Cztery kolejne przejazdy kolejowe na Opolszczyźnie są już strzeżone. Pojawiły się tam m.in. rogatki i światła, zniknęły znaki "STOP"

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Przejazd na ul. Częstochowskiej w Opolu. Sygnalizacja świetlna i dźwiękowa oraz rogatki już działają.
Przejazd na ul. Częstochowskiej w Opolu. Sygnalizacja świetlna i dźwiękowa oraz rogatki już działają. Sławomir Draguła
Dzięki pracom na przejazdach kolejowych w Opolu, Osowcu i Kałach poprawiło się nie tylko bezpieczeństwo kierowców i pieszych, ale płynniejszy jest też ruch samochodów.

W Opolu przebudowane zostały dwa przejazdy. Na na ul. Częstochowskiej oraz Tysiąclecia. Oba na linii Kolejowej Opole - Kluczbork.

PKP Polskie Linie Kolejowe, zbudowały i uruchomiły tam sygnalizację świetlną i dźwiękową oraz rogatki.

Zamontowane zostało również nowe oświetlenie oraz monitoring, który nagrywa to, co dzieje się przejeździe i w jego okolicy - informuje Mirosław Siemieniec z PKP Polskie Linie Kolejowe. - W razie jakiegoś zdarzenia, zawsze można sprawdzić, jak do niego doszło.

Na ul. Częstochowskiej monitoring już raz spełnił swoje zadanie. Kobieta jadąca samochodem poinformowała PKP PLK, że zamykająca się rogatka uszkodziła dach jej samochodu.

Na nagraniu było widać, że popełniła błąd, bo wjechała na przejazd już na migającym czerwonym świetle i uruchomionym gongu - mówi Mirosław Siemieniec.

Już wcześniej na obu przejazdach wyremontowana została też nawierzchnia przejazdu, dzięki czemu pokonanie torowiska jest bardziej komfortowe, pojawił się też chodnik oraz barierki zabezpieczające.

Dzięki pracom na przejazdach poprawiło się nie tylko bezpieczeństwo kierowców i pieszych, ale płynniejszy jest też ruch. Szczególnie dotyczy to tego na ul. Częstochowskiej, która jest wylotem z Opola m.in. w stronę Częstochowy i Warszawy.

Zniknął bowiem znak "STOP" i kierowcy nie muszą już za każdym razem zatrzymywać się przed torami, by sprawdzić, czy nie nadjeżdża pociąg.

Z wykonanych prac zadowoleni są kierowcy.

Tutaj jest bardzo słaba widoczność, bo tory idą pod kątem i trzeba się nagimnastykować, by upewnić się, czy nie nadjeżdża pociąg - mówi Tomasz Wikary z Opola, z którym rozmawialiśmy na ul. Częstochowskiej. - Rogatki i światła znakomicie załatwiają sprawę.

Oprócz Opola, szlabany oraz światła pojawiły się też na przejeździe w Osowcu (droga krajowa nr 45), natomiast w Kałach zamontowano sygnalizację świetlną i dźwiękową. Wszystkie przejazdy są na linii Opole - Kluczbork.

W sumie PKP PLK w ramach szerokiego programu poprawy bezpieczeństwa przebudowuje na Opolszczyźnie 14 przejazdów drogowo-kolejowych. Koszt inwestycji to 23 mln złotych. Inwestycja współfinansowana jest z Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska