Czy ten występ da bilet do Londynu?

Kornel Czekiel liczy na igrzyska.
Kornel Czekiel liczy na igrzyska. Sławomir Jakubowski
Podnoszenie ciężarów. Kornel Czekiel był trzeci na zawodach w Gdańsku.

Odbył się tam XVII memoriał Waldemara Malaka - brązowego medalisty igrzysk w Barcelonie z 1992 roku, który kilka miesięcy po tym sukcesie zginął w wypadku samochodowym.

Na starcie stanęło 12 zawodników, w tym 6-7 rywalizujących o dwa wolne miejsca w kadrze Polski na zaczynające się za nieco ponad miesiąc igrzyska olimpijskie w Londynie.

Zawody wygrał w świetnym stylu 22-letni Tomasz Zieliński (Tarpan Mrocza). W punktacji Sinleare'a przeliczającej podniesiony ciężar na wagę zawodnika zdobył on 435,59 pkt.

Tym występem w praktyce zapewnił on sobie wyjazd na igrzyska. Wcześniej zostały natomiast obsadzone cztery miejsca przez medalistów mistrzostw świata i Europy: Adriana Zielińskiego (kat 85 kg), Arsena Kasabijewa (94 kg), Marcina Dołęgę i zawodnika Budowlanych Opole Bartłomieja Bonka (obaj 105 kg).

Walka toczy się więc jeszcze o jedno wolne miejsce i jest w niej Czekiel. Sztangista Budowlanych Opole w Gdańsku miał wszystkich udanych sześć podejść. Łącznie podniósł 381 kg (171+210), co dało mu 411,07 pkt i 3. miejsce w klasyfikacji.

Wyprzedził go jeszcze Krystian Sroka (Tarpan Mrocza; 415,76 pkt.), a tuż za nim był Krzysztof Zwarycz (Górnik Polkowice; 410,95). Tych dwóch zawodników oraz siódmy w Gdańsku po nieudanym występie Daniel Dołęga (380,48 pkt) to bezpośredni rywale dla Czekiela w walce o olimpijski paszport.

Dziś zbiera się zarząd Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, który przedstawi skład 6-osobowej męskiej kadry Polski na igrzyska w Londynie.