekty warto im proponować itp.). W tej grupie uczestniczyła Monika Szymaniec z DFK Domecko.

- Próbuję się mobilizować do doskonalenia niemieckiego, żeby nie stać w miejscu - mówi. - Nawet jeśli trochę brakowało mi słów, to na pewno była to okazja, by się językowo podciągnąć. Natomiast myślę, że zwłaszcza osoby starsze miały trochę problem z czynnym uczestnictwem w praktycznych ćwiczeniach. Może na przyszłość warto wybierać uczestników pod kątem ich realnych możliwości.

Georg Brylka urodził się 24 lipca 1929 roku w Dobrodzieniu. W 1957 roku ukończył studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej i został inżynierem mechanikiem.

Był jednym z założycieli organizacji mniejszości niemieckiej w województwie częstochowskim. We wrześniu 1990 został członkiem prezydium związku koordynującego pracę niemieckich stowarzyszeń w Polsce. 3 listopada tegoż roku wybrany do prezydium Centralnej Rady Towarzystw Niemieckich, 17 sierpnia 1991 roku stanął na jej czele.

30 listopada 1991 roku został przewodniczącym zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (był nim do stycznia 1994). 27 października 1991 roku jako kandydat mniejszości niemieckiej został wybrany na posła do Sejmu RP z województwa częstochowskiego (pełnił tę funkcję do 19 września 1992).

- Był moim kolegą w Sejmie, jednym z siedmiu posłów MN, którzy wówczas w nim zasiadali - mówi Helmut Paisdzior. - Współpracowałem z nim także jako z przewodniczącym VdG. Był bardzo uczynny i autentycznie zatroskany o los mieszkańców regionu. Zapamiętałem go jako otwartego człowieka, chętnie podejmującego dyskusję na różne tematy.

Zobacz też: Opolskie Info [17.11.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska