Czy lokata w dalszym ciągu jest atrakcyjnym sposobem oszczędzania?

Dorota Richter [email protected]
Roman Przasnyski, ZFDF i Gold Finance. (fot. archiwum Gold Finance)
Roman Przasnyski, ZFDF i Gold Finance. (fot. archiwum Gold Finance)
Lokaty bankowe są bezpieczną formą oszczędzania, jednak i coraz mniej korzystne dla klientów. Po wcześniejszych „wyścigach” na najwyższe oprocentowanie lokaty, teraz banki masowo je zmniejszają. Wskutek tego maleją także zyski depozytariuszy.

Lokata to tradycyjny wybór bardzo ostrożnego inwestora. Jeśli chcemy mieć pewny zysk, najlepiej wybrać właśnie ją.

Jednak od kilku miesięcy na polskim rynku obserwujemy zmniejszenie zainteresowania tym produktem. Dzieje się tak dlatego, że banki coraz bardziej obniżają oprocentowanie, a rosnąca inflacja jeszcze bardziej pomniejsza zyski.

- Inflacja we wrześniu nieco zelżała i nie dewastuje już tak bardzo naszych portfeli, jak jeszcze miesiąc temu - tłumaczy Roman Przasnyski, ZFDF i Gold Finance. - Wyniosła ona 3,4 proc. po tym, jak w sierpniu skoczyła do 3,7 proc. We wrześniu była więc najniższa od lutego tego roku, kiedy wyniosła 3,3 proc. Jest to więc szansa na zwiększenie zysku z lokat.

Czytaj: Popularność lokat w złotówkach

Gorsze wiadomości dla oszczędzających

Proste lokaty złotowe o minimalnej wartości 1000 PLN, które nie są opatrzone logiem promocji, nie przyniosą nam wielkich zysków. Tylko Bank Pocztowy oferuje 7 proc. na lokacie dwuletniej, a AIG Bank ustalił oprocentowanie na poziomie 6,3 proc. dla lokaty na 12 miesięcy.

Prawie wszystkie pozostałe lokaty utrzymują oprocentowanie na poziomie niższym niż 6 proc. Ciekawą ofertę w segmencie lokat 3 i 6 – miesięcznych ma Noble Bank i Getin Bank, ale tylko dzięki codziennej kapitalizacji odsetek, pozwalającej na uniknięcie podatku od dochodów kapitałowych (czyli tzw. podatku Belki).

Różnice oprocentowania występujące pomiędzy bankami z czołowych miejsc, a tymi z ostatnich są bardzo duże. Największa rozpiętość dotyczy tych lokat o najkrótszym terminie, zwłaszcza 1 miesięcznych.

Roman Przasnyski, ZFDF i Gold Finance: - Od czerwca bieżącego roku, średnie oprocentowanie lokat 1 – miesięcznych spadło o 0,67 punktu procentowego. Oprocentowanie lokat 3-miesięcznych zmniejszyło się jeszcze wyraźniej. Stosunkowo najmniej w ciągu ostatnich czterech miesięcy obniżyło się średnie oprocentowanie lokat 6-miesięcznych (spadek z 5,7 proc. do 5,3 proc. to tylko o 0,4 punktu). Bardzo powoli spada też średnie oprocentowanie lokat o najdłuższych terminach. Dla lokat 24- i 36-miesięcznych zmiany były jeszcze mniejsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska