Czy powiat głubczycki powinien istnieć?

regiopediaZaktualizowano 
Rynek w Głubczycach
Rynek w Głubczycach Regiopedia
Są zakusy na likwidację miejscowej prokuratury i sądu. - Bez nich istnienie naszego samorządu powiatowego staje pod znakiem zapytania - zauważają mieszkańcy.

Kto wie, czy rząd szukając oszczędności nie ma zakusów na likwidację powiatów, w tym naszego? - zastanawia się Jan Nowicki spod Głubczyc, który z takimi obawami zadzwonił do nto. - Przecież już chcą zamknąć nam sąd i prokuraturę - zauważył.

Jarosław Gowin, nowy minister sprawiedliwości, chce zamykać i łączyć najmniejsze instytucje podlegającego temu resortowi. "Ofiarą" tego planu jest m.in. Sąd Rejonowy w Głubczycach, który ma zostać połączony z Sądem Rejonowym w Kędzierzynie-Koźlu (starosta, radni, burmistrzowie gmin wchodzących w skład powiatu chcą, by ze względu na odległość i ilość połączeń autobusowych, jak już, to sąd połączyć z tym w Prudniku).

Takich cięć na Opolszczyźnie ma być więcej.

Sąd w Brzegu połączony zostanie z tym w Nysie, sąd w Oleśnie z tym w Kluczborku, a sąd w Prudniku z tym w Strzelcach Opolskich. Ministerstwo Sprawiedliwości ma też w planach likwidację części prokuratur, m.in. tej w Głubczycach. Część mieszkańców i samorządowców obawia się, że to pierwszy krok do likwidacji powiatu głubczyckiego i wcielenie go kędzierzyńsko-kozielskiego.

- A to byłaby dla nas katastrofa - wyjaśnia Kazimierz Naumczyk, przewodniczący Rady Miasta. - Z Kędzierzynem mamy kiepskie połączenie, autobusów jak na lekarstwo. Ludzie mieliby kłopot z załatwieniem spraw. A przecież w 1998 roku przeprowadzona została reforma administracyjna, której zamysł był taki, by mieszkańcy małych miasteczek mieli taki sam dostęp do urzędów jak w dużych miastach.

Józef Matela, burmistrz Kietrza studzi jednak niepokój. - Nie wiem skąd obawy o likwidację powiatu - mówi. - Moim zdaniem ktoś rozpuścił nieprawdziwe informacje, by tylko wzbudzić złe emocje i zasiać zamęt. Jestem przekonany, że powiat zostanie - przekonuje.

Ratusz i rynek w Głubczycach w Regiopedii

- Samorząd ma być jak najbliżej obywatela. Likwidacja naszego powiatu i połączenie go z kędzierzyńsko-kozielskim, tylko oddali ludzi od władzy - mówi z kolei burmistrz Głubczyc Jan Krówka. - Jeśli tak, to zlikwidujmy wszystkie powiaty, a najważniejsze z punktu widzenia obywatela kompetencje przenieśmy na gminy.

Elżbieta Kielska, burmistrz Baborowa, jest przeciwnikiem powiatów w ogóle: - Z jednej strony ludzie powinni mieć władzę obok siebie, z drugiej utrzymywanie słabych ekonomicznie powiatów, m.in. takich jak nasz też mija się z celem - mówi burmistrz Kielska. - Trzeba się nad tym poważnie zastanowić.

Likwidacja powiatu głubczyckiego? - podyskutuj na forum.nto.pl

Z kolei starosta głubczycki Józef Kozina twierdzi, że likwidacja powiatów jest mało prawdopodobna.

- Dostaliśmy zapewnienie, że zmiany w sądownictwie, nie są związane z planami zmniejszania liczby powiatów - mówi.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 67

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mordimer

Eeee tam, ja bym poczytał o tym powiecie coś to Pan naobiecywał a nie o jakichś zasmarkanych lubieżnikach z psychiatryka...

S
Stanislaw Wodyński

Grzeczna klasa, nie dokazuje!

W nagrodę :link do moich wspomnień z okresu pracy w szpitalu www.radiownet.pl/publikacje/plugawy-zywot-lubieznika-z-branic-diabelski-pomiot-w-szpitalu-psychiatrycznym i druga jego część www.radiownet.pl/publikacje/ii-czesc-plugawego-zywotalubieznika-z-branic

P
PACCO
Biorę się więc za Wasze wychowanie ,ale nie dlatego ,że Was nie lubię... wprost przeciwnie ... lubię ... i chcę Was uratować przed samozagładą, wirtualnym odczłowieczeniem.!

"Śpij spokojnie ormo czuwa" .Zamiast się Stanislavus cieszyć ze swego wieku i zdrowia,szukasz forumowych zaczepek.Cały Stanislavus w realu
S
Stanislaw Wodyński

Mordimerze! Nie ścigam Kiki, tylko chcę ją wychować . Nie pomogła perswazja ... sięgnę zatem po pasek. Mam siedemdziesiąt lat i nie zgadzam się z Twoja tezą iż chamstwo i agresja dominują w realu! Przez całe swoje życie spotykałem ludzi ciekawych i sympatycznych . Współczujących , a jak było potrzeba - pomagających . To jest bałamutne tłumaczenie, które ma na celu ... ukrycie Twoich wyrzutów sumienia... iż, tak intensywnie w tym uczestniczysz. Wyzwól się się więc ...z anonimowego zniewolenia. Ono do niczego dobrego nie prowadzi, wykoleja osobowości... odbiera smak obcowania z bliźnim ! Tego podeszłego wieku , jako powodu dyskryminacji używam , bo się mieści w zakresie zainteresowań Rzecznika. A Rzecznik jest mi potrzebny do nadania oficjalnego charakteru mojej krucjaty ! Idzie zima, a z nią opady śniegu i nie będzie można jeździć na rowerze - muszę sobie zatem ,poza pisaniem pamiętnikow znaleźć jakieś zajęcie Biorę się więc za Wasze wychowanie ,ale nie dlatego ,że Was nie lubię... wprost przeciwnie ... lubię ... i chcę Was uratować przed samozagładą, wirtualnym odczłowieczeniem.!

M
Mordimer

Świat zmienia się na lepsze dzięki portalom społecznościowym, gdzie 'żywi ludzie' kosztem swoich rodzin przesiadują godzinami odhaczając lajki, tłitując i mnożąc w nieskończoność 'znajomych'? Teza pod dyskusję, aczkolwiek z mojej strony ze wskazaniem na 'świat zmienia się na gorsze'. A czyż chamstwo i agresja nie są jednak domeną tzw. realu - przecież sieć to nie jest świat równoległy. To ciągle ci sami ludzie, może tylko trochę mniej powściągający swoje emocje i odważniej ujawniający swoje prawdziwe poglądy. Szczególnie dzisiaj - gdy partyjniacki szef może za wpis na tłicie polecieć po premii albo i zwolnić.
Poza tym, Panie Stanisławie ścigając Kikę za notoryczne przypieprzanie się do Pana wieku - bez urazy, ale czy nie wykazuje się Pan jeszcze większą agresją niż to biedne zwierzątko? Pod rozwagę. Miłego popołudnia.

S
Stanislaw Wodyński

No właśnie , w Adwencie... trzeba przystąpić do odnowy. Sztubacka anonomowośc w sieci jest już demode. Rozwijające się dynamicznie portale społecznościowe - skupiają żywych ludzi. Nie ma bowiem już zgody na chamstwo i agresję . Ludzie chcą się ze sobą zaprzyjaźniać , a nie ze sobą walczyć ! W ten sposób świat zmienia się na lepsze. Degeneracja umysłowa, uczuciowa jaka się pogłebia przez anonimowość - wymaga leczenia.

M
Mordimer

Panie Stanisławie, niech Pan odpuści biednej Kice - albowiem zbłądziła i nie wie bidulka, co czyni Idzie adwent, za nim Boże Narodzenie. Miej Pan serce!

k
kika

Zapomniał wół... oj widzę, że demencja postępuje, niewiniątko się znalazło... oskarżać kobietę, że jest mężczyzną, nazywać ją szatanem itd... ale co ja będę grzebać w postach, w końcu zajmą się tym inni, ja nie mam nic do ukrycia, nawet tego kim jestem... a mnie niech powołują, będzie zabawa...

l
lodo łamacz

zesrała się bida i płacze...

S
Stanislaw Wodyński

No więc Kika ... zrób rachunek sumienia, a wyjdą w nim ....paskudne, pod moim adresem wyzwiska , połączone z wytykaniem mi wieku, co w/g standardów europejskich - ma cechy dyskryminacji społecznej . Podmiotem postępowania Rzecznika będzie Wydawca NTO ,a Ciebie powoła się do uczestnictwa w nim . Oczywiście ... w takiej sytuacji niezbędna będzie - personalizacja nicka "Kika."

k
kika

Nazywanie rzeczy po imieniu uważam za całkowicie bezpieczne jeśli są zgodne z prawdą tak jak nazywanie starca starcem, ale już oskarżanie osoby o transwestytyzm jest powodem do wszczęcia postępowania... dodatkowo jest to bardzo nieestetyczne oskarżenie kiedy wychodzi od osoby, która wymaga szacunku ze względu na swój wiek często wykorzystując go zresztą w celach obronnych bądź atakowania lub starszenia innych albo, co lubi najbardziej siania zamętu na forum... znowu muszę to napisać... A fe!

S
Stanislaw Wodyński

Nie dość... że , ten powiat ma - jednoznacznie , pejoratywnie brzmiącą nazwę, jeśli się nie pilnuje jednej litery, to ... jeszcze jego twarzą jest arogancki szczeniak i tranwestyta na wysokich szpilkach. No i jak , w takiej sytuacji nie być delikatnym ... w snuciu wspomnień?
Przy okazji polecam : na stronie 49, grudniowego numeru (12/2012) www.ksi.kresy.info.pl opublikowalem artykuł:"Rocznica śmierci Tajnego Biskupa ze Złoczowa"
Wybrałem się na 30 kilometrowy spacerek po ścieżkach" czeskiej cyklotrasy" i tam właśnie ,podczas jazdy ... pomiedzy Opavą a Krnovem - doznałem olśnienia ! Przecież ja, nękany i szykanowany wielokrotnie na tym Forum... z racji mojego wieku - mogę się zwrócić o wszczęcie postępowania czy Wydawca NTO tolerując ,poprzez bezczynność moderatora dopuszczającego do - ukazywania się postów , wyraźnie obrażających mnie z powodu mojego podeszłego wieku - nie łamie prawa, narusza Konstytucji , norm Unii Europejskiej - do Pełnomocnika Rządu d/s Równości . Napisałem nawet o tym na Facebooku ... żeby się z tym pomysłem oswoić .
Już raz "Kice" zwracałem na to uwagę, ale widocznie osobnik ukrywający się pod tym nickiem - nie ma żadnych hamulców bo ... brnie dalej w dyskryminującą frazeologię ... wyzywając mnie od starowinek . Jest znamienne,że moi forumowi adwersarze .. w zetknieciu z moją błyskotliwą inteligencją , trafnością riposty - uciekają się do wytykania mi w sposób zamierzonie obraźliwy tego ,że mam prawie siedemdziesiąt lat . W zacietrzewieniu nie są w stanie zdobyć się na refleksję ,że jeśli ja obecnie jestem w tak znakomitej kondycji umysłowej to... o ile lepsza ona była kilka lat temu? Chyba napiszę o tym do Tomasza Wróblewskiego

P
PACCO
. Z pokorą zatem przyjmuję fakt przewagi jego na tym polu. Lubię sobie od czasu do czasu z Państwem pogawędzić .. i niech tak zostanie.

Brawo mistrzu Stanislavus,,rozważna decyzja
N
New Generation
Przykład zablokowania przez moderatora możliwości , dalszego kontynuowania wątku o celowosci , ew. formie i miejscu publikacji wspomnień - świadczy o tym ,że mógłby w każdym... wybranym przez niego momencie - interweniować w/g wlasnego widzimisie ., ingerować w tekst ...i Bóg jeden wie co - z nim wyprawiać. Z pokorą zatem przyjmuję fakt przewagi jego na tym polu. Lubię sobie od czasu do czasu z Państwem pogawędzić .. i niech tak zostanie.

Rozumiem, że mimo szumnych zapowiedzi wycofuje się Pan z pomysłu pisania, argumentując to - jak chyba można się było spodziewać - nieprzewidywalnymi nożycami moderatora. Szkoda... bo słowo się rzekło i wypadałoby go dotrzymać.
Niemniej dziwi mnie taka decyzja, zwłaszcza że dostał Pan zielone światło.
W treści postów nie mogę grzebać, bo nie mam takich uprawnień - od tego są inni.
Natomiast jak już wyżej wspomniałem, poprzedni wątek został zamknięty bo nie zawierał tego co było zasugerowane w temacie jak również w pierwszym Pana tam wpisie. Jeśli jednak pojawi się to co miało być jego przedmiotem - otworzę go.
O formie "dzieła" itp. itd. możecie dyskutowac na priv.
S
Stanislaw Wodyński

Bardzo wzruszony jestem ... róznorodną formą dopingowania mnie , ale ... pewnych rzeczy się nie przeskoczy- pisanie jest czynnością , która wymaga czasu . Rozumiem, że artykułujecie Państwo oczekiwania, aby moje wspomnienia - ukazywały się jak Trylogia" H. Sienkiewicza ... w odcinkach . I to na Forum ! Już Mordimer , ostrzegał mnie przed tym... mówiąc ,że nie jest to dobry pomysł. Niestety , miał chyba rację . Przykład zablokowania przez moderatora możliwości , dalszego kontynuowania wątku o celowosci , ew. formie i miejscu publikacji wspomnień - świadczy o tym ,że mógłby w każdym... wybranym przez niego momencie - interweniować w/g wlasnego widzimisie ., ingerować w tekst ...i Bóg jeden wie co - z nim wyprawiać. Z pokorą zatem przyjmuję fakt przewagi jego na tym polu. Lubię sobie od czasu do czasu z Państwem pogawędzić .. i niech tak zostanie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3