Czy amerykański Donaldson zainwestuje w Skarbimierzu?

Artur Janowski
Kto zainwestował już w Skarbimierzu?
Kto zainwestował już w Skarbimierzu? nto.pl
Firma Donaldson - produkująca filtry samochodowe - może zbudować fabrykę w Skarbimierzu i zatrudnić na początek 130 osób. Ostateczna decyzja powinna zapaść niebawem.

O tym, że w Skarbimierzu szykuje się nowa inwestycja wiadomo było od początku roku. Centrum Obsługi Inwestora przyznało, że dawnymi terenami po radzieckim lotnisku interesuje się firma z  branży motoryzacyjnej, która chce zainwestować około 26 mln euro i docelowo zatrudnić nawet 400 osób. Sprawie nadano kryptonim "Tasman”.

Dziś już wiadomo, że chodzi o amerykańską firmę Donaldson, która działa od  1915 roku i zatrudnia na całym świecie około 13 tysięcy pracowników, wytwarzających głównie systemy filtracyjne używane w samochodach.

Skarbimierzu może powstać kolejny zakład amerykańskiego giganta, w którym na początek mogłoby pracować ponad 130 osób.

Sławomir Janecki, kierownik opolskiego Centrum Obsługi Inwestora nie chce jednak potwierdzić tych informacji. - Rozmawiamy z wieloma inwestorami i tylko tyle mogę powiedzieć - mówi też Jacek Monkiewicz, wicewójt Skarbimierza.

Ostrożność jest nieprzypadkowa. Wiosną tego roku Opolszczyzna, przeżyła już  inwestycyjne rozczarowanie. Firma Apollo Tyres z Indii zamierzała zbudować za  200 mln euro fabrykę opon, w  której docelowo pracę mogłoby znaleźć nawet tysiąc osób.

Z nieoficjalnych informacji wynikało, że Azjaci gotowi byli zainwestować w Kędzierzynie-Koźlu. Niestety, tuż przed podpisaniem umowy Hindusi wycofali się z Opolszczyzny i najprawdopodobniej wyłożą pieniądze na budowę fabryki w Środzie Śląskiej.

- Rozmowy dotyczące Donaldsona są bardzo zaawansowane i być może decyzja zapadnie w ciągu kilku miesięcy, ale podobnie jak w przypadku Hindusów w każdej chwili możemy otrzymać informację, że inwestor jednak wybrał inną lokalizację. Pod uwagę brane są także Czechy - słyszymy nieoficjalnie.

W Skarbimierzu liczą nie tylko na nowego inwestora, ale też na inwestycje firm, które w strefie działają.

- Na przykład Kraft Foods (dawne Cadbury - red.) posiada spory teren, który wciąż nie jest zagospodarowany, ale na pytania o możliwość ewentualnej sprzedaży jego przedstawiciele odpowiadają “nie” -  mówi Jacek Monkiewicz. - To dobry znak, który pokazuje, że inwestor dobrze się u nas czuje i wciąż jest zainteresowany rozwojem właśnie w Skarbimierzu. Ubiegły rok nie był dla nas pomyślny pod kątem nowych inwestorów, ale obecny zapowiada się ciekawiej. Zapytań i rozmów jest naprawdę sporo.   

Na terenach byłego poradzieckiego lotniska  dotychczas ulokowały się: Kraft Foods, Keiper i FPS (w strefie ekonomicznej) oraz poza nią Centrum logistyczne Jeronimo Martins, dwa zakłady produkujące okna (Pinus J&M Smolarczyk i Okpol), Agremo i kilka innych. Obecnie w budowie jest zakład produkcji papieru i tektury falistej.

Obszar włączony do Specjalnej Wałbrzyskiej Stref Ekonomicznej w Skarbimierzu to ponad 131 kilometrów kwadratowych z czego ponad 75 h ma już właściciela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska