Dąbrowa - oceniamy radnych

Redakcja
Pałac w Niewodnikach
Pałac w Niewodnikach
W gminie Dąbrowa pośród 13 km kw. lasów i pól znajduje się 15 sołectw. Chróścinę, Ciepielowice, Dąbrowę, Karczów, Lipową, Mechnice, Narok, Niewodniki, Nową Jamkę, Prądy, Siedliska, Skarbiszów, Sławice, Wrzoski, Żelazną zamieszkuje 9324 osób.

Największą atrakcją gminy mogłyby być cztery zabytkowe pałace, które w połączeniu z bogatą przyrodą stanowiłyby wyjątkową ofertę turystyczną. Podróż szlakiem zabytków jest na razie niemożliwa, bo zaledwie jeden z nich (w Niewodnikach) został odrestaurowany.

W przypadku pozostałych trzech gmina ma związane ręce: należący do prywatnego właściciela pałac w Naroku od lat niszczeje, dąbrowski i karczowski są własnością kolejno Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej, które nie mają pieniędzy na ich zagospodarowanie.

Siedem wsi (ponad 70 proc. wszystkich mieszkańców) natomiast ma już kanalizację. Gmina na ten cel musiała zaciągnąć kredyt (wkład własny do unijnego projektu), w wysokości 8 mln zł. Będzie go spłacać do 2017 roku (ponad milion zł rocznie).

W tym roku 2 mln zł przeznaczonych zostanie na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków w Naroku, Niewodnikach, Lipowej, Żelaznej, Prądach i Nowej Jamce. To nie koniec gminnych inwestycji: nowa strażnica i sala spotkań stanie we Wrzoskach. Przebudowa czeka centrum Dąbrowy. Wiosną rozpocznie się zagospodarowywanie tzw. Górki, czyli najwyższego wzniesienia wsi, na którym jest kościół, urząd gminy i kilka innych instytucji (powstanie tu m.in. skwer i parking).

Profil

Profil

Gmina wiejska z dominującym rolnictwem i małymi firmami. Z uwagi na bliskość Opola osiedla się tu wiele osób pracujących w mieście.

Jakość obsługi klienta
Wysoka. Wójt i urzędnicy są dostępni dla mieszkańców, w czwartek do godz. 17.00. Strona www jest często aktualizowana. Za jej pośrednictwem można zadać pytanie radnym i wójtowi.
Bezrobocie
Średnie - podobne do porównywalnej gminy Łubniany i Komprachcice. Wśród 283 zarejestrowanych bezrobotnych jest 147 kobiet, najwięcej, bo 80 to osoby w wieku 25-34 lata.

Mimo kryzysu Dąbrowa nadal ma niskie podatki (13,98 zł za metr kw. dla firm, dla porównania w Dobrzeniu Wlk. wynosi on 17,60 zł). Dzięki temu, a także znakomitemu położeniu terenu w Karczowie (na tzw. grzybku) buduje się magazyn firmy Clatronic.

Od czterech lat gmina inwestuje w sport i strażaków. 10 działających tu LZS-ów ma odnawianą i stale powiększaną bazę. W tym roku strażacy dostaną kolejna dwa wozy. Do końca 2010 roku powinien być gotowy projekt sali gimnastycznej w Dąbrowie, która powstanie być może za dwa-trzy lata. Podobnie zresztą jak siedziba utworzonego w ubiegłym roku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

Dąbrowa, jako bezpośrednie zaplecze mieszkaniowe Opola pracuje obecnie nad studium zagospodarowania przestrzennego. Rocznie wydaje się tu około 200 decyzji zezwalających na zabudowę jednorodzinną.

Ocena sytuacji ekonomicznej

Inwestycje i remonty w 2009 roku wyniosły 3,1 mln zł, co stanowi 15 proc. budżetu.
W 2009 roku urząd gminy złożył 7 wniosków o dofinansowanie projektów z Unii, 4 rozpatrzono pozytywnie, a jeden czeka na rozstrzygnięcie. W ostatnich czterech latach do gminy zaczęły spływać unijne pieniądze (wcześniej dzięki nim w ramach projektu ISPA razem z Opolem udało się zbudować kanalizację).
Na terenie gminy zarejestrowanych jest 550 firm, co daje wskaźnik 59 na tysiąc mieszkańców (w sąsiednim Dobrzeniu Wielkim wskaźnik wynosi 66,9).
Ubiegłoroczne dochody gminy wynosiły ponad 21,3 mln zł, wydatki były o 200 tys. większe
Zadłużenie w 2009 r.: 1,4 mln zł i było to związane ze spłatą kredytu na budową kanalizacji, co stanowiło niecałe 6,5 procent budżetu.

Ocena sytuacji społecznej

Na kulturę gmina wydała w 2009 roku 406 tys. zł (2 proc. budżetu), na sport - 920 tys. (4,2 proc. budżetu) - w tym 155 tys. na LZS-y.
W siedmiu gminnych przedszkolach są 234 miejsca co daje 23 na tysiąc mieszkańców. Średnia testów szóstoklasistów to 23 pkt. Wyniki testów gimnazjalnych to 33,5 pkt w części humanistycznej i 27,2 pkt w części matematyczno-przyrodniczej (to wyżej niż wojewódzka średnia, która wyniosła odpowiednio 31,2 i 25,4 pkt)
W ubiegłym roku powstał Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, który - na razie bez własnej siedziby - działa na bazie 12 świetlic wiejskich, organizuje imprezy sportowe, kulturalne oraz kursy. W gminie działają też mażoretki i zespół taneczny. Dąbrowski Ośrodek Pomocy Społecznej oprócz działalności statutowej prowadzi 4 świetlice socjoterapeutyczne, w gminie działa 10 LZS-ów z 9 drużynami seniorskimi, 8 młodzieżowymi piłkarskimi i jedną koszykarską. Na terenie gminy działa też 6 jednostek OSP. MJ

Wójt

Imię: Marek
nazwisko: Leja
Wykształcenie: wyższe
Rządzi: 4. rok

Styl zarządzania: manager

Wójtowi przyznajemy tytuł managera dlatego, że pomimo niewielkiego budżetu (rzędu 21 mln zł) razem z radą gminy udaje mu się realizować program, który powoli pozwala nadrabiać wieloletnie zaległości. Przy okazji jest człowiekiem otwartym i niekonfliktowym. Sam zasiadał w radzie, więc m.in. dla tego współpraca z rajcami układa się poprawnie.

Ocena

Po wielu latach zastoju wydaje się, że Dąbrowa nabiera rozpędu. Gmina ma dobrą stronę internetową, poprawia się też komunikacja z sołtysami i resztą mieszkańców. W ostatnich czterech latach do gminy zaczęły spływać unijne pieniądze - wcześniej, poza pieniędzmi na kanalizację, którą Dąbrowa budowała w ramach projektu ISPA razem z Opolem, trudno było doszukać się tam zewnętrznych funduszy.

Dobrym posunięciem wójta okazało się stworzenie ośrodka kultury. W Dąbrowie, poza działalnością kilku wsi niewiele się w tej dziedzinie działo, teraz nie ma miesiąca bez turnieju, konkursu czy innej imprezy. To buduje dobrą opinię na zewnątrz (wiele ludzi z sąsiednich gmin bierze udział w imprezach) ale i w gminie. Mieszkańcy mają poczucie, że coś się u nich dzieje i nie trzeba po wszystko jeździć do Opola.

Wielki plus za plan budowy przydomowych oczyszczalni ścieków: dla wsi, które nie mają szans na kanalizację są one jedyną szansą na wygodne, tanie i przy okazji ekologiczne pozbycie się szamb. Z uwagi, na położenie między Opolem a autostradą gmina poza lasami nie ma zbyt wiele do zaoferowania, jedyne, w czym może nadrabiać to niskie podatki, przyroda oraz bliskość miasta Opola i autostrady. Ostatnia z szans wydaje się niewystarczająco wykorzystywana.

Wideo

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec Dąbrowy
Krajanie! Wpisujesz swoje posty wszędzie. Na regulaminie plebiscytu Mała ojczyzna, jak mówią o powiatach to ty dalej o gminie Dąbrowa, na wszystkich forach gminy Dąbrowa , spamujesz powtarzając te same treści. Mało tego - jak nikt nie reaguje to tworzysz nowe fora (są przecież już aż 3). Masz wątpliwości-każdy ma do tego prawo - jedź do gminy do wójta, pogadaj z nim,jeśli zależy ci na rozwoju gminy, a nie kombinuj, na forum tego nie załatwisz. Rozsądek wskazany!
K
Krajan
Liczę na dalsze posty o gminie Dąbrowa. Czy zasługuje na tę, czy inną władzę. Czy obecna władza spełnia nasze oczekiwania . Czekam na wpisy.
G
Gość
To skandaliczne zachowanie to może wynik przemiany w Czarną Mambę, która pojawia się w z artykule pt."Gmina Dąbrowa- poznajmy ją bliżej" , o czym donosi Życie Gminy Dąbrowa nr 1/2010.Brrrr
t
też dąbrowa
Czytam o tym, że wójt Marek Leja jest człowiekiem otwartym i niekonfliktowym i pękam ze śmiechu.

Opowiadał mi sąsiad taką sytuację. Kilka miesięcy temu chciał załatwić w gminie jakąś sprawę. wszedł do pokoju i rozmawiał z urzędniczkami, ale z pokoju obok słychać było coraz większy męski ryk, pomieszany z przekleństwami. Sąsiad poprosił o zamknięcie drzwi do sąsiedniego pokoju, ale wrzaski nadal się nasilały. Sąsiad myślał, że to jakiś petent wyżywa się na urzędniku, ale gdy dowiedział się że to Wójt Dąbrowy Marek Leja w ten sposób wyraża swoje niezadowolenie , wyszedł nie załatwiwszy sprawy. Powiedział urzędniczkom, że pierwszy raz w życiu spotkał się z takim zachowaniem w urzędzie, zresztą kilka dni później kiedy mi o tym zdarzeniu opowiadał nadal był poruszony zachowaniem Wójta.
Wójt - nauczyciel, zastępca wójta - absolwent teologii to naprawdę zgrany duet.
A tak nawiasem mówiąc wójt Marek Leja jest długoletnim współpracownikiem działu sportowego NTO i myślę, że to koledzy z NTO nadali mu tytuł managera.
G
Gość
Witam,
Jak powszechnie wiadomo, teoria jest daleka od praktyki...
Co z tego, że podam "wam" przepis na wspaniałe ciasto, skoro jeśli nie znacie się na pieczeniu, nie wiecie jakich użyć składniów, nie włożycie w to zaangażowania i serca to wyjdzie "wam" zakalec!!!
A jak wygląda nasza gmina i, że wiele jest do zrobienia to chyba każdy widzi i nie ma potrzeby, żebym wyliczała możliwe do podjęcia inicjatywy...
Nie zajmuję się zawodowo zarządzaniem gminy ani dzialalnością samorządową dlatego proszę nie wymagać aby moja wypowiedź była merytoryczna-reprezentuję głos społeczeństwa.

ps. "wasze" poruszenie jednoznacznie wskazuje, że głos płynie ze Sztonyka...
~precyzyjny~
W dniu 18.01.2010 o 23:34, Gość napisał:

błachahha! co za propaganda sukcesu z czasów PRL! śmiech na sali!!! ...


wskaż zatem co Ty byś zrobił gdybyś mógł. podaj konkrety. przedstaw argumenty. wypowiedz się merytorycznie, jeśli potrafisz. czekamy na mobilizująca inicjatywę z Twojej strony. póki co stosujesz obraźliwe komentarze.
~precyzyjny~
W dniu 18.01.2010 o 15:25, Krajan napisał:

Opinia o gminie Dąbrowa wyrażona na łamach NTO, a także przyznanie jej wójtowi tytułu MENAGERA,...


Nie sposób się oprzeć wrażeniu, że ww tekst został sporządzony przez znawcę. proponuję odwrócić zagadnienie - wskaż dżentelmenie jakie błędy zostały popełnione,a potem komentuj. tego rodzaju demagogia gdzie nawrzucasz do jednego zdania więcej słów niż człowiek może złapać powietrza w płuca na jeden raz, wskazuje na wielką klasę mentorską autora. proponuję, żebyś wskazał w jakim miejscu gmina Dąbrowa dokonała kroku wstecz, i dokonał porównania na tle innych gmin opolskich, i co zaprzepaściła. skoro jesteś taki krytyczny, to proponuję, żebyś rozpoczął rozmowę w szczegółach, a nie w nic nie mówiących ogólnikach.
D
Dąbrówka
Jak sie komuś żle mieszka w Gminie Dąbrowa zawsze może wyemigrować najlepiej do którejs z gmin na wschodzie.
F
Fischbacher
uuuuuuuuuuuuu.... widzę, że ktoś tutaj strasznie sie zdenerwował.....
a co cię tak rozdrażniło Andrzeju? moja ksywka? no nie wierzę!!!
no chyba, że zbulwersował cię mój lapidarny tekst odnośnie dąbrowskiego herbu i teraz szukasz sposobu żeby mi dopiec!?

w ten sposób wyraziłeś jedynie swoją frustrację i bezradność a przede wszystkim pokazałeś wizytówkę mieszkańca gminy Dąbrowa jako agresywnego i zajadłego człowieka o bardzo przeciętnym poziomie inteligencji emocjonalnej- przykre to!!!

takie zachowanie bardzo uprzedza postronnego obserwatora do wszystkich mieszkańców gminy...

życzę więcej rozwagi i pozdrawiam
A
ANDRZEJ
Do FISCHBACHER !!!
Jeżeli chodzi o Ciebie to żadna róznica Fischbacher czy Fiscbacher (zwykła literówka). Podszywasz się pod miano Fischbacher, a jestes tylko Farbowaniec. Zapamiętaj sobie, żeby być mieszkańcem tej Gminy to trzeba na to zasłużyć. Jak ci tu nie pasi to pakuj plecak i chora ze dwora. I jeszcze jedno - czytaj tekst ze zrozuminiem, bo masz z tym poważny problem, no i nie warto z Tobą wdawać się w polemikę bo jesteś cieńki jak POLSILVER.
F
Fischbacher
nie jestem Fiscbacher tylko Fischbacher- a to różnica!
a czy ty jesteś Lwowiakiem to akurat mnie nie interesuje...
A
ANDRZEJ
W dniu 19.01.2010 o 08:16, Fischbacher napisał:

czyżby herbem gminy Dąbrowa był hotel piast niewodniki? a może zastępca wójta tam się restauruje?


Jakbyś był Fiscbacher to byś takich durnych pytań nie stawiał. Z Ciebie taki Fischbacher jak ze mnie Lwowiak !!!
G
Gość
W dniu 19.01.2010 o 13:12, Zaniepokojonax4 napisał:

Kończąc juz dyskusję, chciałabym zauważyć, że ...


Pani mnie obraża!!! ale atak jest naturalny w przypadku braku argumentów...
Nie przywykłam do podtrzymywania dyskusji na takim poziomie!!!

Poczułam się "Zaniepokojonax5", że mogłybyśmy mieszkać w tej samej miejscowości!!!
m
mieszkaniec
no nie jest to chyba zaniepokojona a niezapokojony
p
pacynka
Też zauważyłem że to pisze ktoś bardzo znajomy
Dodaj ogłoszenie