Czy szpital w Koźlu znów będzie leczył tylko chorych na COVID-19? Liczba zakażonych rośnie, ale wojewoda nie podjął w tej sprawie decyzji

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Czy kozielski szpital znów będzie służył tylko chorym na COVID-19? Wojewoda nie wyklucza takiej sytuacji.
Czy kozielski szpital znów będzie służył tylko chorym na COVID-19? Wojewoda nie wyklucza takiej sytuacji. Archiwum
Czy kozielski szpital znów będzie służył tylko chorym na COVID-19? Wojewoda nie wyklucza takiej sytuacji, ale żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Opór mieszkańców Kędzierzyna-Koźla byłby jednak bardzo duży.

Liczba ujawnionych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV2 szybko rośnie. W Polsce statystyki z ostatnich dni mówią o największej liczbie zachorowań od początku pandemii. Podobnie jest w naszym regionie. W zeszłym tygodniu na Opolszczyźnie w ciągu doby wykrywano od kilkunastu do ponad 20 nowych przypadków koronawirusa. To więcej niż w momencie, w którym kozielski szpital powiatowy przekształcano w szpital jednoimienny, dedykowany tylko do leczenia chorych na COVID-19.

Jako szpital powiatowy przywrócono go w czerwcu w związku ze spadkiem liczby zakażeń. 90 z 250 łóżek wciąż jednak służy leczeniu pacjentów chorych na COVID-19. Gdy w ostatnich dniach zaczęła rosnąć ilość zakażeń, pojawiły się sugestie, że ich naturalną konsekwencją będzie przywrócenie szpitala jednoimiennego, oznaczające zamknięcie pozostałych oddziałów. Na dodatek we wrześniu rozpocznie się jesień, podczas której - wg ekspertów - możemy się spodziewać dalszego wzrostu liczby zakażeń.

Dyrektor szpitala Jarosław Kończyło powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że nie wie, czy lecznica w Kędzierzynie-Koźlu ponownie zostanie przekształcony w jednoimienny.

Jest wiele pytań i wątpliwości związanych z jesienią i ewentualną drugą falą zakażeń. Decyzja zależeć będzie od wojewody - powiedział dziennikarzom Jarosław Kończyło.

Żadnych konkretnych deklaracji nie przekazał nam także Radosław Pierzga, doradca wojewody, który pełni teraz obowiązki rzecznika prasowego przedstawiciela rządu na Opolszczyźnie.

Służby wojewody monitorują sytuację epidemiologiczną w województwie na bieżąco. W zależności od oceny sytuacji epidemiologicznej Wojewoda Opolski będzie podejmował dalsze decyzje dotyczące działań zapobiegających i zwalczających szerzenie się epidemii COVID 19 - przekazał nam Radosław Pierzga.

Na oddziale zakaźnym szpitala w Koźlu przebywa obecnie 33 pacjentów, w tym 31 osób z potwierdzonym zakażeniem. Reszta (2 osoby) to pacjenci, u których podejrzewa się chorobę COVID-19. W całej grupie nie ma dzieci. W kwietniu były dni, w których liczba pacjentów kozielskiego szpitala (wówczas jednoimiennego) sięgała 100.

Trafiali tu głównie seniorzy. Do masowych zakażeń dochodziło wówczas w niektórych domach opieki społecznej. Teraz ponad 90 procent pacjentów przechodzi jednak chorobę w stanie dobrym i w zdecydowanej większości izolowani są we własnych domach.

Ponowne przekształcenie szpitala jednoimiennego w powiatowy było postulatem wielu lokalnych samorządowców, na których naciskała opinia publiczna. Ponowne przekształcenie szpitala w jednoimienny spotkałoby się z bardzo dużymi protestami mieszkańców, którzy od marca mają utrudniony dostęp do opieki medycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska