Czyste szyby zimą to podstawa w samochodzie

sxc
sxc
Zużyte wycieraczki zostawiają smugi, co ogranicza widoczność kierującemu.

Jeśli nie zareagujemy w porę, zużywające się pióra wycieraczek zaczynają skakać po szybie, zamiast płynnie się po niej przesuwać. Słychać wtedy charakterystyczne skrzypienie. Można sprawdzić, czy ramiona wycieraczek prawidłowo dociskają pióra. Ale w większości wypadków skrzypienie to sygnał, że pióra wymagają wymiany na nowe.

Na ich zużycie mają wpływ nie tylko warunki atmosferyczne, ale też sposób użytkowania auta. Choćby to, jak obchodzimy się z szybami. Brudne - o każdej porze roku - są dla wycieraczek niczym pumeks. Warto więc dbać o czystość szyb, pamiętając także o przetarciu piór.

Szczególnego traktowania wymagają wycieraczki zimą - zwłaszcza gdy przyjdą mrozy. Szkodzi im choćby skrobanie szyb. Podczas oczyszczania okien ze szronu i lodu rysujemy szkło. Po pierwsze pogarsza to widoczność, bo rysy rozpraszają promienie świetlne. Po drugie przyspiesza zużywanie gum wycieraczek.
Niektórzy radzą, żeby zamiast skrobać, odpalić silnik, włączyć nawiew na szyby i poczekać, aż szyby same się odmrożą. Tylko że zgodnie z zaleceniami producentów samochodów ruszać należy od razu po uruchomieniu silnika. Oszczędzamy w ten sposób i paliwo, i silnik.

Dlatego fachowcy radzą, by korzystać z odmrażaczy, a podczas mrozów włączać wycieraczki i spryskiwacze dopiero, gdy szyby są choć trochę nagrzane. Warto wlewać do zbiorniczków zimowe płyny do spryskiwaczy, najlepiej nie te najtańsze.

Tym bardziej że w wielu samochodach wycieraczki i spryskiwacze są podłączone do tego samego bezpiecznika. Zamarznięty płyn może sprawić, że próba spryskania szyb skończy się awarią obwodu elektrycznego. Jeśli kierowca nie ma zapasowego bezpiecznika, zostaje bez działających wycieraczek. Nie tylko w długiej trasie jest to niebezpieczne.

Aby uniknąć awarii silniczka obsługującego wycieraczki, warto przed ich uruchomieniem sprawdzić, czy nie przymarzły do szyb.

Czym się kierować, wymieniając wycieraczki? Przede wszystkim nie warto oszczędzać.
Najlepsze są wycieraczki bezstelażowe, czyli tzw. banany lub silencio. Ponieważ nie mają one metalowej obejmy, ich guma lepiej przylega do szyby. Do tego pracują ciszej. Nie są jednak tanie - ceny markowych zaczynają się od 40 zł wzwyż za sztukę.

Przy zakupie tradycyjnych wycieraczek też warto wybierać produkty uznanych firm. - Unikajmy tych tanich, sprzedawanych w marketach. Szkoda na nie pieniędzy - zaznaczają eksperci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska