Czyste powietrze to interes nas wszystkich, dlatego musimy o nie mocno dbać

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Daria Durczak zwracała także uwagę na to, że zanieczyszczenie środowiska wpływa m.in. na wzrost alergii i astmy.
Daria Durczak zwracała także uwagę na to, że zanieczyszczenie środowiska wpływa m.in. na wzrost alergii i astmy. Anna Grudzka
O smogu, konsekwencjach oddychania zanieczyszczonym powietrzem i o tym, jak się uchronić przez jego skutkami, była mowa podczas Konferencji Czyste Powietrze, która odbyła się w CeNaBiz przy ul. Waryńskiego.

Pomysłodawcą konferencji była opolska firma Higma Service, znana z działalności w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu oraz realizacji programu EKOlogiczni w biznesie we współpracy z Politechniką Opolską.

Wśród prelegentów znaleźli się m. in. Grzegorz Pollak z firmy Fellowes Polska, Janusz Piotrowski z Opolskiego Alarmu Smogowego czy Daria Durczak z Fundacji Lubimy Działać, uruchomiała program “Zdrowy oddech dziecka”.

- Mówiąc o zanieczyszczeniach skupiamy się głównie na zdrowiu dzieci, bo one rosną i rozwijają się i jeśli dzieje się to w zanieczyszczonym środowisku może to doprowadzić do patologii w tych procesach.

Dzieci są w grupie ryzyka także dlatego, że mają wyższy współczynnik oddychania, co w praktyce oznacza, że oddychają dwa razy szybciej niż dorośli, a mają mniej rozwinięte naturalne bariery ochronne takie jak: krew-mózg, nabłonek w nosie, jelitach czy płucach. Naukowcy sugerują, że dzieci, które rozwijają się w zanieczyszczanym środowisku mają znacznie obniżone czynności poznawcze. Świadczą o tym m.in. wyniki badań, które w 2016 roku przeprowadzono w Meksyku. Wykazały one, że dzieci, które rozwijają się w centrach zanieczyszczonych miasta wykazują w testach inteligencji poziom IQ na poziomie od kilku d kilkunastu punktów niżej – mówi Daria Durczak.

Zwracała także uwagę na to, że zanieczyszczenie środowiska wpływa także na wzrost alergii i astmy u naszych dzieci. - Według WHO 600 tysięcy dzieci umiera co roku w związku z zanieczyszczeniami powietrza, a koleje miliony cierpi w wyniku chorób związanych z układem oddechowym, nerwowym czy immunologicznym – mówi Durczak.

OPOLSKIE INFO - 18.05.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska