Czy ślub i wesele będzie trzeba odwołać przez koronawirusa? Prawnik odpowiada

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Adw. Tomasz Płachtej
Adw. Tomasz Płachtej
Nasi czytelnicy obawiają się, że w związku z ryzykiem szerzenia się koronawirusa, czekają ich niespodziewane zwroty akcji w życiu osobistym i zawodowym. Czy pracodawca ma prawo wysłać mnie na urlop bezpłatny? Co z zagranicznymi wakacjami, z których muszę zrezygnować nie ze swojej winy? Czy uroczystość komunijna mojego dziecka jest zagrożona? Na Państwa pytania odpowiada adwokat Tomasz Płachtej. Chcecie, by prawnik rozwiał Wasze wątpliwości? Ślijcie swoje pytania na [email protected]. W miarę możliwości będziemy odpowiadać na nie w portalu www.nto.pl oraz w wydaniach papierowych.

Pytanie: W maju mam zaplanowany ślub i wesele na ponad 100 osób. Martwię się, że jestli zakaz zgromadzeń zostanie utrzymany, imprezę będzie trzeba odwołać. Czy prywatne wesele faktycznie należy traktować jak zgromadzenie?

Odpowiada mec. Tomasz Płachtej

W przypadku ślubu i wesela mamy do czynienia z dwoma odrębnymi uroczystościami. Pierwsza to ślub, a druga to wesele. Ślub kościelny może się odbyć, ale z ograniczeniami co do liczby osób. W trakcie mszy na danym terenie lub w danym obiekcie nie może znajdować się łącznie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń, więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny (ślub).

Wesele też może się odbyć, ale pod pewnymi warunkami. Zakaz zgromadzeń pow. 50 osób dotyczy bowiem tylko zgromadzeń z art. 3 ustawy o zgromadzeniach, czyli dostępnych dla nieokreślonych imiennie osób. W przypadku takich uroczystości jak wesele są to osoby znane imiennie, które są na daną uroczystość zaproszone. Problem może być natomiast miejsce odbywania się tego wesela, a dokładniej sam lokal gastronomiczny.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego wprowadziło całkowity zakaz prowadzenia wymienionych w tym rozporządzeniu rodzajów działalności. Jest to przede wszystkim działalność gastronomiczna, polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych je na miejscu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.10.A). Jednakże wyłączone z powyższego są usługi polegające na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.

Wesele takie zatem mogłoby się odbyć, gdyby była imienna lista gości, a posiłki zostałyby przygotowane przez samych organizatorów lub uczestników, tudzież zostały przygotowane i dostarczone przez zewnętrzny zakład gastronomiczny (catering).

od 16 lat
Wideo

Lucyna Nenow - wizyta prezydenta Dudy w Jaworznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Restaurację odmawiają oddania zaliczek 5 tys. Tłumaczą się, że są stratni. Czy jest jakiś przepis prawny, aby odzyskać pieniądze?

G
Gość

Jaka kara grozi za złamanie nakazu, ślub ok.80 osób?

G
Gość

Wesele weselem, ale fajny ten mecenas. Aż się chce mieć problemy prawne.

G
Gość

Ja na twoim miejscu odwołała bym wesele to dla Twojego dobra ale także dla dobra twoich gości ja też mam wesele za niedługo i razem z narzeczonym podjęliśmy decyzję że przekładamy to na inny termin życie nasze i gości jest ważniejsze niż pieniądze i zabawa.

G
Gość

Wypowiadają się tylko Ci co ich to nie dotyczy, śmieszne. Czy jeśli kazali by Wam odwołać ślub to też byście tak do tego podeszli? Nie chodzi nawet o te pieniądze, ja chcę wyjść za mąż, chciałabym już zostać żoną mojego narzeczonego. Pieniędze pieniędzy, ale czekam na ten dzień od ponad roku, odwołanie nie jest łatwą decyzją. Więc skoro to nie wasze śluby, to może hmm no wiem przemilczeć?

G
Gość

Zaslanianie sie tym ze sala zaklepana, sukienka kupiona nie usprawiedliwi i nie wyleczy zakazonych gosci weselnych.

Sukienka polezy....

G
Gość

Wszyscy mamy zycie tylko jedno, wcale przesuniecie slubu nie oznacza wielkich strat..sukienka czy garnitur poczeka na iny termin, bezpieczny dla gosci i samych mlodych.....

G
Gość
16 marca, 23:42, Gość:

Jakież to polskie !!! żeby ominąć prawo !!! Ludzie opamiętajcie się . To dla Waszego zdrowia

Prawo da sie ominac ale wirusa nie_ moze nalezaloby wlaczyc tryb myslenia i wyobrazni, schowac ambicje na lepsze czasy

G
Gość

Jakież to polskie !!! żeby ominąć prawo !!! Ludzie opamiętajcie się . To dla Waszego zdrowia

G
Gość
16 marca, 20:17, Gość:

Cztery wesela i pogrzeb

chyba bardziej 1 wesele i co najamniej 4 pogrzeby

G
Gość

Cztery wesela i pogrzeb

G
Gość

mało rozsądne teraz gromadzić tyle osób od 1 dachem, nawet, jeśli bigos ugotuje teściowa, wiele zależy od rozwagi naszej, no-ale życie życiem, bo zaliczki, bo wstyd, bo co ludzie powiedzą... hmmm...mimo wszystko lepiej odwołać niz zaraz po weselu isć na pogrzeb czesci gości

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska