Czytanie na dzisiaj. Piątek, 12 czerwca 2020 roku

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Pixabay
Czytania mszalne na piątek, 12 czerwca, wspomnienie bł. męczenników Józefa Cebuli, Alojzego Ligudy i Emila Szramka, prezbiterów.

Pierwsze czytanie (1 Krl 19, 9a. 11-16)

Czytanie z Pierwszej Księgi Królewskiej.
Gdy Eliasz przyszedł do Bożej góry Horeb, wszedł do pewnej groty. Wtedy Pan skierował do niego słowo i przemówił: « Wyjdź, aby stanąć na górze wobec Pana! ». A oto Pan przechodził. Gwałtowna wichura rozwalająca góry i druzgocąca skały szła przed Panem; ale Pan nie był w wichurze. A po wichurze trzęsienie ziemi: Pan nie był w trzęsieniu ziemi. Po trzęsieniu ziemi powstał ogień: Pan nie był w ogniu. A po tym ogniu szmer łagodnego powiewu. Kiedy tylko Eliasz go usłyszał, zasłoniwszy twarz płaszczem, wyszedł i stanął przy wejściu do groty. A wtedy rozległ się głos mówiący do niego: « Co ty tu robisz, Eliaszu? ». Eliasz zaś odpowiedział: « Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Pana, Boga Zastępów, gdyż Izraelici opuścili Twoje przymierze, rozwalili Twoje ołtarze i Twoich proroków zabili mieczem. Tak że ja sam tylko zostałem, a oni godzą jeszcze i na moje życie ». Wtedy Pan rzekł do niego: « Wyruszaj w swoją powrotną drogą ku pustyni Damaszku. A kiedy tam przybędziesz, namaścisz Chazaela na króla Syrii. Później namaścisz Jehu, syna Nimsziego, na króla Izraela. A wreszcie Elizeusza, syna Szafata z Abel-Mechola, namaścisz na proroka po tobie ».
Oto słowo Boże.

Psalm responsoryjny (Ps 27)

Refren: Szukam, o Panie, Twojego oblicza.

Usłysz, Panie, kiedy głośno wołam:
zmiłuj się nade mną i wysłuchaj mnie!
O Tobie mówi moje serce:
Szukaj Jego oblicza!
Refren: Szukam, o Panie, Twojego oblicza.

Będę szukał oblicza Twojego, Panie.
Nie zakrywaj przede mną swego oblicza,
nie odpędzaj z gniewem swojego sługi!
Ty jesteś moją pomocą,
więc mnie nie odrzucaj.
Refren: Szukam, o Panie, Twojego oblicza.

Wierzę, iż będę oglądał dobra Pana
w krainie żyjących.
Oczekuj Pana, bądź mężny,
Nabierz odwagi i oczekuj Pana
Refren: Szukam, o Panie, Twojego oblicza.

Śpiew przed Ewangelią (Ps 119)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Ucz mnie przestrzegać Twojego Prawa
i zachowywać je całym sercem.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Ewangelia (Mt 5, 27-32)

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: « Słyszeliście, że powiedziano: “ Nie cudzołóż”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa Twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej jest bowiem dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła. Powiedziano też: “ Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy ”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę, poza wypadkiem nierządu, naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa ».
Oto słowo Pańskie.

Wkrótce ruszą zapisy na szczepienie trzecią dawką

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie