„Czyste powietrze wokół nas”. Nawet przedszkolaki znają się na ochronie środowiska!

Anna Konopka
Anna Konopka
Laureaci konkursu na tle swoich prac. Każde dziecko otrzymało dyplom i piękne upominki.
Laureaci konkursu na tle swoich prac. Każde dziecko otrzymało dyplom i piękne upominki. Anna Konopka
Pierwszą część konkursu plastycznego „Czyste powietrze wokół nas” rozstrzygnięto w Muzeum Śląska Opolskiego. Do udziału zaproszono 5 i 6-latki z całej Opolszczyzny. Efekty ich pracy można będzie oglądać na wystawie od czwartku (12.04) w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Minorytów 4.

- Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień plastycznych i zaciekawienie uczestników konkursu tematyką „Co i dlaczego dymi?” oraz szkodliwością dymu papierosowego - mówi Agnieszka Jagiełło-Chabayta z Przedszkola Publicznego nr 5 w Opolu, współorganizatora.

- Pomysł na przeprowadzenie takiego konkursu podsunęło życie, bowiem większość przedszkoli w regionie realizuje program opolskiego sanepidu „Czyste powietrze wokół nas”. W dobie dzisiejszych zanieczyszczeń postanowiliśmy zaprosić najmłodszych do podzielenia się swoimi refleksjami na temat środowiska i ekologii. Już od tych najmłodszych lat warto dzieci uwrażliwiać na dbałość o czyste powietrze czy unikanie palenia papierosów w przyszłości. To pierwsza edycja konkursu, ale widząc zaangażowanie przedszkolaków, jestem pewna, że będzie on cykliczny. Wpłynęło do nas 35 prac z 15 przedszkoli z Opola.

Podczas finału pierwszej części konkursu (druga część dotyczy przedszkoli spoza stolicy regionu), poznaliśmy pierwsze dzieła małych twórców. Jednym z laureatów I miejsca był Sebastian Trepka z PP nr 24.

- Moja praca jest cała szara, wszyscy na niej są smutni, bo wszędzie wokół jest smog - tłumaczy Sebastian.

- Synek od początku miał własną wizję rysunku, na którym chciał pokazać brudne powietrze i tego skutki. Uważam, że idea konkursu jest świetna. My rodzice, musimy uczyć nasze dzieci już od małego, na czym polega segregowanie śmieci i że np. dym papierosowy szkodzi zdrowiu. Fajnie, że są instytucje, które pomagają - dodaje Aleksandra Trepka, mama laureata.

Pozostałe prace nie ustępowały w pomysłowości, jak i wykonaniu. Dzieci najczęściej przedstawiały drzewa, chmury, kominy, serduszka, kontrastowe zestawienia barw i sytuacji.

A czym jest ochrona środowiska dla 5 i 6-latków? - Chodzi o to, że nie można śmiecić i palić plastikami w kominku. Trzeba też wrzucać odpady do kubłów z dobrym napisem - mówią.

Edukacja dzieci to inwestycja w naszą przyszłość

- Chcieliśmy pokazać dzieciom różnicę pomiędzy światem naturalnym, a tym zadymionym, wyjaśnić przyczyny zanieczyszczeń. Już u przedszkolaków trzeba zwracać uwagę m.in. na kwestie ochrony środowiska, to zaprocentuje na przyszłość - podkreśla Jolanta Ślepieńczuk z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu, która konkurs zorganizowała wspólne z PP nr 5.

Nagrodą dla laureatów będzie też wyjście na spektakl o tematyce ekologicznej w Teatrze Ekostudio. Dodajmy, że wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki, które ufundował urząd miasta Opola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska