Czy warto kupić polisę ubezpieczeniową dla rowerzysty? Ile kosztuje polisa i co obejmuje? Jakie warunki trzeba spełnić?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Polisę możemy kupić zarówno w wariancie całorocznym, jak i na czas trwania sezonu, który ubezpieczyciele określają zwykle na 7 miesięcy. Dobrą ochronę na sezon dla roweru wartego 2,5 tys. zł można mieć poniżej 200 zł.
Polisę możemy kupić zarówno w wariancie całorocznym, jak i na czas trwania sezonu, który ubezpieczyciele określają zwykle na 7 miesięcy. Dobrą ochronę na sezon dla roweru wartego 2,5 tys. zł można mieć poniżej 200 zł. Szymon Starnawski/ Polska Press
W zeszłym roku 3535 rowerzystów zostało poszkodowanych w wypadkach drogowych, z czego sami spowodowali 1304 z nich. Rowerzyści są drugą najliczniejszą grupę sprawców wypadków po kierujących autami. Sezon rowerowy to także czas żniw dla złodziei. W ubiegłym roku skradziono ich ponad 13,2 tys. sztuk. Na rynku dostępne są różne polisy ubezpieczeniowe dedykowane rowerzystom. Sprawdź, ile kosztuje polisa i co zapewnia oraz w jakim przypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Spis treści

Przybywa ofiar na drogach. Co z NNW rowerzysty?

Zgodnie z danymi Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji (KGP) w 2022 roku rowerzyści uczestniczyli w 3685 wypadkach. To o blisko 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Większość zdarzeń ma miejsce w obszarze zabudowanym, a najbardziej niebezpiecznym czasem są czerwiec i lipiec.

Wypadki zwykle kończą się dla rowerzystów bardziej lub mniej groźnymi urazami, czy kontuzjami. W takich momentach przydaje się dostępne w ramach ubezpieczenia rowerowego NNW. Jego zakres zapewni wypłatę świadczeń nie tylko w związku ze śmiercią, ale i trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, do których doszło wskutek negatywnego zdarzenia na drodze.

Rowerzyści, którzy posiadają NNW wykupione z innym ubezpieczeniem, często zastanawiają się nad celowością nabycia kolejnej tego typu ochrony. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli posiadamy kilka polis NNW, odszkodowanie za ewentualne zdarzenie otrzymamy w zakresie każdej z nich. To możliwe, bo świadczenia za szkody osobowe, a więc związane ze zdrowiem i życiem, kumulują się. Uzyskane środki nie zmniejszą wprawdzie bólu po wypadku, ale pomogą szybciej dojść do oczekiwanej sprawności – wyjaśnia Karolina Ławicka z CUK Ubezpieczenia.

Sprawcy na dwóch kołach. Kiedy przyda się polisa OC?

Rowerzyści są drugą najliczniejszą grupę sprawców wypadków po kierujących autami. Jak wskazuje KGP, w ubiegłym roku spowodowali 1304 z nich. Największe zagrożenie powodują osoby powyżej 60. roku życia, które okazują się sprawcami 24 proc. ogółu negatywnych zdarzeń. Podobna ilość nieszczęść (ok. 23 proc.) jest udziałem rowerzystów w przedziale 40-59 lat. Jednocześnie przedstawiciele wieku 45 plus również najmniej chętnie kupują polisy chroniące ich samych oraz innych uczestników ruchu.

– Polisa nie jest wprawdzie obowiązkowa, jednak jej posiadanie ochroni nas przed konsekwencjami zwykle wysokich odszkodowań za spowodowane szkody majątkowe i osobowe – zauważa ekspertka.

Ubezpieczenie od kradzieży roweru. Jakie warunki należy spełnić?

W 2022 roku łupem złodziei padło ponad 13,2 tys. rowerów tradycyjnych i elektrycznych. Najwięcej przestępstw ma miejsce w budynkach wielorodzinnych oraz bezpośrednio na drogach i jezdniach. Dlatego warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie casco dla roweru, które zapewni odszkodowanie za jego kradzież zarówno z miejsca zamieszkania, pomieszczenia gospodarczego, jak i samochodowego bagażnika.

Jak wskazuje ekspertka, uzyskanie środków za skradziony rower wiąże się z koniecznością spełnienia kilku podstawowych warunków.

– Przede wszystkim ubezpieczyciele wymagają, aby był on przypięty zabezpieczeniem przeciw kradzieżowym do stojaka albo wieszaka trwale związanego z nieruchomością lub bagażnika zamontowanego w pojeździe – wymienia. – Ponadto rodzaj zastosowanych zabezpieczeń musi być adekwatny do jego wartości. Dodatkowo pomieszczenie, w którym przechowywany jest rower, powinno posiadać drzwi zamykane na wielozastawkowy zamek lub kłódkę – dodaje.

Jak podkreśla Ławicka, niespełnienie tych warunków może niestety spowodować odmowę wypłaty odszkodowania.

Ile kosztuje polisa dla rowerzysty? Od czego zależy wysokość ubezpieczenia?

Jak wynika z danych CUK Ubezpieczenia, polisy rowerowe pozostały na poziomie z 2022 roku. W efekcie średnia składka dla kraju wynosi ok. 308 zł rocznie. Jednak przyzwoitą ochronę możemy uzyskać, płacąc mniej. Zależy to jednak od ceny roweru, przyjętego wariantu i sum ubezpieczenia.

Polisę możemy kupić zarówno w wariancie całorocznym, jak i na czas trwania sezonu, który ubezpieczyciele określają zwykle na 7 miesięcy. W przypadku roweru o średniej wartości 2,5 tys. zł za obowiązujący na terenie kraju pakiet NNW z sumą ubezpieczenia 10 tys. zł, OC na 50 tys. zł. i casco do jego wartości plus ochronę bagażu na 500 zł zapłacimy 195 zł. W wariancie całorocznym będzie to odpowiednio ok. 270 zł. Z kolei np. dla e-roweru w cenie 6 tys. zł. składka wyniesie od 277 zł wzwyż w zależności od zakresu terytorialnego i wysokości sum ubezpieczenia – wylicza ekspertka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy warto kupić polisę ubezpieczeniową dla rowerzysty? Ile kosztuje polisa i co obejmuje? Jakie warunki trzeba spełnić? - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska