Czy wiesz, że jeśli pracowałeś za granicą, to masz prawo do zasiłków?

Edyta Hanszke [email protected] 077 44 32 587
W całej Unii Europejskiej obowiązują te same przepisy.
W całej Unii Europejskiej obowiązują te same przepisy.
Najważniejszą dla polskich emigrantów jest zasada zachowania tzw. praw nabytych lub eksportu świadczeń.

Polega ona na przeniesieniu prawa np. emerytury nabytej w Polsce do Wielkiej Brytanii. Co ważne, Polacy często nie zdają sobie sprawy z różnic w przysługujących im prawach w poszczególnych krajach unijnych. Systemy socjalne mogą różnić się rodzajami świadczeń, ich wysokością oraz beneficjentami. Sam trzon pozostaje jednak bez większych zmian.

Zobacz: Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy - tam jeździmy

Emerytura i renta

Jeżeli pracowaliśmy w kilku miejscach w UE, na naszą emeryturę złożą się wszystkie nasze dochody, jakie wypracowaliśmy w poszczególnych krajach. Jej podstawa wyliczona będzie według zasad obowiązujących w każdym z krajów. W momencie przejścia na emeryturę możemy zamieszkać w dowolnym kraju unijnym, nie tracąc jednocześnie prawa do nabytych wcześniej świadczeń. Jeżeli natomiast pracowaliśmy legalnie w kraju Unii przed 1 maja 2004 roku i nie zaliczono nam tego okresu pracy do wyliczeń podstawy naszej emerytury, powinniśmy złożyć wniosek do ZUS o ponowne jej wyliczenie.

Świadczenia rodzinne

Zgodnie z zasadą sumowania okresów ubezpieczenia, nawet jeśli w danym kraju pracowaliśmy zbyt krótko, mamy prawo do świadczeń wynikających z ubezpieczenia. Zawsze powinien być uwzględniony bowiem staż we wszystkich krajach, w których wcześniej wykonywaliśmy pracę.

Pamiętajmy jednak, że każde państwo Unii Europejskiej ma inną wysokość podstawy emerytury i inaczej ją wylicza.

Co ważne, jeżeli otrzymamy prawo do pomocy z dwóch krajów jednocześnie, tylko jedno państwo wypłaci nam całość emerytury. Drugie natomiast dopłaci ewentualną różnicę, tak abyśmy otrzymywali najwyższą możliwą kwotę. Co istotne, jeżeli nasza rodzina mieszka w jednym kraju, a my jesteśmy ubezpieczeni w innym, otrzymamy pieniądze z tego, który zaoferuje więcej.

Zasiłki dla bezrobotnych

W przypadku utraty pracy warto wystąpić o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych. Możemy to zrobić jedynie w kraju, w którym byliśmy ubezpieczeni przed jej utratą.

Zobacz: Na zmywaku w Anglii straciłeś

Wyjeżdżając za granicę pamiętajmy, by zgłosić ten fakt w urzędzie zatrudnienia – inaczej może nas czekać utrata uprawnień.

Warto podkreślić, że jest o co zabiegać. Poza granicami Polski średnia zarobków jest bowiem dużo wyższa, a pomoc socjalna adekwatna do danego poziomu życia w kraju w jakim się znajdujemy. Może się zdarzyć, że zasiłek przelany nam na konto będzie równie wysoki jak nasza wcześniejsza wypłata.

Jeżeli zdecydowaliśmy się powrócić do kraju, a wcześniej pracowaliśmy legalnie, możemy ubiegać się o zwrot podatku. Często zdarza się bowiem, że zaliczki potrącane przez zagranicznego pracodawcę były zbyt wysokie. Kiedy jesteśmy bez pracy każde dodatkowe pieniądze są na wagę złota.

Poradnik powstał na podstawie materiiałów tax. pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska