Targi nto - nowe

Czy szef może mnie wysłać na bezpłatny urlop? Prawnik odpowiada

Mirela Mazurkiewicz
Nasi czytelnicy obawiają się, że w związku z ryzykiem szerzenia się koronawirusa, czekają ich niespodziewane zwroty akcji w życiu osobistym i zawodowym. Czy pracodawca ma prawo wysłać mnie na urlop bezpłatny? Co z zagranicznymi wakacjami, z których muszę zrezygnować nie ze swojej winy? Czy uroczystość komunijna mojego dziecka jest zagrożona? Na Państwa pytania odpowiada adwokat Tomasz Płachtej. Chcecie, by prawnik rozwiał Wasze wątpliwości? Ślijcie swoje pytania na [email protected]. W miarę możliwości będziemy odpowiadać na nie w portalu www.nto.pl oraz w wydaniach papierowych.

Mój szef, z uwagi na sytuację epidemiczną, zawiesił działalność prywatnej placówki medycznej, w której pracowałam i wysłał mnie na bezpłatny urlop. Czy miał do tego prawo.

Odpowiada mec. Tomasz Płachtej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na zasadach określonych w niniejszej ustawie, z uwzględnieniem przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych.

Z uprawnienia tego może skorzystać również przedsiębiorca zatrudniający wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim, pod warunkiem, że nie łączą oni korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.

W przypadku zakończenia korzystania z urlopów lub złożenia przez pracownika wniosku dotyczącego łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, pracownik ma prawo do wynagrodzenia jak za przestój, określonego przepisami prawa pracy, do zakończenia okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Warunkiem niezbędnym do zawieszenia jest jednak niezatrudnianie pracowników (dotyczy to pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowę o pracę). Zanim zgłosimy do urzędu zawieszenie firmy, musimy rozwiązać wszystkie umowy o pracę! Nie musimy tego robić, jeśli pracownicy są zatrudnieni na zlecenie albo umowę o dzieło. Podobnie rzecz się ma w przypadku wspomnianego urlopy macierzyńskiego, wychowawczego lub rodzicielskiego, jeśli nie łączy się to z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.

Zgodnie z art. 174 ust.1 Kodeksu Pracy na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego.

Co ważne, pracodawca nie jest uprawniony do przymuszenia do skorzystania z urlopu bezpłatnego. Firma nie może wysłać nikogo na przymusowy urlop bezpłatny, może tylko proponować pracownikom, aby skorzystali z urlopu bezpłatnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polskie firmy coraz bardziej innowacyjne

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska