Czym różnią się szczepionki przeciwko COVID-19? Która najlepsza: Pfizer, Moderna, AstraZeneca czy Johnson&Johnson?

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Które szczepionki są najlepsze? W Polsce dopuszczone są cztery preparaty firm Pfizer, Moderna. AstraZeneka i Johnson&Johnson
Które szczepionki są najlepsze? W Polsce dopuszczone są cztery preparaty firm Pfizer, Moderna. AstraZeneka i Johnson&Johnson Karolina Misztal
Szczepienia przeciwko COVID-19 wykonuje się w Polsce czterema różnymi preparatami. Szczepionki różnią się od siebie technologią, w jakie powstały, a także sposobem działania i dawkowaniem. Która ze szczepionek jest najskuteczniejsza: Pfizer, Moderna, AstraZeneca czy Johnson&Johnson?

Pfizer/BioNTech

Szczepionki firmy Pfizer/BionTech oraz Moderny opierają się na technologii wykorzystującej cząsteczki informacyjne RNA. Dzięki nim komórki są w stanie wytworzyć nieszkodliwe fragmenty białek wirusa. Ciało ludzkie wykorzystuje je do wywoływania reakcji immunologicznej i w ten sposób „zabezpiecza się” na przyszłość, żeby łatwiej mu było zwalczyć infekcję wirusa lub zapobiec ewentualnemu zakażeniu.

W przypadku szczepionki mRNA istotne jest również, że antygeny produkowane są przez szczepiony organizm w sposób naturalny, bez konieczności wyprodukowania ich w laboratorium i dostarczenia do organizmu w trakcie szczepienia.

Zgodnie z danymi zebranymi w grupie ponad 43 tys. uczestników badania, z których połowie podano szczepionkę Pfizera, a połowie placebo, szczepionka była dobrze tolerowana i wykazała skuteczność w zapobieganiu COVID-19 na poziomie 95 proc. u osób bez wcześniejszej infekcji po ponad 7 dniach od podania drugiej dawki.

Skuteczność szczepionki obserwowana w całej badanej populacji była na zbliżonym poziomie we wszystkich podgrupach uczestników, podzielonych według wieku, płci, rasy, pochodzenia etnicznego, wyjściowego wskaźnika masy ciała (BMI) oraz występowania innych chorób współistniejących.

Producent zapewnia, że częściowa ochrona uzyskiwana jest już 12 dni po podaniu pierwszej dawki.

Dla pełnej ochrony konieczne jest przyjęcie drugiej dawki szczepionki w odstępie 21 dni.

Moderna

Preparat firmy Moderna jest drugą dopuszczoną do obrotu szczepionką wykorzystującą sekwencję kwasu RNA.

Zasadnicza różnica między szczepionkami tych dwóch firm dotyczy sposobu przechowywania w niskiej temperaturze. Szczepionka Moderny przez długi czas zachowuje stabilność w temperaturze minus 20 st. C, a po rozmrożeniu utrzymuje stabilność w temperaturze od 2 do 8 st. C do 30 dni. Natomiast szczepionka firm Pfizer-BioNTech musi być przechowywana w temperaturze minus 70 st. C, co ogranicza możliwość jej rozprowadzania.

Badania wykazały u osób do 18. roku życia skuteczność na poziomie 94,1 proc.

Szczepionkę Moderny - podobnie jak firmy Pfizer - także podaje się w dwóch dawkach, w odstępie 28 dni.

AstraZeneca

Preparat AstraZeneci to szczepionka wektorowa, która wprowadza antygeny do naszego organizmu za pomocą wektora, którym w przypadku tej szczepionki jest adenowirus. Sam adenowirus jest zdezaktywowany, dlatego nie może namnażać się ani powodować choroby.

Kilkanaście krajów europejskich zawiesiło jednak stosowanie szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca w związku z doniesieniami o przypadkach zakrzepów u osób, które otrzymały preparat tej firmy.

Wątpliwości wzbudziło również ograniczenie wiekowe, jakie wprowadziło dla preparatu kilka państw, w tym Polska. Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej szczepionka podawana jest jedynie osobom między 18. a 60. rokiem życia.

Zamieszanie wokół preparatu AstraZeneci bezpośrednio rzutowało na gigantyczną falę rezygnacji z przyjęcia tej szczepionki.

Skuteczność AstraZeneci szacowana jest na 79. proc., jednak co najważniejsze - w 100 proc. chroni w zapobieganiu ciężkim objawom COVID-19, hospitalizacji i śmierci.

Szczepionka tej firmy wymaga podania dwóch dawek, w odstępie 12 tygodni.

Johnson&Johnson

Johnson&Johnson to czwarta szczepionka, która została zatwierdzona w Unii Europejskiej. Podobnie jak preparat AstraZeneci to szczepionka wektorowa.

Według oficjalnych danych szczepionka uzyskała w dotychczasowych badaniach 66,3 proc. skuteczności w zapobieganiu zakażeniu COVID-19. To mniej niż w reszcie dopuszczonych wcześniej szczepionkach Pfizera, Moderny i AstraZeneci. W 85 proc. zapobiega za to ciężkiemu przejściu choroby, a w 100 proc. chroni przed hospitalizacją i śmiercią z powodu zakażenia Sars-Cov-2.

Jest to szczepionka jednodawkowa. Początek ochrony przeciwko koronawirusowi rozpoczyna się po ok. 2 tygodniach od szczepienia, natomiast pełna odporność następuje po ok. 28 dniach. Po tym czasie wzrasta również ochrona przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

W przypadku szczepionki Johnson&Johnson również wystąpiły sytuacje zakrzepicy u szczepionych osób, dlatego Dania z początkiem maja zaprzestaje szczepienia preparatem Johnson&Johnson.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska