MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy ślub i wesele będzie trzeba odwołać przez koronawirusa? Prawnik odpowiada

Mirela Mazurkiewicz
Adw. Tomasz Płachtej
Adw. Tomasz Płachtej
Nasi czytelnicy obawiają się, że w związku z ryzykiem szerzenia się koronawirusa, czekają ich niespodziewane zwroty akcji w życiu osobistym i zawodowym. Czy pracodawca ma prawo wysłać mnie na urlop bezpłatny? Co z zagranicznymi wakacjami, z których muszę zrezygnować nie ze swojej winy? Czy uroczystość komunijna mojego dziecka jest zagrożona? Na Państwa pytania odpowiada adwokat Tomasz Płachtej. Chcecie, by prawnik rozwiał Wasze wątpliwości? Ślijcie swoje pytania na [email protected]. W miarę możliwości będziemy odpowiadać na nie w portalu www.nto.pl oraz w wydaniach papierowych.

Pytanie: W maju mam zaplanowany ślub i wesele na ponad 100 osób. Martwię się, że jestli zakaz zgromadzeń zostanie utrzymany, imprezę będzie trzeba odwołać. Czy prywatne wesele faktycznie należy traktować jak zgromadzenie?

Odpowiada mec. Tomasz Płachtej

W przypadku ślubu i wesela mamy do czynienia z dwoma odrębnymi uroczystościami. Pierwsza to ślub, a druga to wesele. Ślub kościelny może się odbyć, ale z ograniczeniami co do liczby osób. W trakcie mszy na danym terenie lub w danym obiekcie nie może znajdować się łącznie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń, więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny (ślub).

Wesele też może się odbyć, ale pod pewnymi warunkami. Zakaz zgromadzeń pow. 50 osób dotyczy bowiem tylko zgromadzeń z art. 3 ustawy o zgromadzeniach, czyli dostępnych dla nieokreślonych imiennie osób. W przypadku takich uroczystości jak wesele są to osoby znane imiennie, które są na daną uroczystość zaproszone. Problem może być natomiast miejsce odbywania się tego wesela, a dokładniej sam lokal gastronomiczny.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego wprowadziło całkowity zakaz prowadzenia wymienionych w tym rozporządzeniu rodzajów działalności. Jest to przede wszystkim działalność gastronomiczna, polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych je na miejscu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.10.A). Jednakże wyłączone z powyższego są usługi polegające na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.

Wesele takie zatem mogłoby się odbyć, gdyby była imienna lista gości, a posiłki zostałyby przygotowane przez samych organizatorów lub uczestników, tudzież zostały przygotowane i dostarczone przez zewnętrzny zakład gastronomiczny (catering).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kadra Probierza przed Portugalią - meldunek ze Stadionu Narodowego

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska