Czy można podzielić urlop macierzyński i czy ojciec może wziąć część takiego urlopu?

RedakcjaZaktualizowano 
Przerwanie przez matkę urlopu macierzyńskiego na jakiś czas jest możliwe. (fot. sxc)
Przerwanie przez matkę urlopu macierzyńskiego na jakiś czas jest możliwe. (fot. sxc)
Ojciec też może być na macierzyńskim - mówi Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Przerwanie przez matkę urlopu macierzyńskiego na jakiś czas jest możliwe, ale tylko w sytuacji, gdy po wykorzystaniu co najmniej 8 tygodni tego urlopu wymaga ona opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Zobacz: Urlop macierzyński dla ojca

Wówczas przerywa się jej urlop, a w tym okresie z tego urlopu może korzystać ojciec dziecka.

Po powrocie do zdrowia matka powraca na urlop macierzyński z tym zastrzeżeniem, że łączny czas urlopu wykorzystywanego przez matkę i ojca nie może przekroczyć obowiązującego wymiaru, np. 20 tygodni. Reguluje to art. 180 §6(1) i §6(2) Kodeksu pracy.

Natomiast jeżeli matka nie ma problemu ze stanem zdrowia, to wówczas pracownica po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego (z pełnego przysługującego jej wymiaru, uzależnionego od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie, np. 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka) może zrezygnować z tego urlopu, a pozostałą jego część może przejąć ojciec dziecka.

Zobacz: Urlop macierzyński można przedłużyć

Odpowiednie zapisy zawiera art. 180 §§ 5 i 6 Kodeksu pracy. Stanowi to nie tyle o przerwaniu urlopu, a raczej o scedowaniu pozostałej jego części na ojca, bowiem matka nie może już ponownie podjąć tego urlopu.

Działanie takie jest dopuszczalne pod warunkiem, że ojciec dziecka zdecyduje o przejęciu tego urlopu, aby go dalej wykorzystać. Jeżeli z jakichś względów nie chce tego zrobić, matka nie może zrezygnować z przysługującej jej części urlopu.

Zauważyć przy tym należy, że niezależnie od tego, czy ojciec dziecka przejmie ten urlop czy też nie, to może on skorzystać z 1 tygodnia urlopu ojcowskiego do czasu ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bulka2

To kobieta może złożyć na ręce swojego szefa wniosek o urlop macierzyński. Mężczyzna ewentualnie może wnioskować o ulrop ojcowski.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3