Czy dzieci powinny liczyć kroki, czyli jak nauczyć ich dobrych nawyków przy pomocy smartwatcha

Materiał informacyjny Komputronik
Udostępnij:
Smartwatch stał się obiektem westchnień wielu dzieci. Wygląda bardzo modnie, można połączyć go z telefonem i dostawać powiadomienia o przychodzących wiadomościach lub rozmowach. Przede wszystkim smartwatch jest gadżetem, który może wprowadzać odrobinę zdrowej rywalizacji w rodzinie i wśród znajomych, jeżeli potraktujemy go np. jako krokomierz. Co smartwatch może dać Twojemu dziecku? Czy jest niezbędny do nauki zdrowych nawyków we współczesnym świecie?

Coraz trudniej namówić dzieci do prostych aktywności na podwórku czy nawet zwykłych spacerów bez celu. Twórcy technologii zauważyli problem już jakiś czas temu i tak powstała słynna na całym świecie aplikacja PokemonGo. Połączyła ona konieczność wychodzenia z domu z wciągającą grą na telefon. O słuszności tego rozmawiało wiele mądrych głów. Rozważali oni, czy gra jest bezpieczna, jeżeli dziecko idzie po drodze ze wzrokiem wlepionym w ekran i czy to dobrze, że nawet na podwórku nie rozstaje się z telefonem. Jedno jest pewne: miliony dzieci i dorosłych wyszli na spacer, aby wykluły im się kolejne jajka Pokemonów. Dla wielu użytkowników takie spacery stały się jednak zdrowym nawykiem. Czy jest bezpieczniejszy sposób, aby namówić dziecko do regularnych spacerów?

Smartwatch — chwilowa moda czy narzędzie do nauki zdrowych nawyków

Dzieci uwielbiają gadżety. Korzystają z nich szczególnie, jeżeli robią to znani im influencerzy lub ich rówieśnicy. Tak właśnie stało się ze smartwatch. Młodsze dzieci nie proszą już o wodoodporny zegarek z podświetlanym ekranem. Jeżeli nie łączy się z telefonem – jest im niepotrzebny.

Ta moda sprawiła jednak, że dzieci plotkują między sobą o rekordach dziennych kroków. Rywalizują, jakby opowiadali o jednym z legendarnych Pokemonów, które udało im się złapać. Co więcej zauważamy te rywalizacje również między pokoleniami. Mama, która słyszy od nastolatka: a Ty, ile zrobiłaś dzisiaj kroków, nie koniecznie będzie już zaskoczona. To właśnie takie rozmowy mogą być początkiem zdrowych nawyków, które zostaną z dzieckiem na całe życie.

To od nas zależy jak tę modę wykorzystamy i czy wejdziemy z dzieckiem do tej gry. Możemy kupić mu smartwatch jako gadżet, ale możemy też zrobić domowe zawody, w których przewidziane są nagrody za największą liczbę kroków.

Domownik, który zrobi najwięcej kroków w tygodniu, może dostać jakąś małą nagrodę. Za przejście największej liczby kroków rocznie może wybrać kierunek wakacji lub pojechać na wymarzony obóz. Pamiętajmy jednak o szybkich celach. Jedna roczna nagroda może się okazać zbyt odległa i nauka zdrowych nawyków szybko się znudzi.

Jak jeszcze możemy wykorzystać smartwatch do zwiększenia aktywności i wyrobienia zdrowych nawyków u naszego dziecka? Plotki głoszą, że niektórzy rodzice pozwalają dziecku grać na komputerze, jeżeli poprzedniego dnia jego smartwatch odmierzy 10 000 kroków. To dopiero motywacja do ruchu.

Nauka zdrowych nawyków to jednak nie tylko rywalizacja. To przykład, który idzie z góry. Jeżeli sami odnotowujemy 1000 kroków dziennie, ciężko będzie wprowadzić nutkę współzawodnictwa. Może się okazać, że smartwatch naszego dziecka zmieni również nasze nawyki.

Krokomierz to dopiero początek — jakie funkcje powinien mieć smartwatch dla dziecka?

Ile to razy słyszeliście: Mamo, tato, gdzie jest mój telefon? Z smartwatchem zakończą się w końcu poszukiwania. Większość z nich ma funkcję odnajdywania telefonu, z którym jest połączona.

To jednak nie jedyna funkcja, która posłuży naszym pociechom. Funkcje, które może mieć smartwatch

 • powiadomienia o połączeniach i wiadomościach tekstowych,
 • budzik,
 • możliwość sterowania muzyką,
 • monitoring snu,
 • mierzenie temperatury ciała,
 • pulsometr,
 • pomiar ciśnienia,
 • pomiar natlenienia krwi,
 • pomiar dystansu lub wydajności wykonywanych ćwiczeń.

Myślicie, że pulsometr czy ciśnieniomierz nie jest potrzebny 10-latkowi? Zależy jak do tego podejdziemy. Jeżeli wytłumaczymy mu, że kiedy wykonuje ćwiczenia, ich wpływ na kondycje jest uzależniona od pulsu, możemy nauczyć go jak dobrze trenować. Ciśnienie krwi? Oczywiście to nie konieczność, ale sama świadomość, że regularne mierzenie ciśnienia w dorosłym życiu może pomóc mu uniknąć wielu chorób, na pewno zapamięta łatwiej dzięki modnej opasce sportowej, niż z lekcji biologii.

Smartwatch dla dziecka zamiast opaski sportowej — jakie są różnice i czy warto dopłacać?

Smartwatch to zdecydowanie bardziej zaawansowane urządzenie. Oprócz funkcji, które ma klasyczna opaska sportowa możemy liczyć na możliwość płacenia zegarkiem w sklepach, odbieranie i wykonywanie połączeń - coraz częściej również połączeń video, a niektóre wyposażone są również w gry. To jednak funkcje smartwatch raczej dla młodzieży i dorosłych.

Na rynku dostępny jest za to cały segment smartwatchy dedykowanych specjalnie dla dzieci. Nie można nimi płacić w sklepie, za to są bardziej kolorowe i dopasowane rozmiarem do ręki dziecka. Smatrwatch dla dziecka wykonany jest głównie z myślą o jego bezpieczeństwie, dlatego maja one funkcje, które pomagają rodzicom reagować, kiedy dzieje się coś niepokojącego.

Przeciętny smartwatch dla dziecka ma opcje synchronizacji z aplikacją zainstalowaną na telefonie rodzica. Dzięki temu:

 • wiemy, gdzie znajduje się nasze dziecko,
 • dostajemy powiadomienie, jeżeli oddali się od miejsca, w którym powinno przebywać,
 • będziemy mogli podsłuchać go w czasie rzeczywistym, jeżeli zajdzie obawa, że dzieje się coś złego,
 • dziecko, kiedy poczuje się niepewnie, będzie mogło skorzystać z przycisku SOS, który będzie miało całkowicie pod ręką.

Smatrwatch dla dziecka to większy wydatek niż opaska sportowa, ale z pewnością wybieramy spokój nawet wtedy, kiedy dziecko zgubi się w parku rozrywki lub oddali się ze szkoły. To dobre rozwiązanie szczególnie dla młodszych dzieci.

Smartwatch — kup zegarek z usługą konfiguracji

Aby smartwatch dla dziecka spełniał swoją funkcję, powinien być poprawnie skonfigurowany. Odpowiednia synchronizacja sprawi, że zegarek automatycznie będzie łączyć się z telefonem i przesyłać mu wszystkie odpowiednie dane. Nie rzadko konieczne jest instalowanie dedykowanych aplikacji na telefonie.

Jeżeli chcecie mieć pewność, że wszystkie te czynności będą wykonane poprawnie, a przede wszystkim sprawnie i bez stresu, możecie skorzystać z usługi konfiguracji i personalizacji sklepach stacjonarnych Komputronik. Taką usługę możemy zakupić bezpośrednio na miejscu już od 19,90 zł, a obejmować ona może w różnych pakietach:

 • Pierwsze uruchomienie smartwatcha.
 • Konfiguracja ustawień podstawowych – język, godzina, data.
 • Instalacja dedykowanej darmowej aplikacji producenta smartwatcha na urządzeniu klienta.
 • Parowanie smartwatcha ze smartfonem Klienta.
 • Aktualizacja oprogramowania do dostępnej, najnowszej wersji.
 • Krótki instruktaż z obsługi (włączanie/wyłączanie, ponowne parowanie, obsługa aplikacji).
 • Montaż folii ochronnej.

Jeżeli zdecydujecie się zakupić w salonie Komputronik folie ochronną , dedykowaną do nowego smartwatcha, otrzymacie na całą usługę wykonaną na miejscu 30% rabatu.

Materiał oryginalny: Czy dzieci powinny liczyć kroki, czyli jak nauczyć ich dobrych nawyków przy pomocy smartwatcha - Polska Times