Cztery gminy dorzucają się do bazy śmigłowca LPR w Polskiej Nowej Wsi

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Plan jest taki, by w lipcu z bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polskiej Nowej Wsi zaczął startować taki śmigłowiec medyczny.
Plan jest taki, by w lipcu z bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polskiej Nowej Wsi zaczął startować taki śmigłowiec medyczny. Tomasz Czachorowski [O]
Związek gmin Prokado, które tworzą gminy Dąbrowa, Prószków, Komprachcice i Krapkowice zadeklarował, że zmodernizuje wodociąg w Polskiej Nowej Wsi, którym dostarczana będzie woda do przyszłej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- To taki nasz wkład w instytucję, która będzie stała na straży bezpieczeństwa nas wszystkich i w razie potrzeby niosła nam pomoc - mówi Józef Pampuch, przewodniczący zarządu Związku Gmin Prokado w Prószkowie.

Na pomoc finansową jednogłośnie zgodzili się wszyscy członkowie związku.

- Baza służyć będzie całemu regionowi, warto pomóc w jej tworzeniu - mówi Leonard Pietruszka, wójt gminy Komprachcice.
Związek Prokado tak na prawdę zmodernizuje istniejącą sieć.

- Obecna jest za mała - mówi Józef Pampuch. - Średnica rur ma 80 mm, a będzie miała dwa razy tyle. Jest to związane z normami przeciwpożarowymi. Dlatego zbudujemy wodociąg o większej przepustowości.

Teraz inwestycja jest na etapie dokumentacji. Lada dzień zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy.

- Kosztorys prac opiewa na 200 tysięcy złotych, ale mamy nadzieję, że po przetargu koszt będzie mniejszy - mówi Józef Pampuch. - Nowy wodociąg ma powstać do końca czerwca.

Na razie baza tymczasowa

Baza zbudowana będzie w północnej części lotniska w Polskiej Nowej Wsi w gminie Komprachcice, w rejonie dawnej bramy i drogi wjazdowej. W skład tymczasowej, która powinna być gotowa najpóźniej w lipcu tego roku, wchodzić będą kontenery dla pilotów, ratowników medycznych oraz obsługi i namiot - hangar dla śmigłowca.

Docelowa, stacjonarna baza zbudowana zostanie do końca 2017 roku. Województwo opolskie jest jedynym, które nie dysponuje jeszcze własnym śmigłowcem ratowniczym. Najbliższe maszyny stacjonują w Gliwicach i Wrocławiu.

W lipcu ubiegłego roku, po 17 latach starań, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe postanowiło wreszcie, że na Opolszczyznę trafi jeden z czterech śmigłowców typu Eurocopter, kupionych przez Ministerstwo Zdrowia.

Z Polskiej Nowej Wsi do najdalszego zakątka regionu helikopter doleci w 25 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska