Czy e-recepty zniechęcą do pracy starszych lekarzy? Lekarze emeryci mogą odejść z zawodu

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Fot. Mariusz Kapala
W Polsce jest ok. 40 tysięcy lekarzy - emerytów. Koalicja Obywatelska chce im dać prawo dalszego wypisywania papierowych recept. Żeby nie uciekli od zawodu.

Już 8 stycznia 2020 roku, pacjent będzie dostawać od lekarza wyłącznie elektroniczną receptę na leki. Wyjątkiem będą problemy techniczne z funkcjonowaniem systemu.

Część pacjentów już zna e-recepty.

W listopadzie lekarze z Opolszczyzny wystawili ich w sumie prawie pół miliona dla 100 tysięcy pacjentów. Lekarz wpisuje receptę w specjalny system komputerowy.

Pacjent dostaje wydruk z kodem, albo numer kodu na swój telefon lub pocztę e-mail. Pokazuje to aptekarzowi, który również w systemie znajduje jego receptę. Dla osób obeznanych z komputerem sprawa nie stanowi problemu, ale opozycja rządowa obawia się czy poradzą sobie z tym lekarze starsi wiekiem, na emeryturze, często sami cierpiący na słaby wzrok czy choroby stawów u rąk, które utrudniają pisanie na klawiaturze.

- W Polsce emeryci to aktualnie obecnie ok. 40 tysięcy pracujących lekarzy - mówi poseł poseł z Nysy Rajmund Miller (Koalicja Obywatelska), który pilotuje złożony w Sejmie projekt nowej ustawy, umożliwiającej lekarzom emerytom dalsze wypisywanie papierowych recept. - Jeśli z powodu e-recepty odejdzie co czwarty, pogłębią się problemy z dostępem do specjalisty czy lekarza rodzinnego. Już teraz brakuje u nas 68 tysięcy lekarzy. Mam w tej sprawie wiele interwencji, Naczelna Izba Lekarska też to sygnalizuje. Tu nie chodzi o politykę, ale o zdrowy rozsądek.

Rajmund Miller najpierw proponował przedłużenie o dwa lata terminu obowiązywania papierowych recept. Teraz posłowie KO chcą, aby lekarzy - emerytów wyłączyć z tego obowiązku, jeśli o to poproszą.

- Od długiego czasu przygotowujemy się do e-recept i u nas żaden lekarz z tego powodu nie odejdzie - mówi Adam Szlęzak, prezes Optima Medycyna, firmy prowadzącej sieć przychodni. - Dla osób w podeszłym wieku, prowadzących indywidualne praktyki, bez możliwości wsparcia technicznego, to jednak może być problem.

- Nie dotarły do nas dotychczas żadne informacje, że ktokolwiek ze świadczeniodawców może mieć problemy kadrowe z powodu e-recept - komentuje rzecznik opolskiego NFZ Barbara Pawlos.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska