Czy ktoś podpalił kościół św. Idziego w Gronowicach [wideo z pożaru]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
16 sierpnia 1995 roku spłonął drewniany kościół pw. świętego Idziego w Gronowicach.
16 sierpnia 1995 roku spłonął drewniany kościół pw. świętego Idziego w Gronowicach. Kadr z filmu
20 lat temu spłonął drewniany kościół pw. świętego Idziego w Gronowicach. Wcześniej świątynia przez wieki stała w Oleśnie jako kościół Ciała Chrystusowego.

Pożar w Gronowicach wybuchł 16 sierpnia 1995 roku, między godz. 3.00 a 4.00. nad ranem.

- Mieszkający blisko kościoła pan Ochman przybiegł do mnie, że kościół się pali. Wtedy w wiosce były tylko dwa telefony: jeden miałem ja, drugi był w spółdzielni produkcyjnej - opowiada sołtys Rajmund Jantos. - Zawiadomiliśmy urząd gminy oraz straż pożarną w Kluczborku, żeby wysłała jak najwięcej wozów strażackich.

Nie było jednak już czego ratować. XVII-wieczny kościół spłonął niemal doszczętnie.

- Kiedy dobiegłem do kościoła, ogień buchał już przez okna - mówi Rajmund Jantos.

- Bardzo przeżyliśmy ten pożar, zabytkowy drewniany kościółek był naszą dumą - dodaje Krystyna Hermańska, mieszkanka Gronowic, która niedawno rozpoczęła pisanie kroniki wioski.

Do dzisiaj nie wiadomo do końca, co było przyczyną pożaru. Prokuratura uznała, że prawdopodobnie przyczyną było zwarcie instalacji elektrycznej, ale mieszkańców Gronowic w ogóle to nie przekonuje.

- Po mszach świętych prąd w kościele był wyłączany, główny wyłącznik znajdował się w salce parafialnej, która się nie spaliła, więc do zwarcia raczej nie mogło dojść – argumentuje Rajmund Jantos.

Parafianie z Gronowic podejrzewają za to, że kościół mógł zostać podpalony przez złodziei, którzy chcieli zatrzeć ślady włamania.

- W kościele była m.in. cenna rzeźbiona droga krzyżowa- mówi Rajmund Jantos. - Nie udało się sprawdzić, czy coś zostało zrabowane z kościoła. Ogień był tak duży, że nie dało się wtedy nawet podejść, żeby zajrzeć do wnętrza.

Mieszkańcy Gronowic odbudowali kościół, ale już murowany. Nowy kościół pw. świętego Idziego został konsekrowany w 1997 roku.

Stary jest jednym z kilku zabytków ze Szlaku Drewnianego Budownictwa Sakralnego, które spłonęły na Opolszczyźnie. Przypomnijmy, że spaliły się również kościoły w Skrońsku, Czarnowąsach i Nasalach.

Kościół św. Idziego pochodzi z XVII wieku, ale do Gronowic został przeniesiony dopiero w 1910 roku. Wcześniej był częścią historii Olesna. Stał na Małym Przedmieściu, w miejscu dzisiejszego kościoła pw. Bożego Ciała, zbudowanego w 1909 roku. Stary drewniany kościół nosił wezwanie Ciała Chrystusowego.

- Nowy kościół stanął na miejscu starego, małego kościółka Ciała Chrystusowego - informuje Ewa Cichoń. - Kiedy przenoszono go w 1910 roku, pomocą w jego rozbiórce służyli mieszkańcy Olesna, którzy własnymi furmankami zwozili materiał z likwidowanego kościoła do Gronowic.

Pierwszy kościół Ciała Chrystusowego (Corpus Christi) zbudowano w Oleśnie już w XV wieku, przed rokiem 1478. Stanął na Małym Przedmieściu, wówczas było to poza murami miejskimi.

Kościół ten spłonął podczas wojny trzydziestoletniej w 1624 roku; ogień strawił wtedy oba oleskie kościoły – św. Michała i Ciała Chrystusowego. Drewniany kościół został odbudowany w 1635 roku.

Dzisiaj możemy go oglądać już tylko na starych pocztówkach

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska