Czy można pracować podczas kwarantanny? Co z pracą podczas izolacji? Inspektor pracy wyjaśni

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Nadinspektor Grzegorz Czapla będzie odpowiadał na pytania dotyczące pracy w czasie epidemii w czwartek 3 grudnia w godzinach 10-12.
Nadinspektor Grzegorz Czapla będzie odpowiadał na pytania dotyczące pracy w czasie epidemii w czwartek 3 grudnia w godzinach 10-12. archiwum prywatne
W czwartek 3 grudnia w godzinach 10.00 – 12.00 zapraszamy na dyżur telefoniczny inspektora pracy, podczas którego można uzyskać informacje o obowiązkach pracowników i pracodawców w czasie epidemii.

Razem z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Opolu organizujemy dyżury telefonicznie, podczas których ekspert PIP, nadinspektor Grzegorz Czapla, odpowiada na pytania pracowników i pracodawców dotyczące organizacji pracy w czasie epidemii.

Odbywają się one co dwa tygodnie w czwartki, w godzinach 10.00 – 12.00, pod numerem telefonu 77 443 25 64. Najbliższe 3 grudnia, kolejne 17 grudnia.

- Najczęściej zadawane w związku z pracą w czasie epidemii pytania dotyczą możliwości wykonywania pracy zdalnej w okresie kwarantanny i izolacji czy obowiązków przeprowadzenia badań profilaktycznych przez pracodawców - wylicza nadinspektor Grzegorz Czapla. - Pojawiają się też pytania o zmuszanie pracowników do wykorzystania urlopów oraz kwestia organizowania badań na COVID-19 przez pracodawców.

Inspektor z OIP wyjaśnia:

Czy pracownik może pracować zdalnie podczas kwarantanny lub izolacji?

Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów kwarantanną obejmuje się osoby zdrowe, które były narażone na zakażenie tj. miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Izolacji podlegają natomiast osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Począwszy od 24 października 2020 roku podstawą wypłaty świadczeń chorobowych (wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego) osobie poddanej kwarantannie albo izolacji domowej jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP) o objęciu tej osoby kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Następnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozyskuje dane z tego systemu i udostępnia je płatnikom składek na ich profilach na portalu PUE ZUS.

Skierowanie pracownika na kwarantannę lub izolację jest podstawą do nabycia przez pracownika prawa do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego, wynoszącego 80% wynagrodzenia.

Ewentualną możliwość wykonywania pracy podczas kwarantanny lub izolacji możemy rozpatrywać jedynie w przypadku pracy zdalnej. Dotychczas, w związku z brakiem przepisów w tym zakresie, istniała taka możliwość, pod warunkiem zawarcia porozumienia w tym zakresie pomiędzy pracownikiem i pracodawcą.

Jakkolwiek w przypadku kwarantanny, gdzie nie mamy potwierdzenia zakażenia COVID-19, zgodnie z większością prezentowanych stanowisk, praca zdalna nie stanowiła większego problemu.

Powyższe stanowiska znalazły odzwierciedlenie w postanowieniach ustawy z dnia 28 października 2020r. o zmianie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (Dz. U. z 2020r. poz. 2112 i 2113), które weszły w życie z dniem 29.11.2020r.

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 4h ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy, poddani obowiązkowej kwarantannie mogą, za zgodą pracodawcy, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Dodatkowo w art. 4h ust. 2 ustawodawca postanowił, iż w przypadku świadczenia pracy w trakcie kwarantanny pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie za czas choroby oraz zasiłek chorobowy.

Możliwość wykonywania pracy zdalnej podczas izolacji pracownika wskutek potwierdzonego zakażania wzbudzała już jednak więcej kontrowersji. Z jednej strony spora grupa pracowników, przechodząca zakażenie bezobjawowo, deklarowała gotowość do wykonywania pracy zdalnej. Z drugiej zaś strony brak regulacji w tym zakresie sprawiał, że komentatorzy prawa mieli w tym przypadku więcej wątpliwości.

Prezentowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy W Opolu stanowisko, umożliwiające na zasadzie wyjątku, wykonywanie pracy zdalnej podczas izolacji, znalazło potwierdzenie w zmianach przepisów. W dniu 27.11.2020r. w parlamencie uchwalono kolejną zmianę przepisów, zgodnie z którą pracownik podczas obowiązkowej izolacji może wykonywać pracę zdalną za zgodą pracodawcy. Poprawka czeka obecnie na podpis prezydenta.

Czy w związku z epidemią COVID-19 możemy zrezygnować z obowiązku przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników?
Z dniem 31.03.2020r. weszły zmiany do ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Przepisy wprowadzonego art. 12a ust. 1 wyżej cytowanej ustawy na czas epidemii zawiesiły obowiązek przeprowadzania badań okresowych pracowników, które należy przeprowadzić do 60 dni od odwołania stanu epidemii lub stanu epidemicznego. Oczywiście w przypadku dostępności lekarzy profilaktyków z jednostki medycyny pracy, z którą pracodawca ma podpisaną umowę, prawidłową praktyką będzie kierowanie pracowników na badania okresowe.

Należy podkreślić, iż nie zawieszono obowiązku przeprowadzania badań wstępnych i kontrolnych, jednakże wprowadzono pewne udogodnienia w tym zakresie. Mianowicie, w przypadku braku dostępności do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego (lekarza profilaktyka), badanie takie może przeprowadzić i wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie inny lekarz.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego.
Wyjątek od zasady, iż urlopu wypoczynkowego udziela pracodawca nie na wniosek pracownika, wprowadzono do przepisów 24 czerwca 2020 roku. Zgodnie z tymi regulacjami, w okresie obowiązywania stanu epidemii lub stanu epidemicznego pracodawca może udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego pracownikowi bez jego zgody. Pokreślić należy jednak wyraźnie, iż to uprawnienie pracodawcy dotyczy tylko urlopu zaległego. Mając to na względzie, polecanie pracownikowi wykorzystania urlopu bieżącego jest niezgodne z przepisami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska