Czy SMR-y rozwiążą problemy energetyki w Polsce? Na ten moment brak alternatywy

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Czy rozwiązaniem problemów energetyki w Polsce jest energetyka atomowa? Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego padło stwierdzenie, że to jedno z najlepszych rozwiązań dla naszego kraju. Coraz bardziej kładzie się bowiem akcent nie na wielkoskalową energetykę jądrową, lecz SMR-y - małe reaktory modułowe, które mogą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Jeden z pierwszych tego typu reaktorów ma powstać już w 2029 roku.

Podczas debaty „SMR, czyli atom na miarę”, która odbyła się podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, rozmawiano o projektach firm przemysłowych, które przymierzają się do inwestowania w SMR. Jedną z nich jest ORLEN Synthos Green Energy S.A. Spółka planuje oddać do użytku pierwszy reaktor modułowy już w 2029 roku.

- W latach trzydziestych planujemy kolejne kilkadziesiąt reaktorów - zapowiadał Dawid Jackiewicz, Wiceprezes zarządu, ORLEN Synthos Green Energy S.A. - Kiedy rozpoczynaliśmy analizy dostępności różnych technologii, przymierzaliśmy się do tego, aby postawić takie reaktory tylko na potrzeby własne, czyli na potrzeby PKN ORLEN oraz na potrzeby grupy Synthos. Tak było kilkanaście miesięcy temu. Teraz wiemy już doskonale, że potrzeby rynku są wielokrotnie większe - dodał.

Jak wyjaśnia Jackiewicz, SMR-y będą wytwarzać energię zarówno na potrzeby energetyki, przemysłu, jak i ciepłownictwa. ORLEN Synthos Green Energy podzielił projekty inwestycyjne na trzy kategorie. Pierwszy z nich zakłada dostarczanie energii dla przemysłu energochłonnego. - Tutaj mamy takie spektakularne przykłady, jak porozumienie z firmą ArcelorlMittal z branży hutniczej, dla której chcemy realizować kilka reaktorów jądrowych. Porozumienie i współpraca z grupą Synthos, porozumienie z Anwil Włocławek. To są jednoznaczne przykłady tego, że polski przemysł energochłonny potrzebuje stabilnych i tanich, ale też zeroemisyjnych źródeł energii.

Druga kategoria projektów zakłada zaspokojenie potrzeb komunalnych i ciepłowniczych. Na początku ORLEN Synthos Green Energy planuje dostarczyć ciepło z SMR-ów do Warszawy. - Szukamy lokalizacji optymalnej z punktu widzenia dostarczania energii cieplnej dla stolicy. To musi być jednocześnie taka lokalizacja, która spełnia wszystkie warunki bezpieczeństwa i jest akceptowalna społecznie. To będzie duże wyzwanie. Mamy tę świadomość. Sądzę, że w ciągu kilku miesięcy pokażemy Państwu tę lokalizację - zapowiadał Dawid Jackiewicz.

Podczas panelu dyskusyjnego prelegenci wyrażali obawy, czy znajdzie się odpowiednia liczba specjalistów, którzy mogą być zatrudnieni w obsłudze przyszłych reaktorów modułowych.

- Zapotrzebowanie na specjalistów będzie ogromne. To będzie duże wyzwanie - alarmował Paweł Gajda z wydziału Energetyki i Paliw z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, członek zarządu European Nuclear Society. - Jeśli chcemy realizować te programy, specjaliści będą bardzo potrzebni, a tych ekspertów mamy dzisiaj bardzo niewielu - stwierdził. - Mówię o specjalistach jądrowych, których musimy kształcić już, bo oni są potrzebni na tym etapie projektu jądrowego, który już dzisiaj trwa - dodał.

Jackiewicz dodał, że sześć polskich uczelni technicznych podpisało umowę dotyczącą współpracy z ORLEN Synthos Green Energy. - Zaraz po tym, jak uczelnie techniczne i politechniki wypuszczą liczne grono wykształconych energetyków jądrowych, trzeba będzie poddać ich szkoleniu praktycznemu. Musimy w Polsce zorganizować miejsce do zdobywania takich kompetencji. Dlatego jako ORLEN Synthos Green Energy zamierzamy już w 2027 roku oddać do użytkowania europejskie centrum treningowe, które będzie kształciło przyszłych operatorów SMR-ów, nie tylko na potrzeby naszego krajowego rynku, ale też na potrzeby europejskie w technologii BWRX-300, a z czasem na potrzeby innych dostawców technologii - dodał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy SMR-y rozwiążą problemy energetyki w Polsce? Na ten moment brak alternatywy - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie