Czysta woda zdrowia doda. Jak ją uzdatniać?

filtr.info
Filtr do uzdatniania wody.
Filtr do uzdatniania wody. filtr.info
Woda z wodociągów, choć bezpieczna, bywa niesmaczna. Jak to zmienić?

Producenci oferują systemy uzdatniania wody pobieranej z sieci i z indywidualnych studni. Niestety, większość rozwiązań, które chronią całą instalację wodną, przeznaczona jest tylko do domków.

Najtańszym sposobem na poprawę jakości wody są filtry dzbankowe - dzięki nim można uzdatnić niewielkie ilości wody do gotowania czy bezpośredniego spożycia. Zdecydowanie bardziej polecane są jednak filtry wykorzystujące system odwróconej osmozy. Mieszczą się pod zlewem i mogą wyprodukować do 150 litrów czystej wody na dobę, mogą też dodatkowo mineralizować wodę.

Właściciele domów jednorodzinnych w zależności od potrzeb (czyli jakości wody) mają więcej możliwości. Zwykle wystarczy zainstalowanie zmiękczacza wody, który chroni instalację przed osadami związków wapnia i magnezu. Filtr węglowy poprawia jakość i smak wody, usuwa zapachy, np. chloru, czy bakterie.

Odżelaziacze usuwają obecne w wodzie śladowe ilości żelaza i manganu często spotykane w wodzie ze studni. Na terenach rolniczych w wodzie mogą też występować niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie niemowląt i małych dzieci, azotany i azotyny.

Wodę skażoną bakteriami czy wirusami dezynfekuje się dodatkowo lampami UV. Aby uzdatnianie było skuteczne, trzeba pamiętać o regularnej wymianie wkładów filtrujących - czas i warunki ich eksploatacji dokładnie podaje producent, ale uzależniony jest m.in. od stopnia zanieczyszczenia czy zużycia wody.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska