Czytelnictwo maleje, ale użytkowników bibliotek przybywa

Iwona Kłopocka
Paweł i Monika często zaglądają do głuchołaskiej czytelni. Tu działa m.in. Akademia Młodego Człowieka. Z tyłu kierownik biblioteki Alicja Płowaś.
Paweł i Monika często zaglądają do głuchołaskiej czytelni. Tu działa m.in. Akademia Młodego Człowieka. Z tyłu kierownik biblioteki Alicja Płowaś.
Tam jest darmowy internet, ciekawe spotkania, akcje i konkursy.

Kilku seniorów z Ozimka przyszło wczoraj do biblioteki posłuchać Wiki, najstarszej polskiej didżejki. Spotkanie miało formę wideokonferencji. To cykliczny projekt "Spotkań z pasją", realizowany online co czwartek w setkach małych bibliotek w całym kraju. Ożywienie ich działalności, unowocześnienie i przystosowanie do potrzeb ludzi na wsi i w małych miastach zakłada realizowany od 2009 roku Program Rozwoju Bibliotek.

Na Opolszczyźnie uczestniczy w nim 148 (43 procent) małych bibliotek. Dzięki programowi mieszkańcy zyskali dostęp do sprzętu informatycznego. Łącznie trafiło tam ponad 270 różnych urządzeń (komputery, drukarki, projektory multimedialne, laptopy, aparaty cyfrowe). - Mamy bardzo dużo odwiedzin w czytelni internetowej, ludzie korzystają z Facebooka, proszą o różne informacje, piszą tu CV, ale też przychodzą się spotkać, pogadać - mówi Alicja Płowaś, kierownik biblioteki w Głuchołazach. Tu działa Akademia Młodego Człowieka i Klub Młodego Rodzica, w ramach których odbywają się spotkania z różnymi specjalistami. Biblioteka dostała po 5 tys. zł na te projekty i wiele nagród za działalność na rzecz społeczeństwa lokalnego. - Bo współczesna biblioteka to centrum kultury. Bardziej działalność niż tylko wypożyczanie książek - podkreśla bibliotekarka.

- Największą korzyścią z uczestnictwa w PRB były szkolenia. Dzięki nim wiemy, jak wychodzić naprzeciw oczekiwaniom dzieci, młodzieży i seniorów - dodaje Jolanta Rogowska, kierownik biblioteki w Ozimku. - Dla tych ostatnich robiliśmy m.in. warsztaty zbierania danych do budowy drzewa genealogicznego.
Z ubiegłorocznych badań Biblioteki Narodowej wynika, że prawie 61 proc. Polaków nie czyta książek. Codzienną lekturę deklaruje zaledwie 8 procent nastolatków.

W Głuchołazach i Ozimku czytelnicy stanowią niewiele ponad 10 procent mieszkańców obu gmin. Rośnie jednak liczba użytkowników biblioteki.

- Aby zachęcić do czytania, wprowadzamy nowinki - mówi Jolanta Rogowska. - Działając w sieci bibliotek, mamy np. dostęp do czytelni książki elektronicznej. Rocznie za darmo można skorzystać z ponad 800 e-booków, nawet nie wychodząc z domu, bo wystarczy w bibliotece pobrać login.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska