Człowiek staje się powolny

rys. Andrzej Czyczyło
rys. Andrzej Czyczyło
Choroba Parkinsona występuje głównie u osób starszych, a charakteryzuje ją m.in. sztywność mięśni, spowolnienie ruchów i drżenie kończyn.

To nieuleczalne schorzenie jest wynikiem procesu zwyrodnieniowego toczącego się w obrębie mózgu - w obszarze zwanym istotą czarną - co prowadzi do ograniczenia w produkcji dopaminy, substancji niezbędnej do przekazywania bodźców nerwowych, ważnych dla kontroli czynności ruchowych.

- Z powodu niedoboru dopaminy pacjent zaczyna z się trudem poruszać - mówi dr Bożena Wąsiak, specjalista neurolog, kierownik Samodzielnego Niepublicznego ZOZ "B-Med." w Kędzierzynie-Koźlu. - Ma problemy ze wstaniem z łóżka, z krzesła. Jego ruchy stają się niezgrabne, a charakterystyczną postawą, jaką przybiera chory, jest pochylenie do przodu. Jednocześnie występuje u niego niesymetryczne drżenie kończyn, zwłaszcza rąk. Na przykład prawa ręka drży bardziej od lewej. Z kolei twarz, z powodu braku mimiki, zaczyna być z czasem maskowata.
Choroba Parkinsona jest schorzeniem przewlekłym, postępującym, które trzeba leczyć przez całe życie.
- Ale ma ona charakter bardzo indywidualny - podkreśla dr Bożena Wąsiak. - Oznacza to, że u jednych pacjentów bardzo szybko występuje sztywność, niesprawność, objawy są bardzo zaawansowane. A inni - długo w miarę sprawnie funkcjonują, nie czują się wyłączeni z życia, gdyż np. drżenia są u nich drobne i dyskretne.
Na Parkinsona, według przybliżonych szacunków, cierpi w Polsce ok. 60 tysięcy osób. Nie jest tak łatwo tę chorobę zdiagnozować, gdyż zmian mózgu przez nią wywołanych nie da się zaobserwować przy pomocy tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego czy też innych metod. Z kolei pewne objawy, jakie ona wywołuje, mogą początkowo fałszywie wskazywać także na inne schorzenia.

- Diagnozę stawia się na podstawie obrazu, jaki prezentuje pacjent, jego wnikliwej obserwacji - zaznacza dr Wąsiak. - Dlatego, jeśli zachodzi takie podejrzenie, chory powinien trafić do specjalisty neurologa. Warto też wiedzieć, że są specjalne poradnie tzw. pozapiramidowe, które takimi schorzeniami się zajmują.
Szybkie rozpoznanie choroby pozwala na wszczęcie natychmiastowego leczenia, co daje szansę na spowolnienie rozwoju choroby i złagodzenie dolegliwości. Zwłaszcza, że medycyna dysponuje już świetnymi, zdaniem neurologów, lekami na Parkinsona. Jednym z nich jest preparat zawierający dopaminę, który umożliwia uzupełnienie jej niedoboru. Ministerstwo Zdrowia poszło w tym przypadku chorym na rękę i lekarstwo to jest dostępne za opłatą ryczałtową - kosztuje tylko 2,50 zł. Z drugiej strony, co należy pamiętać, reakcja na dany preparat jest sprawą indywidualną. Jeden organizm zareaguje na niego lepiej, a drugi - gorzej.

- Pojawiły się również pierwsze doniesienia o leczeniu choroby Parkinsona operacyjnie - dodaje pani doktor. - Kwalifikuje się jednak do nich osoby młodsze, poza tym są to zabiegi drogie i odpłatne.
SPRAWDŹ, CZY GROZI CI PARKINSON
Jeśli zauważasz u siebie drżenie kończyn lub z jakichkolwiek powodów sądzisz, że masz chorobę Parkinsona, odpowiedz na poniższe pytania. Bowiem tylko 30 proc. chorych nie drży lub ma te objawy rzadko.
Jeśli nie zaobserwowałeś u siebie drżenia, lecz masz krewnych, którzy cierpią na chorobę Parkinsona, powinieneś także odpowiedzieć na poniższe pytania, ponieważ 15 proc. chorych na Parkinsona ma krewnych, którzy też cierpią na tę chorobę.

1. Czy masz problemy przy wstawaniu z krzesła?
          TAK NIE
2. Czy zmienił się Twój charakter pisma (litery stały się mniejsze)?
          TAK NIE
3. Czy zdarzyło ci się usłyszeć opinię, że Twój głos stał się słabszy?
          TAK NIE
4. Czy masz problemy z utrzymaniem równowagi?
          TAK NIE
5. Czy miewasz wrażenie, że Twoje stopy "są przylepione" do podłogi?
          TAK NIE
6. Czy zdarza się, że ludzie zwracają uwagę na to, iż Twoja twarz jest zawsze smutna?
          TAK NIE
7. Czy drżą Ci ręce albo stopy?
          TAK NIE
8. Czy masz problemy z zapinaniem guzików?
          TAK NIE
9. Czy podczas spaceru pociągasz (szurasz) stopami?
          TAK NIE
10. Czy stawiasz bardzo małe kroki podczas spacerów?
          TAK NIE
11. Czy kiedykolwiek ktoś zapytał Cię, czy cierpisz na chorobę Parkinsona?
          TAK NIE
12. Czy kiedykolwiek przyjmowałeś leki zawierające lewodopę?
          TAK NIE
Zsumuj odpowiedzi TAK, a następnie przeczytaj poniżej, co to oznacza:
0-6 - małe prawdopodobieństwo istnienia choroby Parkinsona
7-9 - umiarkowane prawdopodobieństwo istnienia choroby Parkinsona
10-12 wysokie prawdopodobieństwo stwierdzenia choroby Parkinsona
Uwaga: Żadne wnioski formułowane na podstawie wyników testu nie są równoznaczne ze stwierdzeniem choroby. Ten kwestionariusz nie zastąpi wizyty u lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska