Cztery mieszkania komunalne powstały w 2013 roku na Opolszczyźnie

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Dlaczego opolscy samorządowcy nie budują mieszkań komunalnych?
Dlaczego opolscy samorządowcy nie budują mieszkań komunalnych? Archiwum
Zaledwie cztery oddane mieszkania w całym województwie to ewenement w skali Polski.

Takie dane znalazły się w ostatnim komunikacie o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa opolskiego. Zaledwie cztery oddane mieszkania w całym województwie to ewenement w skali Polski.

Dla porównania - w sąsiednim województwie śląskim było ich ponad 300. Nawet w województwie podlaskim tamtejsze samorządy oddały 30 takich lokali.

Dlaczego opolscy samorządowcy nie budują mieszkań komunalnych? Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie Feliks Kamienik twierdzi, że to efekt polityki państwa. - Krajowe programy są przygotowywane głównie z myślą o deweloperach.Sęk w tym, że na takie nowe mieszkania oddawane na wolnym rynku wielu młodych ludzi wciąż nie stać - mówiprzewodniczący Kamienik. I dodaje, że samorządy dysponują gruntami, które mogłyby zostać wykorzystane do budowy mieszkań komunalnych. - Ale gmin nie stać na to, bez wspomnianej pomocy państwa - podkreśla.

Takie wsparcie udało się znaleźć nielicznym. Wśród nich są władze Opola, które w tym roku wybudują pierwsze od kilku lat mieszkania komunalne. 22 lokale powstaną na pustym terenie obok torów kolejowych, a projekt przewiduje parterowy budynek w zabudowie szeregowej. Średnia powierzchnia mieszkań wyniesie około 30 metrów kw. Na gminne "M" czeka tam ponad 200 rodzin.

- Niestety, wielu lokatorów mieszkań komunalnych nie płaci czynszów - przyznaje Franciszek Fejdych, burmistrz Prudnika. - To jeden z powodów, dla których staramy się pozbywać tych lokali, sprzedając je mieszkańcom z bardzo dużymi zniżkami. Sprawy związane z czynszami spadają wówczas na barki wspólnot mieszkaniowych.

W sumie na Opolszczyźnie oddano w zeszłym roku do użytku 1747 mieszkań i domów, najwięcej w powiecie opolskim (368), mieście Opolu (307) i pow. nyskim (281).

Większość lokali, tj. 1478, mieszkańcy zbudowali sami.To przede wszystkim domy jednorodzinne o przeciętnej powierzchni ok. 140 m kw.

Oddano też do użytku 265 mieszkań na sprzedaż i pod wynajem. To głównie niezbyt duże lokale o średniej powierzchni niecałych 60 m kw. Najwięcej powstało w stolicy województwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska