Czy komputer jest zdolniejszy od ludzi? Tak wygląda Opole na grafikach stworzonych przez AI. Nie odróżniłbyś ich od zwykłych obrazów?

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
Najsłynniejsze miejsca Opola oczami sztucznej inteligencji. Zobaczcie ratusz, amfiteatr i katedrę w różnych malarskich stylach.
Najsłynniejsze miejsca Opola oczami sztucznej inteligencji. Zobaczcie ratusz, amfiteatr i katedrę w różnych malarskich stylach.
Tych wizualizacji nie powstydziłby się niejeden malarz czy grafik. Przez sztuczną inteligencję zostały stworzone w mniej niż 30 sekund. Zobaczcie, jak w komputerowej „wyobraźni” prezentują się najbardziej rozpoznawalne miejsca Opola.

Komputer lepszy od człowieka?

Jeszcze kilka lat temu wielu z nas widząc te grafiki twierdziłoby, że ich przygotowanie wymagało od autora wielu godzin pracy. Dziś mając do dyspozycji komputer z dostępem do Internetu, stworzenie takich wizualizacji jest banalnie proste i z reguły nie wymaga od nas więcej niż kilkunastu sekund. Choć dla niektórych to oburzające, okazuje się, że współczesne komputery zastępują ludzi nie tylko w matematyce czy statystyce, ale też w niektórych dziedzinach sztuki.

Jak sztuczna inteligencja maluje obrazy?

Z roku na rok nasze komputery i smartfony mają coraz większą moc obliczeniową. Dziś każdy z nas ma przy sobie urządzenie wielokrotnie lepsze niż te, które służyły do wynoszenia na orbitę pierwszych satelitów. Na potrzeby nowoczesnych komputerów stworzone zostały też algorytmy, które pozwalają im na bieżąco się nas uczyć i rozumieć.

Urządzenie, które dostało „zlecenie” na stworzenie określonej grafiki, korzysta więc nie tylko z powszechnie dostępnych zasobów internetowych, ale też modyfikuje je i dopasowuje do naszych potrzeb.

W ramach przykładu posłużmy się opolskim amfiteatrem. W tym przypadku komputer otrzymał zdjęcie poglądowe oraz polecenie, aby przerobić je na obraz w stylu neoklasycystycznym. Po zarejestrowaniu zadania urządzenie porównało dostępne w sieci obrazy malarzy reprezentujących ten styl i naśladując je, dopasowało do zapamiętanego zdjęcia amfiteatru. Ostateczny efekt jest piorunujący, wydaje się, jakby opolska scena zmieniła się w amfiteatr w starożytnym Rzymie. Co najciekawsze cały ten proces nie trwał więcej niż 30 sekund.

Amfiteatr opolski - zdjęcie poglądowe
Amfiteatr opolski - zdjęcie poglądowe archiwum/app.freewayml.com
Amfiteatr opolski - neoklasycyzm
Amfiteatr opolski - neoklasycyzm archiwum/app.freewayml.com

Najsłynniejsze miejsca Opola oczami komputera

W przygotowanej przez nas galerii poprosiliśmy komputer o wykonanie różnych stylistycznie grafik na podstawie zdjęć popularnych budowli i miejsc z Opola. Udało nam się osiągnąć obrazy naśladujące wiele różnych stylów m.in. impresjonizm czy klasycyzm.

Kto ma prawa autorskie do grafik stworzonych przez AI?

Aktualnie prawa autorskie do wszystkich treści i obrazów powstałych przy użyciu sztucznej inteligencji ma osoba, która zleciła ich wykonanie. W tym przypadku komputer traktowany jest jedynie jako narzędzie pracy.

Jak sądzicie, czy już się zbliżamy do momentu, w którym sztuczna inteligencja będzie mogła masowo zastępować np. artystów plastyków?

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
Igma
Blądynka pomalowana na czarno, to też sztuczna inteligencja.
G
Gość
Inteligencja

Zależy od wychowania w domu, od rodziców. ŻADNA SZKOŁA NIE NAUCZY INTELIGENCJI. A TRZEBA MIEC W GENACH. Wystarczy popatrzeć na tych na wysokich stanowiskach. Inteligencja (od łac. intelligentia – zdolność pojmowania, rozum) – zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia. Zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w różnych sytuacjach. Cecha umysłu warunkująca sprawność czynności poznawczych, takich jak myślenie, reagowanie, rozwiązywanie problemów. https://pl.wikipedia.org/wiki/Inteligencja
G
Gość
https://panilogopedyczna.pl/2021/03/spada-poziom-ludzkiej-inteligencji-winny-wysokie-technologie/

Spada IQ ludzkości. Nawet o 7 punktów na pokolenie Nowe badanie pokazuje ciekawą tendencję: po tym jak w XX wieku IQ ludzi stopniowo rosło teraz spada. Tendencja zwyżkowa nazywana jest efektem Flynna, od nazwiska Jamesa Flynna, który badał inteligencję ptaków kiwi. U ludzi w XX wieku zarejestrowano właśnie taki efekt: wzrost o około 3 punkty co dekadę. 

https://www.focus.pl/artykul/spada-iq-ludzkosci-to-bardzo-niepokojace-180613122741
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie