Czy guzek pod pachą jest groźny? Niestety, to może być rak. Zobacz, co oznacza bolący guzek pod pachą i jakie badania należy wykonać

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Niesymetryczna powierzchnia skóry pach powinna zwrócić uwagę, a ew. guzki należy pokazać lekarzowi. fot. freepik
Niesymetryczna powierzchnia skóry pach powinna zwrócić uwagę, a ew. guzki należy pokazać lekarzowi. fot. freepik
Guzek pod pachą to zmiana, która powinna być powodem do niepokoju. Choć często zgrubienie bywa skutkiem zmian skórnych albo powiększonym węzłem chłonnym, może też świadczyć o poważniejszych chorobach, takich jak zakażenie groźnymi bakteriami czy właśnie nowotwór. Dlatego guzka pod pachą nie należy ignorować nawet wtedy, gdy nie jest bolesny. Zobacz, jakie badania wykonać, by zdiagnozować przyczyny powstawania guzków pod pachami, by jak najszybciej podjąć ich leczenie.

Spis treści

Czy guz pod pachą to rak? O czym świadczy taka zmiana?

Pojawienie się pod pachą wyczuwalnego zgrubienia może mieć kilka przyczyn. Tego typu zgrubienie może świadczyć o rozwoju nowotworu, jednak zwykle źródła tego problemu są dość proste do wyeliminowania.

Do najczęstszych przyczyn występowania guzka pod pachą należy zapalenie mieszka włosowego. To bardzo częsta przyczyna pojawienia się pod pachami guzków. I jednocześnie dość łatwa do zniwelowania. Podczas higieny dołów pachowych często dochodzi do niewłaściwych działań. Jeśli włoski pod pachami goli się zbyt często, używa się tępych maszynek, to można łatwo doprowadzić do infekcji. Właśnie wtedy pojawia się bolący guzek pod pachą. Może dojść do tego, że zapalenie rozprzestrzeni się na okoliczne mieszki włosowe, a przez to guzek pod pachą znacznie się powiększy. Dlatego tak ważne jest zwrócenie się z prośbą o pomoc do lekarza.

Leczenie zapalenia mieszków włosowych polega na zażywaniu antybiotyków lub maści z mupirocyną, kwasem fusydowym, neomycyną. Podczas ich stosowania warto zaprzestać depilacji, aby nie podrażniać bolącego miejsca. Równie ważne jest przestrzeganie zasad higieny, czyli odkażanie zainfekowanego miejsca.

Przeczytaj również:

Do innych możliwych przyczyn powstania guzka pod pachą należą:

  • Tłuszczak – niewielki guzek, który nie boli i jest miękki. Występuje nie tylko pod pachami, ale też np. na tułowiu. Powstaje, jak wskazuje nazwa, z tkanki tłuszczowej. O ile nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, nie trzeba się nim martwić. Jeśli jednak wpływa na wykonywanie ruchów ręką, to należy go usunąć.
  • Kaszak – torbiel, która zlokalizowana jest w obrębie gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. Może znajdować się w dołach pachowych, ale i na twarzy. Może mieć kilka milimetrów albo nawet kilka centymetrów. Nie jest to groźna zmiana, jednak trzeba udać się do lekarza, aby go usunąć. W środku znajduje się żółta wydzielina, która przy próbach samodzielnego usunięcia guza może wypłynąć i doprowadzić do zakażenia.
  • Powiększony węzeł chłonny – jego powiększenie może być spowodowane zwykłą infekcją, katarem czy zapaleniem gardła. Pojawia się wtedy bolesny guzek pod pachą, który po dotknięciu może się przesuwać. Kiedy infekcja się zakończy, węzeł zmniejsza się do normalnych rozmiarów.
  • Zapalenie gruczołu potowego – do zapalenia dochodzi, kiedy używa się źle dobranych do potrzeb skóry pod pachami kosmetyków albo kiedy zbyt często depiluje się skórę pod pachami. By zminimalizować ryzyko, niezbędne jest zachowanie higieny.

Aby nie dopuścić do powiększania się guzów i tworzenia przetok, czyli połączenia guzów i skóry, trzeba zasięgnąć porady lekarza. Zwykle w takich sytuacjach nacina się guzek, aby wypłynęła z niego ropa.

Dowiedz się więcej:

Guzki pod pachą jako objaw choroby

Guzki pod pachą mogą być wynikiem rozwijania się pewnych chorób:

  • Choroba kociego pazura – jeśli doszło do kontaktu skóry pod pachami z kocimi pazurami, powiększyły się węzły chłonne. W takim przypadku dodatkowo wystąpi gorączka i złe samopoczucie.
  • Toksoplazmoza, czyli odzwierzęca choroba pasożytnicza.
  • Dymienica – zakażenie pojawia się stosunkowo rzadko. Jej przyczyną są choroby takie jak dżuma czy kiła (przywożone z egzotycznych krajów).
  • Nowotwory – np. nowotwór sutka (piersi), chłoniak. Guzki spowodowane nowotworami nie bolą, trudno je przesuwać. Zwykle pojawia się ich kilka, powiększają się.

Przeczytaj ponadto:

Co robić, gdy pod pachą rośnie zgrubienie?

Zwłaszcza w przypadku guzków, które pojawiły się nagle albo znacznie urosły, wskazana jest konsultacja z dermatologiem. Podczas wizyty u lekarza najprawdopodobniej zlecone będą następujące badania:

  • badanie drugiej pachy – jeśli pojawił się twardy guzek pod pachą, zmiany mogą obejmować obie strony ciała,
  • badanie węzłów chłonnych szyi, karku, obojczyka i pachwin,
  • badanie piersi.

Zobacz też: Jakie są pierwsze objawy raka piersi?

Dodatkowo lekarz może zlecić także:

  • badania krwi,
  • CRP i OB (jeśli lekarz podejrzewa stan zapalny),
  • USG węzłów chłonnych dołu pachowego,
  • biopsję węzła chłonnego.

Zgrubienia pod pachą często są powodem wielu nerwów. Aby potwierdzić lub zaprzeczyć podejrzeniom, koniecznie trzeba udać się do lekarza. Po wykonaniu badań możliwe będzie ustalenie przyczyny i podjęcie leczenia.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy guzek pod pachą jest groźny? Niestety, to może być rak. Zobacz, co oznacza bolący guzek pod pachą i jakie badania należy wykonać - Strona Zdrowia

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska