Cztery medale opolskich sztangistów

Paweł Kulik mógł być z siebie bardzo zadowolony po starcie w Zamościu.
Paweł Kulik mógł być z siebie bardzo zadowolony po starcie w Zamościu. Sławomir Jakubowski
Bardzo udany występ zaliczyli zawodnicy z Opola na młodzieżowych mistrzostwach Polski w podnoszeniu cięzarów, które odbyły się w Zamościu. Prawie wszyscy byli na podium.

Do Zamościa na imprezę dla zawodników do lat 23 (rocznik 1994 i młodsi) pojechało trzech 21-letnich reprezentantów Budowlanych Opole: Paweł Kulik, Bartłomiej Barth i Mateusz Szatkowski oraz rok starszy Tomasz Komorowski i 21-letni Łukasz Kopeć z MOS-u Opole.

Najbardziej zadowolony z siebie mógł być Kulik. W „cuglach” wygrał on rywalizację w wadze do 94 kg, a ponadto miał najlepszy wynik spośród wszystkich startujących na mistrzostwach zawodników w klasyfikacji Sincleara przeliczającej podniesiony ciężar na wagę.

Kulik miał wszystkich sześć udanych podejść i w dwuboju zakończył zawody z wynikiem 351 kg (155+196). Drugi w klasyfikacji Szymon Sówka (Impuls Warszawa) miał w dwuboju aż o 52 kg mniej.

Kulikowi mógłby zagrozić Barth, dla którego waga do 94 kg jest tą nominalną. „Taktycznie” jednak wystartował w kategorii do 105 kg i też ją zdecydowanie wygrał. Osiągnął wynik 340 kg (155+185) mają pięć udanych prób. Spalił tylko ostatnią w podrzucie ze sztangą ważącą 190 kg. Drugi w klasyfikacji Karol Klimaszewski (Rzemieślnik Malbork) miał od opolanina aż o 32 kg mniej.

Na najwyższym stopniu podium stanął również w najlżejszej kategorii wagowej - do 56 kg Komorowski. On też wygrał zdecydowanie. Miał wynik 202 kg (87+115), a drugi w klasyfikacji Jakub Nowicki (AKS Myślibórz) miał 176 kg.

Chrapkę na złoty medal miał też Szatkowski, ale musiał się zadowolić brązowym medalem. W dwuboju kat. do 85 kg miał 305 kg (135+170). Spalił dwie próby w podrzucie (175 i 177 kg), ale nie pozwoliłyby mu one poprawić 3. lokaty. Wygrał Patryk Słowikowski (Ma­zovia Ciechanów - 317 kg) przed Mateuszem Sową (Impuls Warszawa - 316 kg). Nad czwartym w klasyfikacji Krystianem Ojdanowskim opolski sztangista miał dużą przewagę - 30 kg.

Kopeć w kategorii do 69 kg zajął natomiast 8. miejsce z wynikiem 203 kg (93+110).

W klasyfikacji Sincleara najlepszy Kulik miał 403,35 pkt. Czwarty w tej klasyfikacji był Barth (385,00 pkt), a na 8. pozycji został sklasyfikowany Szat­kowski (366,95 pkt).