Człowiek bez witamin

Fed
Organizm człowieka starszego jest bardzo wrażliwy na niedobory witaminowe. Cierpi też na niedostatek minerałów.

LEKI, KTÓRE SZKODZĄ
Do leków, które m.in. zaburzają równowagę gospodarki witaminami i minerałami w organizmie człowieka, należą: antybiotyki (zwiększają zapotrzebowanie na witaminy B2 i C), środki uspokajające (witamina B2), środki przeciwbólowe (kwas foliowy, witamina C). Lekami istotnie zwiększającymi zapotrzebowanie na witaminę B6 i kwas foliowy są także tabletki antykoncepcyjne.

Brakuje mu zwłaszcza witamin A, C, B6, B12 oraz żelaza, kwasu foliowego i wapnia. Z czego to wynika?
- Organizm osoby ponad 50-letniej ma osłabioną zdolność wchłaniania składników odżywczych - wyjaśnia dr n. med. Dorota Szostak-Węgierek z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. - Niższe zapotrzebowanie na energię skutkuje również spożywaniem mniejszych ilości pokarmów. Ponadto typowe dla ludzi starszych jest unikanie ciemnego pieczywa, surowych owoców i warzyw ze względu na dokuczające im dolegliwości układu pokarmowego. Dochodzi też fakt, że w tym wieku zażywa się regularnie pewne leki, co dodatkowo zaburza gospodarkę witaminami.

Poza tym wpływają na to silnie zakorzenione złe nawyki żywieniowe, kłopoty z uzębieniem, problemy finansowe oraz samotność, z powodu których często spada zainteresowanie gotowaniem.
Młody organizm, który jest sprawniejszy, łatwiej sobie radzi ze zmniejszoną dostawą witamin. Natomiast aby zachować zdrowie i utrzymać dobre samopoczucie po 50. roku życia, należy zwiększyć spożycie witamin C i E oraz kwasu foliowego, gdyż zmniejszają one ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, a ponadto:
- witamina E poprawia zdolność systemu immunologicznego do zwalczania infekcji i chorób
- witamina C, E i beta-karoten zmniejszają ryzyko wystąpienia zaćmy i zwyrodnienia plamkowego
- witamina C, B i kwas foliowy mają wpływ na pamięć i zdolność do abstrakcyjnego myślenia.

Z badań światowych wynika, że wzrost spożycia witamin u osób 70-letnich zwiększa sprawność psychiczną o 40-50 proc., a fizyczną aż do 200 proc. Wyraźny jest także wpływ diety i prawidłowe zaspokojenie zapotrzebowania na witaminy na samopoczucie i długość życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska