Czujnik czadu. Jaki wybrać i gdzie zamontować czujnik czadu, który zapobiega zatruciu tlenkiem węgla? Ile kosztuje czujnik i gdzie go kupić?

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Czujnik czadu zaalarmuje nas, gdy w mieszkaniu lub domu jest zagrożenie zatrucia czadem.
Czujnik czadu zaalarmuje nas, gdy w mieszkaniu lub domu jest zagrożenie zatrucia czadem. Sławomir Kowalski / Polska Press
W czujnik czadu warto zainwestować w każdym domu i mieszkaniu, bo czad może ulatniać się nawet w przypadku nowoczesnych instalacji. Na wagę życia zdrowia może się także okazać czujnik gazu. Ile kosztuje czujnik czadu i jak chroni nas przed zatruciem tlenkiem węgla?

Co to jest czad?

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem trującym, bezbarwnym i bezwonnym.

Wydziela się w wyniku niepełnego spalenia paliwa w urządzeniu grzewczym (kotle, kominku, podgrzewaczu wody z otwartą komorą spalania). Dzieje się tak wówczas, gdy do paleniska dopływa bardzo mała ilość bogatego w tlen powietrza.

Gdy tlenu jest pod dostatkiem – powstaje dwutlenek węgla, a paliwo spala się całkowicie.

Brak dopływu powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie może być spowodowane zanieczyszczeniem, zużyciem lub złą regulacją palnika gazowego, a także z przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni.

Na zatrucie tlenkiem węgla narażeni są mieszkańcy domów i mieszkań, którzy korzystają z tradycyjnych kotłów węglowych, piecyków gazowych z otwartą komorą spalania czy kominków oraz w których znajdują są wspólne piony wentylacyjne.

Dlatego bardzo ważne jest, by prawidłowo dbać o urządzenia grzewcze. Muszą one być instalowane przez specjalistów. Trzeba też wykonywać coroczne przeglądy instalacji i przewodów kominowych.

Zatrucie czadem. Jakie są objawy?

Kilkadziesiąt osób traci życie w ciągu roku z powodu zatrucia czadem - wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej. Kilkaset osób trafia do szpitala z podejrzeniem zatrucia.

Problem z czadem w budynku wynika z niewłaściwej eksploatacji znajdujących się w nich instalacji i urządzeń grzewczych. Przyczyną mogą być:

  • niesprawny piecyk gazowy,
  • wady konstrukcyjne
  • brak drożności przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych wynikające z braku ich odpowiedniej konserwacji.

Do zatrucia czadem dochodzi wówczas, gdy człowiek znajduje się w pomieszczeniu, w którym ten się ulatnia. Czasami wystarczy kilka minut, aby znaleźć się w stanie zagrożenia życia.

Objawy zatrucia czadem zależą od stężenia gazu, ale bardzo łatwo pomylić je z innymi dolegliwościami.

  • Łagodne zatrucie czadem może skutkować dolegliwościami żołądkowymi. Do tego pojawia się ból głowy (łagodny), nudności i poczucie zmęczenia.
  • Gdy stężenie tlenku węgla rośnie, ból się nasila i towarzyszą mu zawroty głowy.
  • Przy wysokim stężeniu, objawem zatrucia czadem stają się nasilone nudności, ofiara traci przytomność, a po kilku minutach następuje śmierć.

Czujnik czadu - co to jest i czy warto go montować

W sezonie grzewczym strażacy często interweniują w związku z pojawieniem się w domach czy mieszkaniach tlenku węgla, nazywanego czadem.

Część z tych zdarzeń kończy się tragicznie, choć zagrożenia można by było uniknąć dzięki czujnikowi czadu.

Czujka ma za zadanie stałe monitorowanie obecności tlenku węgla w pomieszczeniu, w którym została zamontowana.

Jeśli stężenie czadu przekroczy bezpieczny dla zdrowia próg, uruchamia się alarm, najczęściej świetlno-dźwiękowy, informujący o zagrożeniu.

Czujnik czadu i gazu - kiedy go montować?

Zagrożenie dla życia i zdrowia stanowi również ulatniający się gaz (ziemny, propan-butan). Może to prowadzić do zatrucia (choć gaz, w przeciwieństwie do czadu, będziemy w stanie wyczuć, ponieważ dodawana jest do niego substancja aromatyzująca).

W takiej sytuacji istnieje również ryzyko wybuchu nagromadzonego gazu, gdy na przykład przed dłuższy czas będzie się on ulatniał w zamkniętym pomieszczeniu.

Czujnik gazu minimalizuje zagrożenie, o którym w porę zostaniemy zaalarmowani.

Czujnik dymu i czadu - kiedy go montować?

Czujnik czadu bywa czasami łączony w jedno urządzenie wraz z detektorem dymu.

Podobnie, jak w przypadku innych czujników, monitoruje on na bieżąco powietrze i alarmuje użytkownika, gdy wykryje produkty powstające w trakcie spalania lub tlenienia się przedmiotów.

Jaki wybrać czujnik czadu?

Na rynku jest wiele czujników czadu. Różnią się one budową, funkcjami i ceną.

Detektory czadu dopuszczone do sprzedaży w Unii Europejskiej muszą spełniać rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa w oparciu o normę PN-EN 50291. Przed zakupem warto sprawdzić, czy urządzenie ma taki certyfikat.

Podstawowe modele czujników zapewniają ciągły monitoring stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach, wykrywając obecność tlenku węgla za pomocą czujnika fotoelektrycznego. Te z kolei mają zazwyczaj wbudowaną funkcję sygnalizacji słabego stanu baterii.

Na rynku są także modele zasilane sieciowo - podłączane do gniazdka elektrycznego.

Detektory czadu mogą służyć także jako czujniki przeciwpożarowe w przypadku materiałów, których spalaniu towarzyszy wydzielanie tlenku węgla. Przekroczenie sygnalizowane jest optycznie (czerwona dioda LED) oraz akustycznie (głośny, pulsacyjny alarm dźwiękowy generuje hałas na poziomie 80-90 dB, co powinno wystarczyć do zaalarmowania domowników).

Droższe czujniki czadu wyposażone są na przykład w wyświetlacz LCD, oferują większą dokładność pomiaru stężenia tlenku węgla od 30 ppm do 999 ppm. Ten wysoki wskaźnik wykrywalności zagrożenia mają bateryjne detektory tlenku węgla wyposażone w dwa czujniki (elektrochemiczny i temperatury) oraz w elektroniczny układ sterujący. Dodatkowa funkcja test/reset, umożliwia przeprowadzenie umożliwia przeprowadzenie testu i pozwala sprawdzić, czy dany czujnik działa poprawnie. W razie wykrycia usterki, na panelu LCD pojawia się informacja o wykrytym błędzie oraz włącza się ostrzegawczy sygnał dźwiękowy.

Jeżeli zdecydujemy się na podłączenie czujnika czadu do domowego systemu alarmowego – wówczas gdy przebywamy poza domem o zaistniałym zagrożeniu zostaniemy powiadomieni na przykład SMS-em, albo z poziomu aplikacji dołączonej do systemu.

Ile kosztuje czujnik czadu?

Jednym z urządzeń cieszących się dobrą opinią internautów jest czujnik czadu oferowany przez markę Kidde. W ofercie są zarówno te z wyświetlaczem LCD, które pozwalają odczytać stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu, jak i bez niego. Koszt takiego urządzenia waha się od 70 do 150 złotych.

Wśród czujników czadu i gazu dobrą opinią cieszą się też te, firmy Xblitz. Za taki detektor zapłacimy ponad 100 złotych.

Szeroki wybór czujników znajdziemy m.in. w sieci Castorama. W zależności od rodzaju urządzenia oraz liczby wykrywanych zagrożeń cena waha się od 70 złotych do 140 złotych.

Czujniki czadu można kupić w popularnych marketach budowlanych. Kosztują od kilkudziesięciu do 150 złotych.
Czujniki czadu można kupić w popularnych marketach budowlanych. Kosztują od kilkudziesięciu do 150 złotych. Jan Hubrich / Polskapresse

Gdzie zamontować czujnik czadu?

Czujnik czadu najlepiej zamontować w niedalekiej odległości od kotła grzewczego lub kominka (ale nie bliżej niż 2 metry od tych urządzeń).

Podstawą jest uważne przeczytanie instrukcji, ponieważ wiele detektorów nie nadaje się do montażu bezpośrednio na suficie.

Producenci zalecają, żeby czujkę zawiesić na wysokości 170-180 centymetrów, co pokrywa się z przeciętnym wzrostem dorosłego człowieka.

W budynkach wielokondygnacyjnych na każdym piętrze warto zamontować co najmniej jedno urządzenie.

Pamiętajmy że detektor czadu potrzebuje przestrzeni, dlatego nie chowamy go za meblami, zasłonami lub innymi przedmiotami ograniczającymi dopływ powietrza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska