Czy uczelnie kształcą przyszłych bezrobotnych. Debata nto

Redakcja
Uczestnicy debaty (od lewej): Andrzej Drosik, członek zarządu Nutricia Zakłady Produkcyjne w Opolu, Anna Czabak, dyrektor działu nauki i transferu technologii Politechniki Opolskiej, Kordian Kolbiarz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie i doradca Prezydenta RP, prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, prof. Stanisław Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego, Zbigniew Adamiszyn, prezes spółki Artim z Opola, Mariola Komarek, wiceprezes spółki Opta Data z Opola, Sławomir Janecki, kierownik opolskiego Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów.
Uczestnicy debaty (od lewej): Andrzej Drosik, członek zarządu Nutricia Zakłady Produkcyjne w Opolu, Anna Czabak, dyrektor działu nauki i transferu technologii Politechniki Opolskiej, Kordian Kolbiarz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie i doradca Prezydenta RP, prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, prof. Stanisław Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego, Zbigniew Adamiszyn, prezes spółki Artim z Opola, Mariola Komarek, wiceprezes spółki Opta Data z Opola, Sławomir Janecki, kierownik opolskiego Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów. Paweł Stauffer
W redakcji "Nowej Trybuny Opolskiej" spotkali się dziś rektorzy Uniwersytetu Opolskiego, Politechniki Opolskiej, prezesi znanych opolskich firm, urzędnicy samorządowi. Staraliśmy się znaleźć odpowiedź na "gorące" politycznie i medialnie pytania: Czy uczelnie kształcą na kierunkach bez przyszłości zawodowej? Czy wystarczająco ściśle współpracują z opolskim rynkiem pracy?

Zdaniem prof. Marka Tukiendorfa, rektora Politechniki Opolskiej, absolwenci uczelni wyższych znajdują i będą znajdować pracę nawet już podczas studiów pod warunkiem, że uczelnie będą elastyczniej reagować na potrzeby rynku pracy.

- Dlatego między innymi uczestniczymy w spotkaniach z inwestorami interesującymi się Opolszczyzną - mówił prof. Tukiendorf.

Rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Stanisław Nicieja podkreślał, że uniwersytety w Polsce i na świecie nie są od tego, by "na skinienie" kształcić studentów pod potrzeby konkretnych firm.

- Tym bardziej że te potrzeby się dynamicznie zmieniają - tłumaczył. - Tymczasem młody człowiek powinien być przez nas tak "oszlifowany", by mógł się pewnie czuć na rynku, być może w różnych rolach.

Zdaniem prof. Niciei głównym problemem jest bylejakość kształcenia na wielu uczelniach, brak relacji uczeń - mistrz.

Zgodził się z tym Zbigniew Adamiszyn, prezes opolskiej spółki Artim.
- Szukam absolwentów pewnych siebie, kreatywnych, umiejących pisać projekty, działać w zespole - mówił. - I takich jest niestety niewielu.

Obszerny zapis debaty w poniedziałkowej nto. A w sobotę: felietoniści Zbigniew Górniak i Krzysztof Zyzik odpowiadają premierowi na hasło: "Lepiej być pracującym spawaczem niż bezrobotnym politologiem".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska