Czy niewinne zabawy mogą zakończyć się opętaniem? Jak egzorcyści walczą z czarną magią

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Polacy szukają pomocy wróżek, sięgają po horoskopy i literaturę magiczną. Takie niewinne zabawy mogą się skończyć złamaniem życia, chorobą, a czasem opętaniem.

Beata jest przekonana, że dostała się pod władzę szatana. Jej kłopoty z własną psychiką i duchowością zaczęły się bardzo niewinnie, gdy była nastolatką.

Seans jest niebezpieczny
- Z koleżankami i kolegami wypowiadaliśmy kolejno okultystyczną formułę i wzywaliśmy dusze znanych sobie ludzi zmarłych - opowiada Beata. - Początkowo nic się nie działo. Już mielimy zrezygnować, gdy coś mnie podkusiło i zaczęłam głośnym krzykiem namawiać ducha, żeby jednak do nas przyszedł. Poskutkowało. Mimo że okna były zamknięte, w pokoju poczuliśmy coś jak podmuch wiatru, a zasłony w oknach zaczęły się przesuwać raz w jedną, raz w drugą stronę. Wszyscy przestraszyli się naprawdę. Wtedy nakazałam duchowi, by sobie poszedł. Natychmiast wszystko się uspokoiło. Byłam bardzo dumna z siebie, że udało mi się zapanować nad tajemniczymi siłami - opowiada dziewczyna.

Wkrótce po seansie Beatę zaczęły męczyć koszmary senne, dokuczliwe bóle głowy i brzucha. Po krótkim czasie przestała chodzić do kościoła. Kiedy dolegliwości nie ustępowały, postanowiła wyjechać do Irlandii. W tym czasie porzucił ją ukochany mężczyzna. Poszła więc do wróżki, by dowiedzieć się o przyszłość. Odpowiedź jej nie zadowoliła. Zadzwoniła do kolejnej.

- Doszłam do takiego stanu, że w końcu dzwoniłam do kilku wróżek dziennie, a i tak nie mogłam znaleźć spokoju - opowiada Beata. - W nocy miałam dreszcze, wiłam się z bólu. We śnie nachodziły mnie zwidy wampirów, krzyczałam po nocach, słyszałam w pokoju głos jakiegoś nieznanego człowieka, który wołał mnie po imieniu. Lekarze nie umieli powiedzieć, co mi dolega, a wyniki badań miałam dobre. Kiedy doszłam do takiego stanu, że bałam się zasnąć w nocy, poszłam do egzorcysty.

Przypadłości, o których reporterowi nto opowiedziała Beata, są klasyczne. Niewinnie, z ciekawości wielu ludzi, zaskakująco wielu, wchodzi w świat, którego natury do końca nie znamy. Z punktu widzenia wiary wchodzą także w kontakt z szatanem.

- Dlaczego ludzie w to wchodzą? - zastanawia się Małgorzata Nawrocka, pisarka, autorka antymagicznej powieści dla młodzieży. - Przecież już w czasach Starego Testamentu magia czy wróżbiarstwo były uważane za najcięższe grzechy obok bałwochwalstwa i rytualnej prostytucji, a my pchamy się w to nadal po XX wiekach chrześcijaństwa. W czasie kryzysu wartości religijnych, potrzeby metafizyczne ludzi wciąż zostają. Więc sięgamy po magię - horoskopy, wróżki, amulety itp.

Bez wróżki ani rusz
- Znam osobiście panią, której wróżka zniszczyła życie - opowiada Małgorzata Nawrocka. - Jest to młoda kobieta. Ani ateistka, ani osoba głęboko religijna. Została zaproszona na prywatkę i tam poznała wróżkę. Zaprzyjaźniły się. Na początku ich relacje miały charakter towarzyski, ale w końcu pozwoliła sobie postawić tarota. Potem chodziła po porady co miesiąc. W ciągu kilku lat uzależniła się do tego stopnia, że nie była w stanie podjąć żadnej istotnej życiowej decyzji bez wróżki. Zabierała ją ze sobą w podróż, tylko w jej towarzystwie i za jej radą inwestowała pieniądze. Nawet męża wybrała jej wróżka. To nic, że mężczyzna nie pociągał jej fizycznie, ani psychicznie. Wróżka przekonała kobietę, że to on będzie mężczyzną jej życia. Związek rozpadł się po kilku latach z hukiem. Wcześniej doszło między małżonkami do fizycznej i psychicznej przemocy.

Nie pomogły zaordynowane przez wróżkę amulety. Stan kobiety stale się pogarszał. Potrzebowała pomocy psychologa i psychiatry z powodu dezintegracji osobowości. Korzystała też ze wsparcia egzorcysty, który odprawił nad nią modlitwy o uwolnienie.

- Prawie nikt nie zostaje uwikłany w skutki magii dlatego, że szuka kontaktu z szatanem - mówi ks. Piotr Kocur, egzorcysta. - Wróżenie, seanse spirytystyczne, a także czytanie książek satanistycznych czy słuchanie takiej muzyki zaczyna się zwykle niewinnie, od zabawy, bo koledzy też tak robią. Czasem powodem jest młodzieńczy bunt. Z czasem człowiek traci wolną wolę, a i zwykły zdrowy rozsądek. To może prowadzić nawet do opętania.
Horoskop męczy

Sposobem, przez który łatwo uwikłać się w magię, jest także czytanie horoskopów. Zwłaszcza wtedy, gdy naprawdę zaczynamy do wyczytanych z niego rad dostosowywać swoje życie.

Jeśli horoskop każe nam uważać, bo coś niezwykłego zdarzy się nam w poniedziałek, a my akurat tego dnia skręcimy nogę, to często reagujemy lękiem, bo okazuje się, że ktoś, ma władzę nad naszym życiem, nad naszą przyszłością - mówi Małgorzata Nawrocka.

Jej znajomy w czasie studiów za spore pieniądze zamówił u wróżbity przybyłego z Azji postawienie tzw. horoskopu na życie z elementami astrologii i numerologii. Dopiero po latach przyznał, że żyje w nieustannym strachu, bo część tych przepowiedni mu się sprawdza. Więc teraz wszystko, co go spotyka w życiu, nakłada na to, co zostało zapisane w horoskopie. On już sam nie wie, czy to się dzieje, bo zostało mu przepowiedziane, czy też on sam kieruje swym życiem. A horoskop to tylko robota cwaniaczka, za która trzeba było zapłacić kupę forsy. Pewności nie ma, a tym samym nie ma spokoju. Tym bardziej, że finał horoskopu jest dla niego wyjątkowo niesympatyczny - wskazuje na ciężką chorobę, na którą mężczyzna ma zapaść i w konsekwencji umrzeć.

Nawet jeśli klient wróżki czy stawiającego horoskop się bawi, to druga strona działa całkowicie serio. A skoro rozstrzyga o czyjejś przyszłości, to wchodzi poniekąd w Boskie kompetencje. I dokładnie wie, co robi.

- Wejściu w kontakt z szatanem, zwłaszcza w przypadku młodych ludzi, sprzyja odrzucenie przez bliskich i środowisko, brak więzi rodzinnych, samotność - uważa ks. Piotr Kocur. - Znam osobiście jak wszyscy egzorcyści (jest ich w Polsce około 100 - przyp. red.) sporo osób, które podpisały pakt z diabłem. Nie chcę wchodzić w szczegóły, by nie dawać instrukcji, ale to nie musi od razu oznaczać podpisania cyrografu własną krwią. Choć i takie deklaracje się zdarzają. Ale jeśli ktoś podpisuje zobowiązanie wobec szatana długopisem albo robi mu tylko słowną obietnicę, szatanowi to wystarczy. To często ma charakter swoistej umowy - wymiany: szatanie, ja daję ci to czy tamto, w ostateczności zwykle prawo do decydowania o moim życiu, a ty mi w zamian daj sukcesy w szkole, zdany egzamin, pieniądze, wymarzonego chłopaka itd.

Uważaj, co czytasz
Egzorcysta opowiada o dziewczynie, która czytała tzw. Biblię szatana i modliła się do szatana o to, by stać się osobą atrakcyjną, budzącą pożądanie. Wymodliła sobie wymarzonego chłopaka. Ale za tym szło psychiczne uzależnienie i fizyczne cierpienia: bóle, lęki, nocne koszmary.

Zdaniem ks. Kocura, ludzie czasem wolą złożyć obietnicę szatanowi, a nie Bogu, bo szatan jest niesłychanie konkretny i daje to, o co się prosi, natychmiast.
- Kiedy ktoś prosi Boga, czasem ma subiektywne wrażenie, że nie jest wysłuchany i Bóg milczy. Kiedy jest to człowiek słabej wiary - rozczarowany szuka pomocy gdzie indziej. A szatan daje natychmiast, tylko równie szybko zabiera - mówi egzorcysta.

Czy każdy, kto będzie czytał "Biblię szatana", zostanie zniewolony albo wręcz opętany?

- Stanowczo nie, ja sam też ten tekst czytałem - mówi ks. Piotr - bo musiałem go poznać. Ale gorąco się przy tym modliłem, żebym nie został tymi treściami dotknięty. Natomiast ktoś, kto regularnie takie teksty czyta i do szatana się tymi tekstami modli, to prędzej czy później zwróci się przeciw Bogu. Zwykle staje w kościele coraz dalej od ołtarza, potem już na placu przed świątynią. Wreszcie odchodzi od wiary i od Boga. I tak naprawdę to szatanowi zupełnie wystarczy. Nie zawsze mu na opętaniu zależy.

Egzorcyści radzą, by uważać, co się czyta, bo literatura magiczna może być drogą prowadzącą do uwikłania w kontakt z ciemnymi siłami.
Pewna dziewczyna korzystała z rodzinnej homeopatii, rzucała przekleństwa, potem "bawiła się" w pozornie niewinne wróżby itp., w końcu czytała "Harry'ego Pottera" i uczyła się na pamięć rozmaitych zaklęć z książki. Podczas egzorcyzmu trzeba złamać wcześniejsze zniewolenia, zanim pokona się to ostateczne. Jednym z kroków może być także spalenie książek osoby zniewolonej.
- Kiedy został spalony tom "Harry'ego Pottera", a ja modliłem się w tym czasie, by to zniewolenie zostało z niej zdjęte, dziewczyna zareagowała krzykiem, wiciem się, miała wyraźne objawy dotkliwego bólu. Choć ona sama niczego nie słyszała. - mówi ks. Piotr Kocur.

Takie zachowania w czasie egzorcyzmów nie są niczym niezwykłym.
- Kiedy modliłem się nad człowiekiem opętanym we Włoszech, towarzyszący mi tamtejszy egzorcysta zaproponował, żebym mówił do niego po polsku - mówi o. Bogdan, franciszkanin i egzorcysta. - Ten człowiek nie znał języka polskiego ani nigdy się go nie uczył, a jednak zły duch odpowiadał mi przez niego w tym języku.
Podczas egzorcyzmów zdarza się, iż osoby opętane wykazują się umiejętnościami, które wykluczają, że mogłyby udawać.

- Podczas modlitwy nad opętanym ten zaczął nagle wyliczać grzechy wszystkich obecnych w kaplicy, włącznie ze mną - opowiadał jeden z egzorcystów.
Opętanie często ma objawy bardzo podobne do choroby psychicznej, toteż wielu egzorcystów stale współpracuje z lekarzami psychiatrii.

- Ilość przypadków, które kiedyś uchodziły za opętanie, pod wpływem rozwoju psychologii i medycyny, zmniejszyła się o ponad 90 proc. - mówił podczas pobytu w Opolu ks. Mario Sodi z rzymskiego Uniwersytetu Salezjańskiego.
Psychiatrzy klasyfikują czasem opętanie w kategoriach schizofrenii - mówi ks. Piotr Kocur - nie do końca poprawnie, bo przecież nie każdy schizofrenik jest opętany, ale objawy są bardzo podobne. Opętanie od choroby schizofrenicznej odróżnia przede wszystkim reakcja na sacrum. Schizofrenik postawiony blisko krzyża nie zareaguje. Opętany będzie wył, krzyczał i cierpiał, jakby go ktoś palił ogniem, nawet jeśli krzyża nie widzi, bo egzorcysta postawił go za jego plecami.

Wszystkim, których magia korci, poddaję do namysłu zdanie Oskara Wilde'a - mówi Małgorzata Nawrocka. - Ktokolwiek zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anielka
na tej podstawie, że działy sie z nią takie rzeczy jak lewitowanie, mówienie obcymi językami, których wcześniej się nie uczyła, z nagrań ponad 80 godz. egzorcyzmów słychać nieziemskie głosy zweryfikowane jako nieludzkie, posiadała okresami nieludzką siłę. Leki psychotropowe, ktore wbrew powszechnym opiniom zażywała - jej nie pomogły (to akurat nie jest argument bo w tamtych latach jeszcze nie było leków SSRI czy SNRI ale i te nie każdemu pomagają). Radzę przeczytać książkę z jej śliczną buzią na okładce a chyba stracisz wątpliwości na temat jej opętania.

Moherku jak piszesz coś na forum to wcześniej zdejmij berecik bo ciśnie w główkę co uwidacznia się w tym co piszesz.
g
gosc
na tej podstawie, że działy sie z nią takie rzeczy jak lewitowanie, mówienie obcymi językami, których wcześniej się nie uczyła, z nagrań ponad 80 godz. egzorcyzmów słychać nieziemskie głosy zweryfikowane jako nieludzkie, posiadała okresami nieludzką siłę. Leki psychotropowe, ktore wbrew powszechnym opiniom zażywała - jej nie pomogły (to akurat nie jest argument bo w tamtych latach jeszcze nie było leków SSRI czy SNRI ale i te nie każdemu pomagają). Radzę przeczytać książkę z jej śliczną buzią na okładce a chyba stracisz wątpliwości na temat jej opętania.

Katolickie bzdury !!!!
"rem tene, verba sequentur"
B
Biskup Polowy

Jeszcze nie tak dawno to szatany na tym padole byly najnormalniejszym zjawiskiem. Bylo wtedy ciemno-co oni jak wiadomo lubili no i zresztom Biblia duzo o nich opowiada-a to byl niepodwazalny autorytet.
Dla egzorcysty Kocura i jego stu kolegow na pewno jeszcze do dzisiaj. Jezeli ktos jest opetany przez szatana,
to na pewno oni-w koncu niby maja ciagle z nim do czynienia. To ze ludzie dostaja na ten temat do glowy jest
zasluga kosciola-w koncu straszy sie tam owieczki juz zawsze diablami-i to obojetnie w jakiej wierze.
W Islamie nawet bardziej jak w chrzescijanstwie.
Ale prawdziwym rajem dla egzorcystow pozostaje Afryka-tam taki fetyszer ma naprawde duzo do czynienia. Poza przega-
nianiem zlych duchow sprzedaje amulety i odgania zly urok. Nalezy to tam traktowac powaznie-ludzie nie maja dostepu
do psychiatry czy psychologa i naprawde wierza, ze ktos ich zauroczyl czy zaczarowal a zle duchy to tam cos
zupelnie normalnego. I ktos musi sie za drobna oplata z tym uporac.

e
egzorcysta
Na jakiej podstawie sadzisz że Anneliese Michel była opętana? Nawet sąd w Niemczech skazał księży którzy odprawiali egzorcyzmy nad tą biedna dziewczyną i rodziców za nieumyślne spowodowanie śmierci poprzez zagłodzenie i niedbalstwo . Rodzice tej dziewczyny jako gorliwi katolicy odrzucali stwierdzenia lekarzy o chorobie psychicznej tylko dali sobie wmówić jakoby ich córke opętał szatan . Także jakby nie zabobony i straszenie nas piekłem którymi karmi nas kościół przez 2000 lat losy Anneliese Michel mogłyby potoczyć się całkiem inaczej.

na tej podstawie, że działy sie z nią takie rzeczy jak lewitowanie, mówienie obcymi językami, których wcześniej się nie uczyła, z nagrań ponad 80 godz. egzorcyzmów słychać nieziemskie głosy zweryfikowane jako nieludzkie, posiadała okresami nieludzką siłę. Leki psychotropowe, ktore wbrew powszechnym opiniom zażywała - jej nie pomogły (to akurat nie jest argument bo w tamtych latach jeszcze nie było leków SSRI czy SNRI ale i te nie każdemu pomagają). Radzę przeczytać książkę z jej śliczną buzią na okładce a chyba stracisz wątpliwości na temat jej opętania.
x
xlz

Azali wszelako, wzywam was opamiętajcie się wy którzy oddajecie się zgubnemu pogańskiemu zwyczajowi palenia świateł i ustawiania pierwocin kwiatów na grobach zmarłych, zwyczaje te bliskie kultowi szatana sprowadzą was na prosto w trzewia jego jelita . AMENT

s
sceptyk

Fajny artykuł i komentarze, ale tylko dla fanatyków religijnych.

n
noe
Zanim ktoś wypowie sie na temat opętań czy egzorcyzmów to niech wpierw wymieni przynajmniej kilku autorów książek w tym temacie, które zgłębił (np. Amorth, Salvucci, Posacki). Zapewne żaden z forumowiczów nie brał udziału w egzorcyzmach ani sam nie był opętany więc jego opinie są tylko przypuszczeniami.Mogę Was zapewnić, że wśród leczonych psychiatrycznie pacjentów u ok. 28 % występuje tzw. dręczenie szatańskie a u ok. 1-2% opętanie - jak u np. Annelise Michel. Pozostałe ok. 70 % to pacjenci dla psychiatrów. Polecam zainteresowanym książki np. "Egzorcysci i psychiatrzy" lub "Śledztwo w sprawie szatana" G. Amorth. Przestrzegam przed medycyną naturalną, radiestezją i wróżbiarstwem. Życzę dużo zdrowia.

Na jakiej podstawie sadzisz że Anneliese Michel była opętana? Nawet sąd w Niemczech skazał księży którzy odprawiali egzorcyzmy nad tą biedna dziewczyną i rodziców za nieumyślne spowodowanie śmierci poprzez zagłodzenie i niedbalstwo . Rodzice tej dziewczyny jako gorliwi katolicy odrzucali stwierdzenia lekarzy o chorobie psychicznej tylko dali sobie wmówić jakoby ich córke opętał szatan . Także jakby nie zabobony i straszenie nas piekłem którymi karmi nas kościół przez 2000 lat losy Anneliese Michel mogłyby potoczyć się całkiem inaczej.
e
egzorcysta

Zanim ktoś wypowie sie na temat opętań czy egzorcyzmów to niech wpierw wymieni przynajmniej kilku autorów książek w tym temacie, które zgłębił (np. Amorth, Salvucci, Posacki). Zapewne żaden z forumowiczów nie brał udziału w egzorcyzmach ani sam nie był opętany więc jego opinie są tylko przypuszczeniami.Mogę Was zapewnić, że wśród leczonych psychiatrycznie pacjentów u ok. 28 % występuje tzw. dręczenie szatańskie a u ok. 1-2% opętanie - jak u np. Annelise Michel. Pozostałe ok. 70 % to pacjenci dla psychiatrów. Polecam zainteresowanym książki np. "Egzorcysci i psychiatrzy" lub "Śledztwo w sprawie szatana" G. Amorth. Przestrzegam przed medycyną naturalną, radiestezją i wróżbiarstwem. Życzę dużo zdrowia.

A
Anzelm
Mylisz się,zwyczajnie nie interesujesz się tym więc nie wiesz ile przypadków jest w innych krajach.Co do ciemnoty to nie wyrażaj głupich tez.Co do Europy to co to za Europa-banda zboczeńców i antychrystów rządzących krajami a im większy ateista tym "lepszy" w rządzeniu.Poznałem obecność takiej złej mocy i było to najgorsze doświadczenie w moim życiu.Dzięki modlitwie moje problemy się skończyły.Jak już kiedyś zetkniesz się z tym i będziesz dalej tak myślał to stwierdzisz,że masz problem i nie możesz sobie poradzić i wspomnisz z utęsknieniem jak by było dobrze być"moherem".

A ile konkretnie takich przypadków jest w innych krajach ?
p
polityk
KAŻDY MÓWI O SOBIE ,chyba musisz iść do egzortysty, może na rozum ci coś pomorze, a pozatym nie widze dla ciebie ratunku.//

Moherowy berecie,może słownik ortograficzny Ci pomoże?
k
karol1
Ciemnota i zabobon. Pośmiewisko na całą Europę. Typowe dla moherów.To berecik jest przyczyną opętania, a nie jakiś tam szatan.

Mylisz się,zwyczajnie nie interesujesz się tym więc nie wiesz ile przypadków jest w innych krajach.Co do ciemnoty to nie wyrażaj głupich tez.Co do Europy to co to za Europa-banda zboczeńców i antychrystów rządzących krajami a im większy ateista tym "lepszy" w rządzeniu.Poznałem obecność takiej złej mocy i było to najgorsze doświadczenie w moim życiu.Dzięki modlitwie moje problemy się skończyły.Jak już kiedyś zetkniesz się z tym i będziesz dalej tak myślał to stwierdzisz,że masz problem i nie możesz sobie poradzić i wspomnisz z utęsknieniem jak by było dobrze być"moherem".
w
wanda
Widac, człowieku, ze nigdy nie widziales lub nie slyszales o kims opetanym... Ponadnormalne zachowanie, wyglad i niejednokrotnie nadludzka sila takiej osoby w czasie egzorcyzmu skruszylaby Twoja niewiare w jednym momencie!!!

No właśnie, nie widziałem kogoś opętanego , czy mógłbyś podać jakiś link filmiku z "opętanym" ? podejrzewam też że połowa strongmenów jest opętana bo prezentują nadludzką siłę . Naprawdę , nie wszystkie filmy musisz brać na poważnie .
A
Anzel

Ciemnota i zabobon. Pośmiewisko na całą Europę. Typowe dla moherów.To berecik jest przyczyną opętania, a nie jakiś tam szatan.

m
mary winfink

Oj, wszyscy do psychiatry, ci, co wypowiadają się w artykule i Szan. Red., Krzysio Ogiolda, również. No, chyba, że temu ostatniemu zabrakło wierszówki.

T
Tom66
KAŻDY MÓWI O SOBIE ,chyba musisz iść do egzortysty, może na rozum ci coś pomorze, a pozatym nie widze dla ciebie ratunku.//

Tobie natomiast pomoże wizyta w księgarni i zakup słownika
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3