Czworo łyżwiarzy z AZS-u Politechniki Opole na Uniwersjadzie

Marcin Sagan
Marcin Sagan
Aida Bella, Malwina Zawada, Zbigniew Bródka i Łukasz Fabiański wystartują w chińskim Harbinie w XXIV Zimowych Igrzyskach Studentów.

Stolica prowincji Heilongijang, leżącej w południowo-wschodnich Chinach, liczy prawie 3,5 miliona mieszkańców, a cały zespół miejski prawie 10 milionów. Choć to młode miasto, założone na przełomie XIX i XX wieku, to jest tam też co oglądać.

- Na zwiedzanie będzie pewnie trochę czasu po zawodach - mówi Aida Bella (I rok fizjoterapii Politechniki Opolskiej). - Przede wszystkim chcemy jednak dobrze tam wypaść.

Zimowe święto sportowe studentów zacznie się w środę, a zakończy 28 lutego.
Dla Aidy występ na Uniwersjadzie w Chinach nie będzie debiutem na tej imprezie. Dwa lata temu wystąpiła w Turynie, zajmując miejsca w drugiej dziesiątce.
O przebicie się do czołowej dziesiątki na poszczególnych dystansach czy do walki o medale będzie bardzo ciężko.

- W naszej dyscyplinie zdecydowanie dominują Azjatki - wyjaśnia Malwina Zawada (II rok wychowania fizycznego PO). - Zwłaszcza Chinki i Koreanki. Nawet jeśli nie pojadą ich najlepsze reprezentantki, to mają tak wielkie zaplecze, że każda z zawodniczek z tych krajów należeć będzie do faworytek. Nie znaczy to jednak, że już przed startem stoimy na straconej pozycji.

Bella i Zawada zebrały w tym sezonie sporo doświadczeń. Obie są w kadrze Polski i mają za sobą starty w zawodach Pucharu Świata. Można więc liczyć, że nie zawiodą w Chinach.
Nasze dwie zawodniczki oraz Łukasz Fabiański (V rok wychowania fizycznego PO) startują w short-tracku, czyli ścigają się na krótkim torze. Rywalizacja w tej dyscyplinie odbywać się będzie od 19 do 23 lutego. Bella specjalizuje się na najkrótszym dystansie - 500 metrów. Zawada i Fabiański lepiej się czują na 1000 i 1500 metrów. Ta trójka wystartuje jednak na każdym z dystansów, które odbędą się na Uniwersjadzie, a szans medalowych należy szukać w ich występach w sztafetach (3000 m studentek i 5000 m studentów).

Zbigniew Bródka (III rok fizjoterapii PO) zmienił natomiast "branżę" kilka miesięcy temu. Nadal jest łyżwiarzem, ale ściga się w starszej od short-tracku odmianie - na długim torze.

Jego koronne dystanse to 1000 i 1500 metrów. Największe szanse na dobre miejsce ma jednak też w wyścigu drużynowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska