Czy rząd dopłaci do wymiany pieców na ekologiczne?

Tomasz Kapica
Za smog w blisko 60 proc. odpowiadają piece i przydomowe kotłownie, w których Opolanie spalają nie tylko gorszej jakości opał, ale także różne, przeważnie toksyczne odpady.
Za smog w blisko 60 proc. odpowiadają piece i przydomowe kotłownie, w których Opolanie spalają nie tylko gorszej jakości opał, ale także różne, przeważnie toksyczne odpady. Fot. Sławomir Mielnik
Rząd zapowiada, że będzie dopłacał nawet 80 procent do wymiany pieców na ekologiczne. Wszystko po to, by poprawić jakość powietrza. Ale eksperci mówią, że plan raczej nie wypali.

Kocioł piątej klasy, czyli na ekogroszek, kosztuje od 6 do 8 tys. zł. To około pięć razy więcej niż tak zwany kopciuch, czyli piec, w którym można palić niemal wszystko. Włącznie ze śmieciami, co oczywiście jest zabronione, ale praktykowane przez wielu Opolan.

Urzędnicy odpowiedzialni za ochronę środowiska namawiają mieszkańców regionu, żeby wymieniali zwykłe piece na ekologiczne, ale większość tego nie robi, bo nie ma na to pieniędzy albo szkoda im wyłożyć 8 tysięcy. Efekt? Potworny smog, który zabija nawet tysiąc mieszkańców naszego województwa w ciągu roku.

Dlatego podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że ci Polacy, których nie stać na zakup nowego kotła, będą mogli liczyć na dofinansowanie do 80 proc. kosztów takiej inwestycji. W praktyce oznacza to, że na wymianę pieca takie osoby będą musiały wyłożyć tylko kilkaset złotych. Ministerstwo rozwoju jeszcze nie sprecyzowało, jakie będą kryteria dochodowe, ale eksperci już mają wątpliwości, czy realizacja takiego projektu się uda.

Najprościej by było, gdyby państwo obniżyło podatki na olej opałowy i gaz

Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Opolu przewiduje, że może to być bardzo trudne. - Przede wszystkim nie wiadomo, ile tych kopciuchów u nas jest - mówi Manfred Grabelus. - Główny Urząd Statystyczny powinien o to pytać w czasie spisu, ale tego nie robi. Bez tej wiedzy będzie trudno oszacować, czy uda się uzyskać zamierzony efekt, czyli poprawę jakości powietrza. Ponadto nie wiadomo, ile będzie to kosztować, a można podejrzewać, że bardzo dużo.

Ministerstwo twierdzi, że w Polsce jest około 5 milionów kopciuchów. Zakładając, że dopłata będzie się należała na przykład co piątemu posiadaczowi, to i tak potrzeba na wszystko kilka miliardów złotych. - Dobrym rozwiązaniem byłaby na przykład obniżka podatków na paliwa ekologiczne, takie jak olej opałowy czy gaz - uważa Manfred Grabelus. - Gdyby ich ceny były niższe, ludzie chętniej przechodziliby na tego typu ogrzewanie.

Szczególnie że są one najwygodniejsze w eksploatacji. - W przypadku kotła na gaz wystarczy zejść dwa razy w roku do kotłowni i przełączyć z trybu zimowego na letni - mówi Tomasz Gruszka ze sklepu z kotłami w Kędzierzynie-Koźlu. - Są też tanie w zakupie, bo można je dostać już za 2,5 tys. zł. Jedynym problemem jest wysoki koszt zakupu gazu.

Podobny program już u nas był

Na Opolszczyźnie przez kilka lat funkcjonowała „Kawka”. W ramach tego programu można było otrzymać do 50 procent zwrotu kosztów wymiany starego pieca na ekologiczny. W dużych opolskich miastach rocznie korzystało z niego po kilkudziesięciu mieszkańców. Został on jednak w zeszłym roku zlikwidowany.

Skutkiem spalania węgla i śmieci jest pył zawieszony PM10. To mieszanina substancji toksycznych, m.in. węglowodorów aromatycznych, metali ciężkich oraz dioksyn. Norma dobowa dla tego pyłu wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. Tymczasem w tym roku w Kędzierzynie-Koźlu poziom zanieczyszczeń dochodził nawet do 500 mikrogramów. Było to spowodowane niskimi temperaturami i brakiem wiatru. Podobne zanieczyszczenie powietrza było też w Opolu i Zdzieszowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska