Cztery srebrne medale Piotra Kulety

Kanadyjkarz Piotr Kuleta regularnie osiąga świetne wyniki na najważniejszych imprezach w tym roku. Paweł Relikowski
Zawodnik AZS-u Politechniki Opole błysnął na mistrzostwach Polski w kajakarstwie.

Piotr Kuleta, mający w swoim CV start na igrzyskach olimpijskich w Londynie pięć lat temu, kontynuuje znakomitą passę występów w tym roku. Zanim przystąpił do mistrzostw Polski w Poznaniu, wywalczył złoty medal na mistrzostwach Europy w bułgarskim Płowdiwie oraz srebrny na mistrzostwach świata w czeskich Racicach. Oba krążki zdobył w czwórce kanadyjkarzy, w wyścigach na 1000 metrów.

W tej samej konkurencji Kuleta stanął też na drugim stopniu podium podczas mistrzostw kraju. Obok niego, w skład osady reprezentującej AZS Politechnikę Opole wchodzili jeszcze: Dawid Kuleta, Mateusz Zuchora i Grzegorz Szpynda. Ponadto brązowy medalista Uniwersjady 2013 i mistrzostw świata 2015 wywalczył w Poznaniu również srebro w wyścigu jedynek i dwójek (w parze z Zuchorą) na 1000 m oraz w dwójkach na 500 m (również z Zuchorą).

- Generalnie jestem raczej zadowolony ze swoich występów na mistrzostwach kraju - komentuje Kuleta, startujący w barwach opolskiego klubu od 2014 roku. - Odczuwam jednak mały niedosyt, ponieważ nie ukrywam, że liczyłem na zdobycie przynajmniej jednego złotego medalu. Mimo że nie udało mi się przełamać klątwy srebra, zanotowałem dość dobre wyniki. Wszystkie wyścigi odbyłem bowiem jednego dnia.

Obok Kulety, w czołowej “trójce” znaleźli się też dwaj inni przedstawiciele AZS-u Politechniki. W wyścigu kajakarzy na 5000 m bardzo dobrze spisał się Michał Bil. Zaimponował on wytrzymałością, stając na najniższym stopniu podium. Również trzecie miejsce w jedynkach wśród kajakarek zajęła Karolina Markiewicz, ścigająca się jednak na znacznie krótszym dystansie - 1000 m.

Sukces odniósł też nasz parakajakarz Tomasz Moździerski, członek klubu OTK Opole. Jako jedyny spośród uczestników mistrzostw Polski z naszego województwa cieszył się on z wywalczenia złotego krążka, w rywalizacji na 200 m. Na tym jednak jego dorobek medalowy się nie zakończył. W innym wyścigu w kategorii niepełnosprawnych zajął natomiast 2. miejsce.

Kajakarze reprezentujący drużyny z Opola na mistrzostwach Polski w Poznaniu wzięli udział w 15 finałach. Ośmiokrotnie zajęli miejsce na podium i pokazali, że trzeba się z nimi poważnie liczyć.