Czy wypowiedzenie z pracy musi być na piśmie?

Redakcja
Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Na to i inne pytania dotyczące prawa pracy odpowiada Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Hania z Nysy: - Miałam umowę na trzy miesiące, szef mi podziękował, ale nie dał wypowiedzenia.

Zobacz: Opolszczyzn. Adwokaci za darmo udzielą pomocy powodzianom

- Jeżeli umowa (przypuszczam, że była podpisana na czas określony) kończyła się z upływem terminu, na który była zawarta, to pracodawca nie ma obowiązku wręczania pracownikowi wypowiedzenia.

Co więcej, nie mógłby tego zrobić, bowiem taka umowa, zawarta na okres do 6 miesięcy, nie może być wypowiadana (art. 33 Kp.).

Gdyby umowa była zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy i wprowadzono by do jej treści zapis dopuszczający możliwość wcześniejszego jej rozwiązania, a pracodawca chciałby ją przerwać przed upływem ustalonego terminu, to wówczas mógłby tego dokonać, wręczając stosowne wypowiedzenie.

Zobacz: Kiedy odprawa ci się należy?

Mieszkanka Dobrzenia Wlk.: - Pracuję u prywaciarza 4 godziny dziennie, ile powinnam minimum zarabiać?

- Rozumiem, że jest Pani zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy, tj. na 1/2 etatu?

Wynagrodzenie za pracę powinno być ustalone zgodnie z przepisami o wynagradzaniu pracowników obowiązującymi u danego pracodawcy, ale w Pani sytuacji nie może to być mniej niż połowa kwoty 1317 zł brutto, która wynika z określonego ustawowo minimalnego wynagrodzenia za pracę (corocznie jego wysokość jest zmieniana) ustalona dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze obowiązującego w 2010 r.

Proporcjonalnie do Pani umowy kwota ta powinna wynosić co najmniej 658,50 zł.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie